Makieta wydarzeń z KWK "Wujek". Delegaci Komisji Krajowej Solidarności w Katowicach

Do Katowic na dwudniowe posiedzenie przyjechali delegaci Komisji Krajowej Solidarności. Związkowcy obrady rozpoczęli od zwiedzania. Złożyli kwiaty pod Pomnikiem-Krzyżem kopalni "Wujek" i zwiedzili Izbę Pamięci KWK "Wujek".
Wielu z nich pierwszy raz odwiedziło to miejsce. Przywitał ich i oprowadzał Krzysztof Pluszczyk, uczestnik wydarzeń sprzed lat i szef Społecznego Komitetu Pamięci Ofiar Kopalni Wujek oraz Stanisław Płatek, legendarny przywódca strajku na Wujku.

- Szczęść Boże! Witam serdecznie koleżanki i kolegów z całej Polski, naszą kochaną Solidarność, właśnie w miejscu, gdzie stała jedna z głównych barykad, w miejscu gdzie padły strzały, gdzie zginęli nasi koledzy 16 grudnia - mówił do zebranych Pluszczyk.

- Przejdziemy do Izby Pamięci, zobaczycie tam dioramę tamtych wydarzeń, jest to wspaniała sprawa, zwłaszcza dla ludzi młodych, dzieci, a jak jeszcze im to opowiada Krzysiu, czy Stasiu to szczególnie robi to wrażenie - tłumaczył zebranym Piotr Duda, szef Solidarności.

Realistyczna makieta wydarzeń w "Wujku"

Emocje były ogromne. Na gościach szczególne wrażenie zrobiła właśnie ta realistyczna makieta wydarzeń sprzed blisko 30 lat. - Przypominają się stare czasy, bardzo trudne czasy. To symboliczne miejsce dla całej Polski. Wzruszenie jest bardzo duże - powiedział TOK FM Janusz Łaznowski z Regionu Dolny Śląsk.

- Jestem pod wrażeniem tego miejsca, te dramatyczne sprawy nie są porównywalne z tym co ja przeżywałem - dodaje internowany w tamtym okresie Janusz Dębczyński z Solidarności Włocławek.

Dioramę oglądał także jeden z jej twórców, Sławomir Rakowiecki z Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej, a jednocześnie członek Komisji Krajowej Solidarności z Regionu Mazowsze.

-Publicznie się w tym środowisku nie chwaliłem swoim hobby, będę się musiał teraz tłumaczyć dlaczego się do tej pory nie ujawniałem - żartuje. - Wykonanie tej makiety trwało rok, gościliśmy całe grupy ludzi, żeby zebrać materiał. Zrobiliśmy to na zasadzie matejkowskiej, czyli kilkanaście ważnych postaci na jednej przestrzeni w jednym czasie, co oczywiście w rzeczywistości nie miało miejsca. Ale zrobiliśmy to z sercem i koledzy z Wujka często się poznają, mówią "to ja tu stoję" - dodaje Rakowiecki.

Delegaci zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed Pomnikiem-Krzyżem i pojechali na obrady.

Przygotowanie wystąpienia do TK ws. święta Trzech Króli

Jednym z głównych punktów dwudniowego posiedzenia jest przygotowanie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy przywracającej dzień wolny w święto Trzech Króli oraz wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie nowych przepisów przy zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Związkowcy zajmą się też kwestią płacy minimalnej oraz zajmą stanowisko w sprawie projektu zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Wybiorą także swoich przedstawicieli do Komisji Trójstronnej. Nowym członkiem tego "ciała" ma zostać były przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.

DOSTĘP PREMIUM