"Chaos w GROM". Kilkunastu żołnierzy odchodzi ze służby

Aż 13 żołnierzy elitarnej jednostki GROM pożegna się jutro ze służbą. Większość z nich pełniła funkcje kierownicze. Odchodzący krytykują MON za doprowadzenie do chaosu w specjednostce - pisze "Polityka".
Według ustaleń tygodnika, z jednostki odchodzi kilku kluczowych dla jej funkcjonowania żołnierzy, m.in.: szef sztabu, szef szkolenia, główny księgowy, pełniący obowiązki szefa logistyki, szef łączności, dwaj dowódcy zespołów bojowych, doświadczeni instruktorzy pionu szkolenia. - Tych ludzi przyjmował do pracy jeszcze twórca jednostki generał Sławomir Petelicki. Zęby zjedli na swojej robocie. Niech opinia publiczna nie pozwoli aby minister Klich wmówił wszystkim, że to żaden problem i naturalna rotacja wymuszona przez wiek - mówi jeden z odchodzących żołnierzy.

Normalna sprawa?

Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), któremu podlega GROM, zaznacza, że nie można mówić o fali odejść z jednostki. - Z wojska tradycyjnie odchodzi się w styczniu, co związane jest z korzystniejszym rozliczeniem odprawy. Stąd kumulacja wniosków w tym miesiącu. W styczniu zeszłego roku z jednostki odeszło 11 żołnierzy i nikt nie robił z tego wielkiego wydarzenia - mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy DWS.

"Nietrafione decyzje kadrowe, brak wizji jednostki"

Jednak, zdaniem "Polityki", tegoroczne odejścia różnią się jednak od poprzednich. Tym razem odchodzą ludzie, którzy zajmowali kluczowe stanowiska dla funkcjonowania GROM-u.

Minister Obrony Narodowej krytykowany jest przez odchodzących za doprowadzenie jednostki do stanu zapaści. - Jedyne, co go interesowało w wojskach specjalnych, to przeniesienie dowództwa do swojego okręgu wyborczego w Krakowie. Sytuacja nabrzmiewała, a on nie potrafił temu zaradzić. Nietrafione decyzje kadrowe, brak wizji jednostki. Podobno mamy być ważnym ogniwem w systemie zabezpieczenia Euro 2012. Gdzie są jakieś akty prawne w tej kwestii, gdzie jest jakaś koncepcja? To jeden wielki bałagan, którego nie możemy firmować swoimi nazwiskami - dodaje odchodzący oficer.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
"Chaos w GROM". Kilkunastu żołnierzy odchodzi ze służby
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 4 razy 2

  Wychodzi szydło z worka-wojsko samo się rządzi nie lubi nakazów MONu i nie lubi się podporządkować -stare naleciałości górą. To jawny szantaż i pole do popisu służb cywilnych w reorganizacji. Jednym z przykładów są katastrofy samolotowe.

 • mundo.v

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba się rozpłaczę z tego powodu.
  Wygląda na to, że chłoptasiom generałom należaloby dac po kilka miliardów eur bez żadnej kontroli i po brygadzie wojowników do zabawy, a sami by se parę wojen rozpoczęli i zakończyli. Zwyciesko...oczywiście.
  Zapewne licza, że jaksie Klicha pozbędą, to nastepny cywil minister będzie im w dach walił i meldował jak kociar przed plutonowym.
  Stąd te wytryski intelektu petelickich i podobnych Gromosławów, co to im zabawki pozabierano i teraz slużą w mediach za ciekawostki przyrodnicze.
  A o wojsku i dyscyplinie maja takie pojęcie jak lotniczy wódz Błasik toerujący burdel w całym podległym mu lotnictwie.
  Jedno co potrafił bezbłędnie to trafiać we właściwe drzwi w kancelarii marszała Szygły i wodza wodzów.

 • hanishl

  Oceniono 3 razy 1

  Wojsko nie jest od polityki czy szukania wizji. Wojskowym się ciągle coś miesza i ciągle chcą zaistnieć. Petelicki , Polko , Skrzypczak chętnie udzielają wywiadów w "cywilu" i mają ciągle pretensje o brak zabawek które fundują podatnicy.
  Za wysokie emerytury i za szybka możliwość ich uzyskania.

 • dojasnejkurwy

  0

  Gwarantuję,że bez Gromu nic się strasznego nie stanie.Polska nie zginie,nie opanują jej terroryści,ufo ani żadne inne z tych potężnych zagrożeń.Poza tym jest poza nimi jeszcze parę grup,które sobie poradzą jakby coś.Zlikwidować to w cholerę,będzie trochę(nie takie trochę) oszczędności realnych.Grom....wielkie mi co,zabawa w rambo i tresowanie chłopaczków.Ładnie brzmi,trzeba stwarzać pozory ,że niezmiernie potrzebne,to i parę stołków dobrze opłacanych się utrzyma......Jak ktoś się tego tknie ,to się poobrażają,ponapuszają i może wróci wszystko do normy i dalej będzie pierdzenie w ważne stołki.Zlikwidować toto cóś i nie pieprzyć mi o tych zasługach i sukcesach.Znam to na pamięć i to bardzo dokładnie.powiem inaczej nieadekwatnie wysoki wkład finansowy na utrzymanie tego tworu w stosunku do tych wielkich sukcesów ,czyli rambowania.KROPKA

 • pawel.nn

  0

  Generał Polko kłóci się z generałem Petelickim (o odznakę Gromu) który twierdzi że minister Klich nie ma honoru a Dziewulski nie jest ekspertem bo strzelił sobie na ćwiczeniach w nogę itd, itd.
  Ludzie, tak się bawią polskie wyższe sfery generalicji i polityki zwane inaczej "elitami". A to że chłopaki się kłócą na poziomie magla byłoby może i smieszne gdyby nie wciągali do tych "zabaw" żołnierzy, urzędników, itd. Ale ciemny lud to kupi.

 • wojtekd38

  0

  GROM byl do tej pory jednostka wyjatkowo stabilna.Jednak w obecnej sytuacji w wojsku wszelkie ruchy kadrowe musza byc wstrzymane .Moze to KLICH musi odejsc a nie zolnierze?

 • wj1964

  0

  Niech idą.
  Dostaną dwa razy więcej kasy jako ochroniarze mętnych notabli, a dupa będzxie cała.
  Szkoda tylko pieniędzy wydanych na ich szkolenie.
  Ciekawe, czy umowa o zatrudnieniu tych ludzi gwarantuje zwrot kosztów.
  Jeśli nie, to powinna.

 • jkal

  Oceniono 2 razy 0

  kolejne osiągnięcie rządu Tusku-Klicha-Millera.

 • say69mat

  Oceniono 1 raz -1

  ... nie 'stuxnet', nie 'stuxstreet', tylko ... Jewo Wieliczestwo Jenerał ... Burdelpapa w mońkach czadu dają. I jak tu nie dac wiary opinii jankesów z TIME Magazine. Swoją drogą to nasz generał ma niezłą kondycję. W 39' ... był na swojej pozycji, w 44' ... jak najbardziej, po 45' nadzorował ' strategiczne malowanie trawników na zielono'. No i teraz reformuje z bohaterskim poświęceniem, pod ogniem talibanu, naszą armię. I czyni to z ... wdziękiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX