Będzie dymisja prezesa GUS?

PRZEGLĄD PRASY. Według polityków z otoczenia Donalda Tuska, premier prawdopodobnie odwoła szefa GUS Józefa Oleńskiego - pisze "Rzeczpospolita".
Wczoraj gazeta napisała o szokujących zarobkach pracowników urzędu, którzy dostawali obok swojej normalnej pensji umowy zlecenia dotyczące prac przy spisach powszechnych opiewające na dziesiątki tysięcy złotych. Kancelaria Premiera przyjrzała się pracy GUS po docierających do niej skargach.

"Rzeczpospolita" napisała, że współpracownicy premiera nieoficjalnie twierdzą, iż prezes GUS Józef Oleński straci niebawem stanowisko. Pod koniec ubiegłego roku o nieprawidłowościach w GUS Centralne Biuro Antykorupcyjne powiadomiła Julia Pitera, minister w Kancelarii Premiera ds. walki z korupcją. Rzecznik Biura Jacek Dobrzyński poinformował, że CBA bada sprawę. Na razie nie wiadomo jednak, czy CBA skieruje ją do prokuratury. Działalność GUS ma skontrolować także Najwyższa Izba Kontroli - dodaje "Rzeczpospolita".

Po kontroli w urzędzie: 3,5 mln zł nagród

Wczoraj "Rzeczpospolita" napisała o wnioskach z kontroli przeprowadzonej w Głównym Urzędzie Statystycznym, do których dotarła. Według gazety w ciągu trzech miesięcy GUS podpisał umowy zlecenia z 357 swoimi pracownikami na kwotę ponad 3,5 miliona złotych.

Kontrolerzy uznali przyznanie nagród 20 osobom zajmującym kierownicze stanowiska za niezgodne z przepisami. Wynosiły one w sumie na 130 tys. zł i były wyjątkowo słabo uzasadnione. Kontrola wykazała też, że pięć osób, w tym prezes GUS, otrzymało nagrody wyższe, niż przewidywały przepisy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM