Kościół o prezydencji? "Episkopat wkroczył w niezależność państwa"

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu RP m.in. nt. prezydencji Polski w radzie UE. - Podejmowanie tej tematyki na forum Komisji świadczy o naruszeniu konstytucyjnej i konkordatowej zasady niezależności państwa i Kościoła w swoich dziedzinach - uważa dr Paweł Borecki z Katedra Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.
- Polska państwem laickim, w takim pryncypialnym rozumieniu laickości, nie jest - stwierdził w TOK FM dr Paweł Borecki. Komentował posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu RP m.in. nt. prezydencji Polski w UE. - Model polskiej laickości jest, nawet w świetle Konstytucji, laickością otwartą, przyjazną. Moim zdaniem takie formy kontaktu między rządem a różnymi wspólnotami wyznaniowymi są w świetle Konstytucji dopuszczalne. To, co niepokoi, to że przedmiotem tych rozmów jest sprawa, która nijak nie jest w interesie religii - stwierdził.

- Uważam, że podjęcie tej tematyki przez komisję wspólną świadczy o wkroczeniu episkopatu w sferę niezależności państwa, bo polityka zagraniczna, a prezydencja w UE do tej sfery należy, to wyłączna sfera kompetencji państwa - kontynuował Borecki. - Świadczy to też o naruszaniu przez spotykające się strony artykułu czwartego ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, która wyraźnie mówi co jest przedmiotem prac komisji wspólnej. A przedmiotem tym jest rozpatrywanie problemów z zakresu stosunków państwo-Kościół oraz interpretacja przepisów ustawy z roku 1989 o wzajemnych stosunkach.

"Państwo nie miesza się w Kościół. W drugą stronę powinno być tak samo"

- Prezydencja Polski w UE do zakresu kompetencji Komisji Wspólnej nie należy i podejmowanie jej na forum tego organu świadczy o naruszeniu konstytucyjnej i konkordatowej zasady niezależności państwa i Kościoła w swoich dziedzinach - stwierdził dr Borecki.

Podkreślił, że Polski model państwa świeckiego można porównać do modelu włoskiego. - Mamy oto sytuację, w której w społeczeństwie dominuje jedno wyznanie, a w warunkach polskich ma ono również aspiracje polityczne. W związku z tym państwo dopuszcza konstytucyjnie różne formy współpracy ze związkami wyznaniowymi. Ta współpraca może się odbywać tylko przy poszanowaniu pierwotnej zasady, czyli niezależności obu stron. Tak jak byłem i jestem przeciwnikiem wpływania państwa na obsadę godności biskupów, tak samo jestem przeciwnikiem wkraczania przez Kościół w sferę immanentnych uprawnień państwa - podsumował dr Borecki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
Kościół o prezydencji? "Episkopat wkroczył w niezależność państwa"
Zaloguj się
 • drugi-obserwator

  Oceniono 17 razy 17

  Platformo, OPAMIĘTAJ SIĘ, póki jeszcze nie jest za pózno, popełniacie ostatnio błąd za błędem. Wasi wyborcy odwracają się od Was. Uleganie KK, to gwódz do trumny.

 • chri-s48

  Oceniono 16 razy 16

  To są już jawne kpiny ! To już PO na zmianę z PiS liżą d..... kościołowi. Ale co się nie robi w roku wyborczym .......... Myślę,że pozostało SLD i ich troszkę bardziej wyraziste poglądy. W Platformie nie
  ma już czego szukać.

 • zimny-lech

  Oceniono 15 razy 15

  obce państwo - Watykan - okrada Rzeczpospolitą przy pomocy kościoła katolickiego...

 • rbik53

  Oceniono 14 razy 14

  ....styk: państwo - kościół....brrrrr
  - kościól "styk" ma opanowany do perfekcji...nawet nie poczujesz jak zostaniesz w y d u p c o n y...

 • rbik53

  Oceniono 14 razy 14

  ...czarnym się nie dziwię bo każdy lubi wetknąc palec do cudzej.....powiedzmy.....cukiernicy....
  Urzędnicy powinni być pozbawieni swoich funkcji państwowych natychmiast.

 • hanishl

  Oceniono 14 razy 14

  Rzygać sie chce. Gdzie nie spojrzę wszędzie Koścół . Kiedy wreszcie zacznie działać prawo?
  Czy Kościół jest ponad wszystlim i wszystkimi ?
  Kto tu ocipiał ?
  Pierwszy przykład z brzegu :
  www.polityka.pl/kraj/analizy/1512524,1,co-zaordynowac-ordynariatowi-polowemu.read

 • first.tb

  Oceniono 13 razy 13

  No i co, czyż nie ma racji p. Janusz Palikot, krytykując rolę KK w naszym kraju? Dla mnie jego powstająca partia jest jedyną nadzieją na normalność państwa laickiego, w jakim chciałabym żyć. Jak mogę szanować rząd, który nie przestrzega Konstytucji?!

 • adalbert.13

  Oceniono 13 razy 13

  Zdecydowanie PO może żegnać się z głosami wyborczymi wielu moich znajomych i moim.
  Łamane są wszelkie zasady i normy.
  Z Konstytucją włącznie.

 • he219uhu

  Oceniono 12 razy 12

  Jeszcze jedno takie spotkanie i trzeba się będzie rozejrzeć za Jankiem Palikotem, albo SLD...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX