Rogalski: Jadwiga Kaczyńska nie przyjmie zadośćuczynienia od państwa

- Jarosławowi Kaczyńskiemu nie przysługuje zadośćuczynienie. Przysługuje jego matce. Mam informację, że zadośćuczynienie nie zostanie przyjęte - powiedział w Radiu ZET mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej związanych z PiS pytany, czy rodzina Kaczyńskich przyjmie zadośćuczynienie proponowane przez Prokuratorię Generalną.
Mec. Rogalski przyznał, że rodziny od niedawna rozważają przyjęcie zadośćuczynienia - od momentu, gdy Prokuratoria je zaproponowała. - Jest to objęte tajemnicą, rodziny wciąż rozważają, czy zadośćuczynienia zostaną przyjęte. (....) Nie był to przedmiot rozważań do momentu, kiedy Prokuratoria ogłosiła, że taka forma zadośćuczynienia jest możliwa, jest możliwe zawarcie ugód. Kiedy doszło do ogłoszenia, rodziny musiały się pochylić nad tym tematem - mówił w programie "Gość Radia ZET".

Pełnomocnik przyznał też, że rodziny przygotowują się do zatrudnienia rosyjskiego adwokata, który mógłby je reprezentować przed sądami na terenie Federacji Rosyjskiej. By móc uczestniczyć w ewentualnych postępowaniach w Rosji, muszą najpierw uzyskać status pokrzywdzonych. Jak podkreślił, część rodzin już go ma, w kilku przypadkach zwrócono się o to, przyznał natomiast, że rodziny nie zajęły się wcześniej. - Było wiele ważniejszych spraw, które sprawiły, że o tym nie pomyśleliśmy - mówił. Na status pokrzywdzonych wciąż czeka m.in. rodzina Putrów i Beata Gosiewska - dopiero, gdy wszyscy zainteresowani uzyskają status, Rogalski zajmie się zatrudnieniem prawnika w Rosji.

- Były pewne informacje, że taki adwokat zostanie ustanowiony przez MSZ, ale teraz - po moich dopytywaniach - kazało się, że jednak nie. Być może trzeba będzie przeprowadzić też zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie takiego adwokata - mówił.

Wątpliwości ws. szczątków? Są. Rodzina chce ekshumacji Gosiewskiego

Pełnomocnik pytany był też o wątpliwości rodzin związane z identyfikacją, badaniem i pogrzebaniem szczątków ich bliskich. Część rodzin rozważa ekshumację. - Jest to przedmiotem rozważań. Skierowałem i ponowiłem wniosek o ekshumację ś.p. Przemysława Gosiewskiego. W ekspertyzach jest wiele szczegółów, które nie są zgodnie z rzeczywistością. Pani Beata Gosiewska nie ma pewności co do dwóch rzeczy: 1. czy ekspertyzy przeprowadzono prawidłowo, 2. czy rzeczywiście doszło do pochowania pana Przemysława Gosiewskiego - mówił Rogalski podkreślając, że nikogo z rodziny Gosiewskich nie było przy wkładaniu ciała do trumny i lutowaniu. - Nie padła taka propozycja w stosunku do rodziny. Tylko trzy rodziny były przy wkładaniu ciał ich bliskich do trumien, reszta nie została poinformowana o takiej możliwości - dodał.

W grudniu wątpliwości co do szczątków prezydenta pochowanych na Wawelu publicznie zgłaszał jego brat. - Nie ma wątpliwości co do tego, że to prezydent spoczywa na Wawelu. Natomiast - nie wchodząc w szczegóły - są wątpliwości co do procedury sekcyjnej i pewnych dalszych czynności, które sa z tym związane. W trakcie sekcji powstały pewne fakty, które do teraz nie zostały wyjaśnione - wyjaśnił Rogalski.

- To sprawa wyjątkowo delikatna, nie chciałbym odpowiadać na to pytanie. Wchodzimy tu w materię bardzo drażliwą. I z nią są związane pewne wątpliwości - odpowiedział pytany o to, czy na Wawelu odbył się dodatkowy pogrzeb.

"Polscy śledczy są petentami uzależnionymi od Rosjan"

Pełnomocnik PiS komentował też wyniki pracy polskich śledczych w Rosji, które przedstawili oni opinii publicznej podczas piątkowej konferencji prasowej. - Myślę, że przesłuchania udały się, odpowiednia taktyka została zastosowana: świadkowie zostali przesłuchania od początku - stwierdził Rogalski.

- Przebieg konferencji jest pewnym pokłosiem wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie, m.in. ogłoszenia raportu MAK i wymiany konferencji między stroną polską a rosyjską. Polscy prokuratorzy są petentami w tym postępowaniu i nie mogą inaczej postępować. Jesteśmy ściśle uzależnieni od materiału dowodowego w ros. śledztwie. Nie ma kluczowych dowodów i informacji chociażby o wraku samolotu. W tym roku nie znajdzie się on na terenie Polski - może w 2012 możemy o tym myśleć. Nie ma też oryginałów czarnych skrzynek i dokumentacji dotyczącej lotniska Siewiernyj - wyliczał.

Jak ocenił, "gdyby międzynarodowa komisja zajmowała się ta sprawą od początku, a można było takie procedury wdrożyć, to sprawa wyglądałaby inaczej". Czy wrak byłby w Polsce? - Nie ma gwarancji, ale byłby nacisk na stronę rosyjską w tej sprawie - stwierdził Rogalski.

Rosjanie winni? "Wiele wskazuje na to, że mieliśmy tu do czynienia z umyślnością"

Choć polscy śledczy wstępnie wykluczyli zamach, prawnik PiS uważa, że hipoteza taka jest nadal aktualna. - Ta wersja jest badana, nie została potwierdzona ani wykluczona. Nie chciałbym, by pani redaktor przypuszczała, że ja jestem zwolennikiem teorii zamachu - zwrócił się do Moniki Olejnik. - W wielu kwestiach zgadzam się z panem płk. Klichem i w wielu sprawach jest między nami zbieżność. Natomiast jest rozbieżność co do materiałów dowodowych, z którymi ma do czynienia pan płk. Klich i materiałem, z którym ja mam do czynienia w ramach śledztwa prowadzonego przez polską prokuraturę. Ten materiał krzyżuje się, natomiast jest szerszy i daje większe spektrum patrzenia na sprawę - wyjaśnił.

Rogalski nadal nie wyklucza też hipotezy sztucznej mgły: - Wciąż jest badana przez polską prokuraturę. Ale myślę, że jest w tej sprawie wiele ważniejszych wątków.

- Mamy bardzo wiele okoliczności, które wskazują na to, że strona rosyjska jest co najmniej współodpowiedzialna za katastrofę smoleńską. Przede wszystkim chodzi tu o to, co się działo na wieży lotów i dlaczego nie doszło do wydania zakazu, mimo tego że zakaz mógł zostać wydany. Jeżeli chodzi o kontrolerów, pana Plusnina i pana Ryżenkę, oni wyraźnie wskazują, że uprawnieniem ich było zakazanie, ale także obowiązkiem - ocenił mec. Rogalski.

Nie wahał się też spekulować o tym, że Rosjanie nie wydali zakazu specjalnie, zdając sobie sprawę z tego, że doprowadzi to do tragedii. - Wiele wskazuje na to, że mieliśmy tu do czynienia z umyślnością w formie zamiaru ewentualnego, czyli godzenia się. Ale nie chciałbym tego absolutnie przesądzać. Jest to przedmiotem badania - dodał pytany o ocenę zamiarów rosyjskich kontrolerów.

DOSTĘP PREMIUM