Atak terrorystów na pociąg. ABW przygotowuje się na Euro'2012

Terrorystyczny atak na pociąg wypełniony kibicami. Bojownicy z państwa Lidonia przejęli wagony i wystosowali żądania do polskiego rządu. Tu zaczyna się międzynarodowa akcja antyterrorystyczna. Ćwiczenia pod kryptonimem ?Offside? to część przygotowań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Euro'2012.
Duże imprezy sportowe zwiększają zagrożenie terrorystyczne. We Wrocławiu agenci z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dyskutują o tym, jak dbać o bezpieczeństwo podczas ME w piłce nożnej. - Polska na co dzień jest bezpieczna, bo nie ma tu wewnętrznych konfliktów. Podczas Euro'2012 ten stopień zagrożenia na pewno się zwiększy. Jeżeli mamy się bać, to obcokrajowców - mówi Paweł Białek, zastępca szefa ABW. - Takie sportowe wydarzenia jak piłkarskie ME skupiają uwagę mediów. Terroryści mogą chcieć to wykorzystać. Stąd przygotowania agentów do nawet najbardziej nieprawdopodobnych scenariuszy.

W ćwiczeniach "Offside" uczestniczyli nie tylko Polacy. - Sygnał o zagrożeniu dostaliśmy od Litwinów. Ale potem mogliśmy testować współpracę z wieloma państwami. Akcja do opanowania była trudna, bo w sumie były trzy grupy terrorystyczne - opowiada wiceszef ABW. Miasta-gospodarze ME - Warszawa, Gdańska, Poznań i Wrocław - konsultują z ABW kwestie bezpieczeństwa na trybunach.

Wiceprezydent Wrocławia, Wojciech Adamski, mówi, że kibice muszą bezpiecznie wejść i wyjść ze stadionów. - Muszą być specjalne drogi ewakuacyjne oznaczone w różnych językach. Systemy antypożarowe - wylicza. Teraz na stadionie trzeba zamontować specjalne czujniki wykrywające groźne substancje chemiczne i biologiczne. - Już konsultujemy ze służbami jakie zabezpieczenia są najlepsze - zapewnia Sławomir Wojtas, prezes spółki Wrocław 2012.

Agencja zapewnia, że sprzętowo też jest przygotowana na walkę z terroryzmem podczas Euro'2012. - Cały czas dokupujemy specjalny sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo m.in. na wypadek ataku biologicznego lub chemicznego - przekonuje Białek.

Służb podczas mistrzostw powinno wystarczyć - ABW nie zamierza zatrudniać więcej agentów. Szefostwo jednak nie wyklucza, że kompetencje niektórych pracowników, na czas mistrzostw, zostaną zmienione.

Czy kibice, którzy przyjadą na Euro będą mieli gdzie wysiąść? Remont dworca trwa>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Atak terrorystów na pociąg. ABW przygotowuje się na Euro'2012
Zaloguj się
  • atleista

    Oceniono 1 raz 1

    Ha, teraz rozumiem! Zamieszanie na polskich kolejach, bałagan w rozkładach, perony widmo, kriowagony, wszędobylski bród i smród - to wszystko to celowa i dobrze przemyślana akcja wymierzona przeciw potencjalnym terrorystom. Każdy zorganizowany fanatyzm przegra z polską głupotą. Brawo PKP, brawo minister Grabarczyk, brawo Rząd! ;-)

  • ada-07

    Oceniono 1 raz 1

    ABW to niech najpierw zadba o bezpieczeństwo pociągu z pielgrzymką prezesa, rodzin i przyjaciół do Rzymu na beatyfikację, bo nuż złodzieje ukradną sieć elektryczną (to się naprawdę zdarza!) i będzie katastrofa dyplomatyczna, polityczna, totalna katastrofa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX