Maleńczuk, Gugała... Artyści apelują o liberalizację ustawy antynarkotykowej

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii jest nieskuteczna, kosztowna i w żadnym stopniu się nie sprawdziła - artyści i przedstawiciele świata mediów apelują do marszałka Sejmu o przyspieszenie prac nad jej nowelizacją.
Sygnatariusze listu obowiązującą od 10 lat ustawę nazywają "nieudanym eksperymentem". Postulują, aby zatrzymani po raz pierwszy z niewielką ilością narkotyku nie byli karani ze względu na niski stopień społecznej szkodliwości czynu.

Polskie prawo za posiadanie środków odurzających, substancji psychotropowych przewiduje karę do trzech lat więzienia. Jeśli ilość środków lub substancji jest znaczna - od sześciu miesięcy do ośmiu lat. W przypadku sprawy mniejszej wagi sąd może ukarać grzywną, ograniczeniem wolności albo więzieniem do roku.

Wytaczanie armat na wróble

Działacze na rzecz złagodzenia ustawy mówią, że Polska ma w tym względzie najbardziej restrykcyjne prawo w Unii Europejskiej. - A koszty jego stosowania to ok. 80 mln zł rocznie - podkreśla jeden z sygnatariuszy listu, kompozytor i psychoterapeuta Tomasz Szwed. - Wolałbym przeznaczyć te pieniądze na psychoedukację. Obecne prawo można porównać do wytaczania armaty na wróble - mówi i dodaje: - Przy obecnych przepisach policja złapie dziewięciu przypadkowych dzieciaków, dziesiąty może będzie dilerem. Ale dlaczego tych dziewięciu ma za to płacić?

"Nas na to nie stać"

Za posiadanie narkotyków skazuje się rocznie 9000 osób. Zdaniem Kasi Malinowskiej-Sempruch, dyrektorki Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej Open Society Fundations, policja obwieszcza wówczas sukces, chwali się statystykami, a tak naprawdę w naszych sądach toczą się sprawy o posiadanie 0,05 grama marihuany.

- To jest absurd. Angażujemy areszty, policję, prokuraturę, sądy, przecież nas po prostu na to nie stać - dodaje Malinowskia-Sempruch. - Wiele krajów europejskich, które borykają się z problemem substancji psychoaktywnych, stosuje zupełnie inną taktykę - tłumaczy. - Np w wielu landach w Niemczech w przypadku posiadania do 3 gramów narkotyków dostaje się mandat i to nie znaczy, że jesteś świetny, policja zabiera tę substancję, jeśli sytuacja się powtórzy można taką osobę skierować np. na badania. W Polsce od razu włącza się cały drogi aparat, tylko dlatego, że "złapie się" osobę z pół grama takiej substancji - mówi.

Argumenty artystów popiera poseł SLD Ryszard Kalisz: - To, że w ostatnich latach w Polsce tak rozwinął się rynek dopalaczy, jest konsekwencją penalizacji posiadania małej ilości miękkich narkotyków na własny użytek.

Projekt nowelizacji ustawy został w sierpniu zeszłego roku przyjęty przez rząd, obecnie jest na etapie prac sejmowych. Pod apelem do marszałka Sejmu o przyspieszenie prac podpisało się 72 artystów i przedstawicieli mediów, m.in.: Wojciech Waglewski, Janusz Gajos, Wojciech Młynarski, Tomasz Szwed, Maria Seweryn, Maciej Maleńczuk, Kazimiera Szczuka i Jarosław Gugała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Maleńczuk, Gugała... Artyści apelują o liberalizację ustawy antynarkotykowej
Zaloguj się
 • cuckold67

  Oceniono 7 razy 7

  Boże na Niebiesiech. Pobłogosław prosze wszystkich tych rozumnych sygnotariuszy i ludzi ktorzy prowadza ten umeczony kraj ku normalnosci , a nie w łapy kliki jarosława.

 • hydrograf

  Oceniono 4 razy 4

  Polskie prawo (nie tylko antynarkotykowe) jest jednym z najsurowszych w Europie... to przyznanie się państwa do nieskuteczności.
  Wódka zabija więcej ludzi niż narkotyki (twarde i miękkie) i wypadki drogowe razem wzięte. Ale picie wódki to tradycja.
  Wprowadzenie prohibicji w USA spowodowało potęgę mafii, zakaz narkotyków ją ugruntowuje. Gdyby narkotyki były dozwolone - mafia nie miała by źródła swoich największych dochodów.
  Nie liczcie na "odpuszczenie" polityków w sprawie narkotyków - nikt nie podcina gałęzi na której siedzi....

 • kap_jeden

  Oceniono 2 razy 2

  alez nasza katolicka milosc blizniego nakazuje go surowo kazac w imie jego dobra. kiboli si enie tyka bo to sa prawdziwi katolicyi Polacy. a taki gosciu ze skretem to jest kosmoplita i wlnomysliciel. a ma byc ja arcybiskup Glodz po kielichu -:)

 • vas-b

  0

  formoza gadasz jak byś był po pełnej dawce tych wszystkich smakołyków,wódę chlało się kedyś od rana do wieczora,fajki do niedawna palono w domu nawet przy dzieciach dodajmy do tego jeszcze te wszystkie uzywki i będzie goło i wesoło,i paru cwaniaczków zrobi kasę na przedszkolakach,tylko,że póżniej trzeba wyjść z tego wszystkiego no i oczywiście za podatników kasę.ps. sam lubię od czasu do czasu ale widzę o dzieje sie ze słabszymi kolegami

 • arvelli_net

  Oceniono 7 razy -5

  ...taa, autorytety :) gugała, makłowicz, szczuka...gajos, szwed...hehe...czemu nie? tylko za chwilę będa popłakiwać że "młodzież trzeba leczyć"!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX