Liberalizacja ustawy antynarkotykowej coraz bliżej. ''Racjonalizacja'' vs ''absurd''

Liberalizacja ustawy antynarkotykowej coraz bliżej. Są szanse, że jeszcze w tej kadencji uda się zakończyć pracę nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - To racjonalizacja prawa - mówi PO. Nowelizacji chce też lewica. Z kolei PiS zapowiada, że nie poprze zmian. - To bubel, jestem przerażona - komentuje Beata Kempa z PiS.
Parlamentarzyści z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przyjęli poprawki do rządowego projektu, w którym znajduje się m.in. zapis, że sąd, a nawet prokurator, będzie mógł umorzyć sprawę, jeśli winowajca wpadł z odrobiną narkotyku i gdy nie ma wątpliwości, że miał go na użytek własny.

"Ilość nieznaczną trzeba doprecyzować"

Poseł SLD Marek Balicki zgłosił poprawkę o doprecyzowanie, co oznacza "nieznaczna ilość". - Ostrze ustawy wymierzone jest w użytkowników, w konsumentów czy tych, którzy posiadają marihuanę w niewielkiej ilości. Większość spraw, które są teraz wszczynane i często kończą się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu dotyczy użytkowników jednego, dwóch lub trzech gramów marihuany, czyli ilości supernieznacznej - kontynuuje Balicki.

- Stąd idea określenia w rozporządzeniu tabeli wartości granicznych, na wzór Czechów, Niemców czy Portugalii, żeby policjant w Pułtusku, Rzeszowie czy Krakowie wiedział, że jeśli ktoś posiada 3 gramy marihuany, to jest to niewielka ilość na własny użytek i nie ma co wszczynać całego postępowania karnego. Rocznie, jak przypomina były minister zdrowia, toczy się 30 tysięcy takich postępowań.

Jakie jeszcze zmiany?

Kolejna istotna poprawka zakłada, że w przypadku popełnienia przestępstwa przez osoby uzależnione, prokurator może zawiesić postępowanie do czasu zakończenia leczenia czy rehabilitacji.

W proponowanych przepisach podniesiono jednocześnie maksymalny wymiar kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat. Projekt w ciągu kilku najbliższych tygodni trafi pod obrady całego Sejmu.

Racjonalizacja vs. bubel

- Rządowy projekt to krok w kierunku racjonalizacji prawa - ocenia posłanka PO, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. To rozsądne, aby sprawy za niewielką ilość posiadanych narkotyków były umarzane.

- To bardzo szkodliwa ustawa, absurdalny projekt, który służy dilerom, mafii narkotykowej, daje możliwość przerwy w odbywaniu kary - wylicza posłanka PiS, Beata Kempa. - To ustawa niechlujna. Naprawdę jestem nią przerażona. To tak jakby szło się totalnie na rękę i dilerom i tym, którzy narkotyki zażywają. Na dobrą sprawę jest to legalizacja narkotyków - mówi. - PiS będzie temu bublowi przeciwny. Nie można godzić się na coś takiego, tylko dlatego, że takie "widzimisię" ma rząd - zapowiada posłanka.

- Posłanka Kempa to by chciała, żeby wszystkich zamknąć poza Prawem i Sprawiedliwością, tylko jak widać PiS też się co jakiś czas dzieli, więc niedługo wszyscy się pozamykają - odpowiada Balicki. - Do PiS żadne argumenty nie trafiają, są zwolennikami państwa restrykcyjnego, wrogiego dla obywateli, państwa, którego obywatel ma się po prostu bać - dodaje.

Czy marihuana powinna być traktowana przez państwo tak samo jak alkohol?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Liberalizacja ustawy antynarkotykowej coraz bliżej. ''Racjonalizacja'' vs ''absurd''
Zaloguj się
 • makaronnitki

  Oceniono 3 razy 3

  @alina851
  Prorok, jasnowidz i pytia w jednej osobie.
  Kto Pani zagwarantował, że bez dotychczasowej ustawy narkomanem nie byłby, co drugi młody człowiek.

 • pawel.nn

  Oceniono 2 razy 2

  @hazibula
  Masz rację. To musi być byc bardzo ciężkie i stresujące być tak stale przerażony. Upadek moralny i obyczajowy, zagrożenie ze strony komuchów i liberałów, nie wspominając Niemców i Rosjan. Ciągłe sprawdzanie czy rozmówca jest prawdziwym Polakiem. Życie zaangażowanego PiS-owca musi być bardzo ciężkie.
  Pani Beato troche luzu. Mogłaby się tak Pani czasami wyluzować (jakieś piwko, trawa czy jak to się teraz mówi zioło, może jakiś romansik). To czasami naprawdę pomaga.

 • cuckold67

  Oceniono 2 razy 2

  A ja moi mili internauci uwazam ( moze nieslusznie ) , ze jedynym BUBLEM w tym sejmie jest sama "pani " posel Beata Kempa.

 • sinhuesinhue

  Oceniono 2 razy 2

  blagam tylko nie cytujcie juz wiecej Kempy! baba nie ma nic do powiedzenia poza frazesami i ogolnikami. maskara

 • makaronnitki

  Oceniono 1 raz 1

  Każda legalna porycia narkotyku to gigantyczny rynek zbytu dla mafii, sposób na legalne zatruwanie młodzieży, sposób na propagowanie narkomanii, zniszczenie skuteczności policji.
  Poszły już miliny na promocję tej ustawy. Czyli oligarchia chce nas truć.

 • emerytgw

  Oceniono 1 raz 1

  B. min Balicki ma rację , że musi się mierzalnie określić co to znaczy nieznaczne ilości narkotyków, a pis-przekupa Kempa niech ze swymi uwagami pójdzie nie do sejmu lecz na bazar o ile ktoś b. chciał słuchać.
  Natomiast odnosząc sie do wystąpien p. Balickiegow Radiu TOK-fm to w większości poruszanych spraw plecie bzdety i kompletnie myli dobro pacjenta z racjonalnym funkcjonowaniem szpitali.

 • z.dystansem

  Oceniono 1 raz 1

  sadzić, palić, zalegalizować!!!

  ustawa to bubel, ale zupełnie z innych powodów niż twierdzi Pani Kempa, w tej formie jaka jest proponowana, to rzeczywiście gest w stronę świata przestępczego, ale cóż, PO musi o swój żelazny elektorat dbać, rozwiązaniem problemu jest pełna legalizacja używek i dystrybucja twardych przez państwo a w przypadku marihuany legalizacja hodowli na własne potrzeby. Żadna mafia na tym nie zarobi.

 • chri-s48

  Oceniono 1 raz 1

  Beata Kempa - typowy przykład nietolerancji -można jej nie kochać ale trzeba ją podziwiać za .....głupotę

 • hazibula

  Oceniono 1 raz 1

  Panią Beatkę pw. Kempę co chwila coś przeraża. jak ona to wytrzymuje??? ciężko jej na pewno, bo to się rzuca na urodę, która się od tych ciężkich przeżyć staje bardzo dosłowna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX