1000 zł za posiedzenie. Ruszyła Warszawska Rada Programowa ws. ESK

W Warszawie zaczęła już działać Rada Programowa, która ma ustalać plan przygotowań miasta do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Rada składa się z jedenastu członków. Będą doradzać i opiniować. Kontrowersje wzbudziło wynagrodzenie członków rady. Za każde posiedzenie każdy z nich dostanie aż tysiąc złotych brutto.
Wcześniej działali jako nieformalna grupa ekspertów zaproszona przez miasto. Teraz ratusz ich pracę sformalizował - 31 marca powołał do życia radę i ustalił wynagrodzenie jej członków. - Przez pięć miesięcy pracowaliśmy wolontarystycznie - mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, zarazem członek rady. Spotykaliśmy się w dość ostrym reżimie w tym czasie. Wydaje mi się, że nasze intencje są czyste, a zaangażowanie widoczne. Tylko, że praca ekspercka, wiedza, powinna być wynagradzana w odpowiedni sposób - dodaje.

Nie wiadomo jednak, jak często będą odbywać się posiedzenia. - Nie musimy się spotykać, jeśli nie ma spraw - mówi Świątkowska. Zależy nam na transparentności. Każde z takich spotkań będzie udokumentowane uchwałą i sprawozdaniem. Każdy będzie mógł się dowiedzieć co właściwie zrobiliśmy.

Sprawozdania z obrad publikowane będą na blogu o nazwie Sprawa Warszawa. Oprócz oceny projektów w ramach europejskiej stolicy kultury Rada ma pracować nad Programem Rozwoju Kultury miasta do roku 2020.

Pozostaje pytanie: dlaczego Rada powstaje właśnie teraz? Z jednej strony dopiero po pięciu miesiącach pracy nieformalnej grupy, a z drugiej gdy zostało tak niewiele czasu do zakończenia wyścigu o tytuł stolicy kultury? - To dlatego, że Warszawa poważnie podchodzi do starań o tytuł i chce wypełnić te zobowiązania, które w sensie formalnym powinna wypełnić po uzyskaniu tytułu - wyjaśnia Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik miasta do spraw Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jeszcze przed złożeniem ostatecznej aplikacji poznamy także skład konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za realizację jej programu. Wiadomo już, że w jego skład ma wejść Giełda Papierów Wartościowych.

Tego, które miasto otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 mamy dowiedzieć się 21 czerwca.

DOSTĘP PREMIUM