A. Melak: "To powinno otworzyć oczy prezydentowi Komorowskiemu"

- To powinno otworzyć oczy prezydentowi Komorowskiemu, że wszelkie deklaracje rosyjskie dotyczące Katynia są po prostu niepoważne - powiedział o zamianie tablic w Smoleńsku Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego Stefana Melaka.
- Trwa kłamstwo katyńskie na terenie Federacji Rosyjskiej - uważa Andrzej Melak. - To następny cios dla rodzin, to następna profanacja i następne zacieranie śladów.

Według niego "tablica polska, mocowana tam przez rodziny ze stowarzyszenia "Katyń 2010", miała zupełnie inną wymowę niż rosyjska". - Tam mówiono dlaczego prezydent rzeczpospolitej i narodowa delegacja w jakim celu lecieli. By uczcić 70 rocznice zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskich oficerach, jeńcach wojennych. (...) - dodał.

- Sądzę, że poprzedni napis był bardzo niewygodny dla strony rosyjskiej - ocenił Melak, który dodał, że "prezydent Komorowski tej chwili powinien wystąpić z ostrą notą protestacyjną, tak samo jak pan Sikorski".

Krytycznie o zamianie tablic wypowiedział się także Paweł Deresz , mąż posłanki Jolanty Szymanek Deresz, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. - Wymiana tablic na kamieniu upamiętniającym miejsce katastrofy smoleńskiej to wielki skandal i zgrzyt sobotnich uroczystościach w Smoleńsku - powiedział

Dwie tablice

Tekst na poprzedniej tablicy brzmiał: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni i ludobójstwa w Lesie Katyńskim, dokonanej na jeńcach wojennych i oficerach Wojska Polskiego w 1940 r."

Obecna tablica nie zawiera wątku katyńskiego, informuje tylko że jest umieszczona, ku pamięci 96 Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Tekst brzmi: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10. kwietnia 2010 roku - taki napis widnieje na kamieniu upamiętniającym tragedię".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM