Jan Olszewski w szpitalu z udarem mózgu

Były premier od minionego tygodnia przebywa w szpitalu z powodu udaru mózgu. Jego stan przez lekarzy określany jest jako niestabilny - informuje TVP Info.
Były premier jest przytomny. - Niestety jest jakieś porażenie ośrodków artykulacji. Mowa jest zaburzona, mówi trochę. Nie został zaatakowany proces logicznego myślenia. Lekarze jednak określają sytuację męża jako niestabilną - mówiła w telewizji żona Marta Olszewska.

Olszewski ma 81 lat. Jest byłym działaczem opozycji demokratycznej. W latach 60 był obrońcą w procesach politycznych m.in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Adama Michnika.

Był inicjatorem "Listu 59" - protestu przeciw wprowadzeniu do konstytucji PRL przewodniej roli PZPR i sojuszu z ZSRR.

W 1976 r. bronił robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR-em. Doradzał "Solidarności" i Lechowi Wałęsie. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

Olszewski w wolnej Polsce był posłem na Sejm I, III i IV kadencji, premierem w latach 1991-1992, twórcą i pierwszym przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski.

Od dawna uchodzi za polityka o poglądach bliskich PiS-owi. Kulisy odwołania jego rządu w czerwcu 1992 r. stały się kanwą głośnej książki "Lewy czerwcowy" Jacka Kurskiego i Piotra Semki oraz filmu Kurskiego "Nocna zmiana", który PiS wykorzystał w walce o fotel prezydenta dla Lecha Kaczyńskiego. Później Olszewski został doradcą Kaczyńskiego do spraw politycznych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny