Konserwator zabytków: "Nie" dla Pomnika Światła na Krakowskim Przedmieściu

Generalny Konserwator Zabytków jest przeciwny Pomnikowi Światła na Krakowskim Przedmieściu.
Zapytany przez Polskie Radio, co sądzi o pomyśle popieranym m.in. przez Martę Kaczyńską, Piotr Żuchowski powiedział, że realizacja takiego projektu może doprowadzić do zdominowania przestrzeni przed Pałacem Prezydenckim.

Wcześniej chłodno nt. pomysłu wypowiadali się przedstawiciele stołecznego ratusza przypominając, że w Warszawie jest już pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - na cmentarzu wojskowym na Powązkach. - Dzięki temu, że ten pomnik powstał, mogliśmy godnie uczcić pierwszą rocznicę tego wydarzenia - mówił Marcin Ochmański z wydziału prasowego ratusza.

Andrzej Melak, brat zmarłego w katastrofie Stefana Melaka, stwierdził potem, że nie jest zaskoczony postawą konserwatora. Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia, konserwator i władze Warszawy są przeciwko jakiemukolwiek upamiętnieniu ofiar tragedii smoleńskiej i dlatego nie zgodzą się na żadną formę pomnika. - Ale rządy się zmienią. Ten pomnik powstanie - zaznaczył Melak.

Propozycja Społecznego Komitetu Budowy Pomnika zakłada umieszczenie przed Pałacem Prezydenckim 96 reflektorów, symbolizujących ofiary katastrofy smoleńskiej. Pomnik miałby się znaleźć w chodniku na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim. Autorem projektu jest architekt profesor Paweł Szychalski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Konserwator zabytków: "Nie" dla Pomnika Światła na Krakowskim Przedmieściu
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 17 razy 17

  ..... Kaczyński kompletnie nie nadawał się na prezydenta....
  - i nie nadaje się na pomnik.

 • asd.53

  Oceniono 17 razy 17

  p.melak , ma pan problemy z rzeczywistoscia , pozwole sobie zauwazyc , ze okazaly pomnik ofiar katastrofy smolenskiej znajduje sie na Powazkach od kilku miesiecy.
  Rzady sie zmienia , ale na pewno nie na pisowski terroryzm , a kiedy to juz nastapi , to pan bedzie razem z bratem.
  Pomysl ``swiatel`` rodem z nazistowskich niemiec , Palac juz ma oswietlenie wg naszego
  polskiego pomyslu.

 • duch1313

  Oceniono 17 razy 17

  Ciekawe stwierdzenie p. Melaka "rządy się zmienią ,pomnik powstanie " czy to groźba w stronę konserwatora zabytków ? Jak dojdą do władzy to go zwolnią bo miał inne zdanie niż oni. Piękna perspektywa , nie ma co . Jednak prawdą jest ,że PIS to partia "chorych na władzę " . Sami widzicie co będzie jeśli znowu dostaną sie do urzędów . Szkoda gadać zawłaszczą całą przestrzeń życiową i staniemy się krajem podobnym do Iranu gdzie warunki stawiają i ustalają "szaleni immamowie" i posłuszni im politycy. Tutaj już mamy kilku oszołomów puki co po za władzą , ale trzeba pamiętać co może się stać jeśli się zagapimy.

 • tomek.54321

  Oceniono 15 razy 15

  I bardzo dobrze. Dosc juz mam tego pomnika i tej calej szopki.

  pozdr,
  inny-punktwidzenia.blogspot.com/

 • koniepobetonie

  Oceniono 13 razy 13

  To oświetlenie jest okropne. Przecież centrum ma stanowić pałac, a nie światła.
  Mam nadzieję, że PIS nigdy nie dojdzie do władzy i nigdy, przenigdy ten pomnik nie powstanie.

 • 22hanna

  Oceniono 13 razy 13

  Pomnik w Warszawie już jest, na Powązkach w pięknym historycznym miejscu.

 • andy18m

  Oceniono 13 razy 13

  Będą wywózki. Nie ma co się dłużej oszukiwać.
  Wypędzą większość warszawiaków. Zasiedlą swoimi.
  Będzie sporo pustostanów.

 • oghana7

  Oceniono 12 razy 12

  ZADNEGO POMNIKA NA KRAKOWSKIM -PANI PREZYDENT -NIGDY NIE ULEGAJMY PIZDZIELCOM .KACZYNSKI JAKO PREZYDENT BYL MARNY I SZKODLIWY DLA KRAJU .NIE CZAS O NIM W OGOLE ZAPOMNIEC?

 • jaceeek

  Oceniono 12 razy 12

  Krakowskie Przedmieście jest naprawdę dobrze zorganizowanym miejscem, dorzucanie tam czegokolwiek zepsuje efekt, nad którym pracowano tyle czasu.
  Poza tym do pomnika światła zapewne pomysłodawca będzie chciał dorzucić sztuczną mgłę, a to już jest sugerowanie, że katastrofa była zamachem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX