Masa zamówień przed beatyfikacją. W Łodzi szyją flagi

Przed majową beatyfikacją Jana Pawła II w Watykanie rośnie zainteresowanie flagami papieskimi. Maszyny do szycia pracują na pełnych obrotach.
 - Zamówienia przychodzą z całej Polski. Warszawy, Krakowa, Zakopanego czy Gdańska - mówi Paweł Dziuba z PPH "Miś" z Łodzi. - Mamy także indywidualne zamówienia do Polonii w Kanadzie i Ameryce - dodaje producent flag. Łódzkie chorągwie powiewały już nie raz w Watykanie. - Wysyłaliśmy je pielgrzymom, niektóre jechały do Ojca Świętego i wywieszone były na Placu Św. Piotra - dodaje Dziuba. - Widzieliśmy je w telewizji, poznaliśmy po nadruku - mówi ucieszony sprzedawca.

- W każde święta wywieszam flagę, zrobię to też podczas beatyfikacji Ojca Świętego - mówi pan Henryk spotkany przed łódzkim sklepem z flagami. - Muszę jednak kupić nową, bo stara wypłowiała na słońcu - dodaje.

Flagi można też wypożyczyć. Robią to głównie urzędy miasta. - Wynajmujemy flagi na dekoracje państwowe, po śmierci Papieża udekorowaliśmy nimi niemal całą stolicę - mówi producent flag ze Stołecznego Przedsiębiorstwa Usług Plastycznych i Wystaw Artystycznych "Warexpo". - W tym tygodniu mamy zamówienia na niecałe sto flag - dodaje producent.

Nie brak też zainteresowania flagami Polski przed Świętem Pracy, choć szału nie ma. - Kupują pojedyncze osoby - przyznaje Tomasz Górski z firmy Maxtom z Krakowa.

Producenci flag przyznają, że zainteresowanie papieskimi flagami jest o wiele mniejsze niż po śmierci Jan Paweł II. Flagi Polski z kolei najlepiej sprzedawały się tuż po katastrofie smoleńskiej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny