Pamiętamy Piastów, ale Okrągły Stół już nie. Z wiedzą o Polsce u nas krucho

Uszereguj chronologicznie obrady Okrągłego Stołu, przystąpienia Polski do NATO, wejścia naszego kraju do UE, zburzenia muru berlińskiego. Nie umiesz? Oblałbyś test na koniec gimnazjum. Jak 40 proc. Polaków.
Dziennikarze "Newsweeka" zadali dwustu przypadkowym osobom w wieku 20-50 lat, spotkanym na ulicach Warszawy, po osiem prostych pytań dotyczących ważnych wydarzeń w dziejach Polski. Pytania zaczerpnęli z testów dla dzieci kończących naukę w gimnazjum. Oto jedno z nich:

Przykładem wpływu oświeceniowych idei występujących we Francji i USA na wydarzenia polityczne w Polsce było:

a. wzniesienie pałacu i teatru w Łazienkach

b. uchwalenie Konstytucji 3 maja

c. zawiązanie konfederacji targowickiej

d. zrzeczenie się tronu przez Stanisława Augusta

Nikogo nie zdziwi może fakt, że jedynie co trzeci przechodzień udzielił poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania. Gorzej, że na 20 dosyć banalnych pytań w sumie aż 25 proc. odpowiedzi było błędnych. Największy problem mieli respondenci z wiedzą o historii najnowszej.

- Zdaje się, że lepiej pamiętamy historię z podręczników niż z przekazu rodzinnego lub własnego doświadczenia - ocenił wyniki ankiety dla "Newsweeka" prof. Grzegorz Babiński, socjolog narodu z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego diagnozę potwierdza przypadek 20-letniego Maćka, studenta, który właśnie trybem edukacji szkolnej tłumaczył luki w wiedzy. - Średniowiecze powtarzane jest do bólu, od podstawówki po liceum, informacje o tej epoce zostają więc w głowie. Niestety, nauka historii zazwyczaj kończy się na XVIII-XIX wieku, bo zbliżają się wakacje i najczęściej nie starcza czasu na współczesność - mówi Maciek.

Właściwa odpowiedź na pierwsze pytanie to Okrągły Stół (II-IV 1989), zburzenie muru berlińskiego (XI 1989), wejście Polski do NATO (1999), a następnie do UE (2004).

DOSTĘP PREMIUM