MSZ przestrzega przed wyjazdami do Syrii

W związku z napiętą sytuacją nasze Ministerstwo spraw Zagranicznych przestrzega Polaków przed wyjazdami do Syrii. Demonstracje wstrząsają kilkoma syryjskimi miastami - reżim odpowiada na nie brutalnie i krwawo. Szacuje się, że do tej pory zginęło ponad 350 osób.
- Według informacji w tej chwili w Syrii jest 490 osób z polskim paszportem - mówi TOK FM dyrektor biura rzecznika MSZ Paulina Kapuścińska. Około 420 osób na stałe mieszka w tym kraju. - Najczęściej to Polki, które wyszły za Syryjczyków - oraz ich mężowie i dzieci - dodaje Kapuścińska.

Druga, niewielka grupa to turyści. MSZ informacje na ich temat czerpie ze strony e-konsulatu.

To system, z którego może i powinien skorzystać Polak wybierający się do krajów zagrożonych, czy to trzęsieniami ziemi czy demonstracjami. W krytycznej sytuacji MSZ może skorzystać z zamieszczonych tam przez podróżnych numerów kontaktowych. W Syrii są też polscy archeologowie.

MSZ zapewnia, że cały czas do dyspozycji Polaków są polscy konsulowie. - Są w stałym kontakcie z Polakami lub osobami polskiego pochodzenia. Na ten moment nasi dyplomaci nie mają jednak żadnych sygnałów, by polscy obywatele potrzebowali pomocy - mówi Kapuścińska. Podkreśla przy tym, że do Syrii cały czas latają samoloty komercyjnych linii lotniczych. Dane adresowe polskiej placówki dyplomatycznej można znaleźć na stronie internetowej resortu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca jednak Polakom powstrzymanie się od wyjazdów do tego kraju. Do tych, którzy już tam są apeluje "o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych, unikanie wszelkich demonstracji i zgromadzeń oraz nieprzebywanie w piątki w okolicach meczetów". Stanowczo odradza podróże do miast: Dara, Homs, Douma i Lakatia.

Demonstracje przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada rozpoczęły się w połowie marca. Prezydent, który 11 lat temu odziedziczył władzę po ojcu, z jednej strony zniósł obowiązujący od prawie 50 lat stan wyjątkowy, z drugiej jednak reżim wysyła przeciw demonstrantom czołgi.

DOSTĘP PREMIUM