Bp Pieronek: "Upominanie się o pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich budzi śmiech"

Pomnik Lecha Kaczyńskiego? Najlepiej usypać kopiec i zasypać Pałac Prezydencki - ironizuje bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Zdaniem duchownego także decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu była pochopna i przedwczesna.
Bp Pieronek stwierdził w wywiadzie dla Wp.pl, że rok po tragedii smoleńskiej żałoba powinna być stonowana, a pozostawanie w niej bez przerwy jest nienormalną sytuacją. Zaznaczył też, że Jarosław Kaczyński może, jeśli chce, utrzymywać żałobę do śmierci. - Ja mu przeszkadzać nie będę. Nie widzę jednak powodu, by inni mieli poddawać się takim nakazom - mówił.

Duchowny ostro wypowiedział się na temat idei budowy pomnika zmarłego prezydenta. - Najlepiej byłoby zbudować piramidę albo usypać kopiec, zasypać Pałac Prezydencki, a na szczycie postawić pomnik Lecha Kaczyńskiego i go ozłocić - ironizował. - To upominanie się o pomniki zaraz po śmierci budzi śmiech - dorzucił.

Pochówek na Wawelu to "niebezpieczny precedens"

Bp. Pieronek uważa, że najwspanialszym pomnikiem i "nadzwyczajnym wyróżnieniem" był pochówek pary prezydenckiej na Wawelu. Ta decyzja, zdaniem hierarchy, była jednak niepotrzebna i pochopna.

- Lecha i Marię Kaczyńskich należało najpierw pochować na Powązkach albo w jakimś innym, godnym miejscu, a później zastanowić się nad ewentualnym przeniesieniem na Wawel. Jeżeli po upływie pewnego czasu, okazałoby się, że Polacy tego chcą, wówczas byłoby to uzasadnione - mówił - To o tyle niebezpieczny precedens, że prezydentów mieliśmy wielu, każdy ma jakieś prawo, by tam spocząć, a w nekropolii nie ma miejsca...

Kaczyński męczennikiem? "Może jeszcze święty czy prorok"

Bp. Pieronek uważa też, że Lecha Kaczyńskiego nie należy nazywać męczennikiem. - Jeżeli ktoś mówi takie rzeczy, to znaczy, że nie rozumie istoty męczeństwa. Może jeszcze święty albo prorok... Puszczam to mimo uszu - odpowiadał.

Równie ironicznie wypowiedział się o nazywaniu tragedii smoleńskiej "drugim Katyniem". - To ja proponuję lepszą analogię: drugi Grunwald - skomentował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
Bp Pieronek: "Upominanie się o pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich budzi śmiech"
Zaloguj się
 • kiki_pawelek

  Oceniono 17 razy 17

  KK odczuwa powolne odsuwanie sie wiernych z powodu ich poparcia dla prezia i PIS i ostro zmienia kurs..? ostroznie panowie w sukienkach, zeby sie przez takie zmiany lajba kompletnie nie wywalila... te slowa nalezalo powiedziec ponad rok temu, gdy nieproszonego lokatora nie bylo jeszcze na Wawelu. Teraz Wawel jest juz zbeszczeszczony, a Wasze wczesniejsze poparcie dla rozrob Jarka odnioslo swoj skutek w postaci podzialu spoleczenstwa. Dzis zamiast tylko gadac, co potraficie, pokusilibyscie sie wreszcie o jakies czyny, o ukaranie tej arogancji i buty, ktora niszczy Polakow, ktora do tego niszczenie uzywa nawet krzyza (ponoc symbolu wiary chrzescijanskiej).

 • trimeresurus

  Oceniono 15 razy 15

  Z reguły mam inne zdanie na różne tematy jak ksiądz biskup, ale tym razem zgdzam się w 100 procentach i popieram.
  Proponuję inny tytuł dla "męczennika" - DALAJLAMA EUROPY !!!
  I jeszcze mu pośmiertnego nobla przyznać, od razu z kilku dziedzin, a najlepiej z fizyki za "umiejętne lądowanie we mgle i wykorzystanie samolotu do ścinania drzew".

 • adamasz54

  Oceniono 14 razy 14

  To gwałtowne domaganie się zaszczytów przypomina mi zasady odznaczeń 'chlebowych' w PRLu! Pewna p.lekarz stomatolog - sielnie partyjna i gorliwa katoliczka jednocześnie wystosowała do swojej dyrekcji podanie o natychmiastowe nadanie jej PoloniaRestituta, bo 'przecież 3 lata temu dostałam 'ZłotyK.Zasługi' . Taka to była wówczas inflacja orderów; nie pozwólmy na kolejne praktyki KACZKOSŁAWNE - od komuny willa Lisa-Kuli, Wawel od IIIRP, a wszystko to WIELGI WSTYD dla Polski!

 • romp66

  Oceniono 13 razy 13

  Każdy pomnik, który powstaje dla samouwielbienia budowniczego nie ku chwale to śmiech.
  Jezus ze Świebodzina 36m, ohydne pomniki JP II, beatyfikacja Jan Pawła II , dla zaspokojenia roszczeń tłuszczy, to tez śmiech.
  Prawdziwy ubaw to zbieranie podpisów pod wnioskiem o beatyfikację Anny Walentynowicz.
  Religia to biznes, kler to wie, należy odpowiednio to stymulować aby tłuszcza lgnęła z kasą.

 • rbik53

  Oceniono 15 razy 13

  ....przecieram oczy ze zdumienia... nareszcie normalny człowiek po drugiej stronie....

 • arvelli_net

  Oceniono 12 razy 12

  .... piramidę na pustyni w Libii poświęconą dla ordynusa "spieprzaj dziadu"... to tak, zgadzam się!

 • atleista

  Oceniono 11 razy 11

  Jednak można wciąż mieć jaja mimo noszonej sukienki ;-)

 • tbgmbx

  Oceniono 13 razy 11

  'Równie ironicznie wypowiedział się o nazywaniu tragedii smoleńskiej "drugim Katyniem". '

  W Wielką Sobotę wybrałem się do budowanej w Wilanowie Świątyni Opatrzności Bożej. Obejrzałem w niej kryptę z grobami osób zasłużonych. Z zaskoczeniem dowiedziałem się, że kilka z nich zginęło pod Katyniem w 2010 roku, w tym ostatni prezydent II RP Ryszard Kaczorowski. Kościół sam sobie strzela w kolana ulegając tego typu dewiacjom. Bo oprócz wspierania kłamstw również ośmiesza te tak szacowne osoby, stawiając je w sytuacji żaby, co nogę podstawia, gdzie konia kują. Gdzie Katyń, gdzie Smoleńsk, gdzie mord na jeńcach-oficerach, gdzie lotnicza katastrofa... Co na to Bp. Pieronek?

 • calinka29

  Oceniono 13 razy 11

  No właśnie, najpierw zajęliby się pomnikami JP2, bo ich jest stanowczo za dużo. I będzie jeszcze więcej. Niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX