Plan obchodów beatyfikacji Jana Pawła II w polskich miastach

W niedzielę o godz. 10 na Placu Świętego Piotra rozpocznie się msza beatyfikacyjna Jana Pawła II. Wyniesieniu papieża na ołtarze towarzyszyć będą uroczystości w całej Polsce. Zobaczmy, co zaplanowały na ten dzień poszczególne miasta.
Warszawa Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 mszą na placu przed świątynią Opatrzności Bożej. Potem o godz. 10 na dwóch telebimach ustawionych na pl. Piłsudzkiego będą transmitowane uroczystości beatyfikacyjne z Watykanu.

Po zakończeniu watykańskich uroczystości, ok. godz. 12.30, z pl. Piłsudskiego, w asyście policji, wyruszy przystrojony biało-żółtymi kwiatami papamobile z 1979 r. Pojazd dotrze na Pola Wilanowskie ok. godz. 13.

Na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej około godz. 13.30 zostanie odsłonięty portret Jana Pawła II. Powstał ze 105 tys. fotografii osób z Polski i zagranicy i jest odwzorowaniem portretu, który zawiśnie w tym dniu w Watykanie.

Przed świątynią będą wyświetlane filmy poświęcone papieżowi. W Wilanowie zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. Jadąc "papieską ciuchcią" będą one mogły "zwiedzić miasta", a także poznać historię życia i świętości Jana Pawła II.

Inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła" autorstwa Joachima Mencela zostanie wykonana w niedzielę 1 maja w Warszawie, podczas specjalnego koncertu z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Koncert, z udziałem artystów z różnych krajów, odbędzie się na placu Piłsudskiego. Rozpocznie się o godz. 21. Wstęp dla publiczności będzie wolny.

Zobacz dokładny plan niedzielnych uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie.

Wadowice Dziękczynna msza święta odprawiona o godz. 10 na rynku w Wadowicach będzie kulminacją niedzielnych uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście. Weźmie w niej udział premier Donald Tusk. Dzień zwieńczy koncert poświęcony pamięci papieża. Wystąpią między innymi Golec uOrkiestra, Krzysztof Krawczyk, Alicja Węgorzewska i Mieczysław Szcześniak.

Kraków

W sobotę od godziny 21. zorganizowano czuwanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

1 maja o godzinie 10. również w sanktuarium będzie można obejrzeć relację z rzymskiej mszy beatyfikacyjnej. Uroczystości będą też transmitowane na Rynku Głównym.

Wieczorem o 20. na krakowskim rynku zaplanowano koncert "Kraków miasto mojego życia". Wystąpią m.in.:, Ewelina Flinta oraz Wojciech Waglewski i Voo Voo.

Zobacz dokładny plan niedzielnych uroczystości beatyfikacyjnych w Krakowie.

Łódź W niedzielę łodzianie będą mogli oglądać transmisję mszy beatyfikacyjnej na dwóch telebimach. Jeden z nich będzie ustawiony w bazylice archikatedralnej, a drugi na placu katedralnym.

Będą też specjalne imprezy w klubach. Nazwane "Blessed Night" rozpoczną się o godz. 20 równocześnie w ośmiu łódzkich lokalach. Wystrój każdego klubu będzie przypominać sylwetkę papieża-Polaka oraz jedno z ośmiu błogosławieństw. O północy zabawa będzie przerwana, a jej uczestnicy wysłuchają przemówienia Jana Pawła II do młodzieży zebranej przed laty w Lednicy ("Nie lękajcie się").

Wrocław W stolicy Dolnego Śląska beatyfikacji Jan Pawła II będą towarzyszyć czuwania wiernych m.in. w kościele garnizonowym św. Elżbiety oraz w katedrze św. Jana. W noc poprzedzającą dzień beatyfikacji w kościele garnizonowym św. Elżbiety podświetlony zostanie witraż z wizerunkiem Jana Pawła II.

Uroczysta msza św. dziękczynna odbędzie się na wrocławskim Rynku 12 czerwca. Tuż po niej zaplanowano koncert muzyki poważnej. Wieczorem mieszkańcy będą mogli wziąć udział w pokazie fontanny multimedialnej na Pergoli. Obrazy powstające na taflach wody dzięki grze świateł będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II.

Poznań Głównym punktem spotkań modlitewnych będzie krzyż papieski na Łęgach Dębińskich, gdzie papież w 1983 r. odprawił mszę św. Na telebimach będzie można tu obejrzeć uroczystości z pl. św. Piotra.

Drugim ważnym miejscem jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Piątkowie. W niedzielne popołudnie zaplanowano mszę św. odpustową, która będzie jednocześnie dziękczynieniem za beatyfikację Karola Wojtyły.

Gdańsk Transmisję mszy beatyfikacyjnej obejrzeć będzie można w Bazylice Mariackiej, kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego we Wrzeszczu, przed kościołem Opatrzności Bożej na Zaspie oraz sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

Szczecin W dniu beatyfikacji wierni będą zbierać się na Jasnych Błoniach od wczesnego rana. O godz. 8.40 wystąpi chór "Słowiki 60 Jana Szyrockiego", a o godz. 9. odprawiona zostanie msza św. o łaski beatyfikacji Jana Pawła II. Główną częścią obchodów będzie wspólne oglądanie na telebimach transmisji z uroczystości w Watykanie.

Po beatyfikacji organizatorzy zaplanowali plenerowe imprezy dla całych rodzin: m.in. bieg im. Jana Pawła II i wystawę zdjęć z pobytów papieża w Szczecinie. Festyn papieski zakończy się o godz. 21.37 rozważaniem testamentu Jana Pawła II.

Lublin Główne uroczystości przy kościele św. Rodziny, który papież odwiedził w 1987 r. Wierni będą mogli oglądać transmisję uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu. Potem będą wspólne modlitwy, a o godz. 18 mszy świętej dziękczynnej przewodniczyć ma biskup pomocniczy lubelski Ryszard Karpiński. Po nabożeństwie odbędzie się koncert organowy, w którym wystąpi m.in. słynna śpiewaczka Małgorzata Walewska.

Katowice W przeddzień beatyfikacji, 30 kwietnia, w archikatedrze Chrystusa Króla zostanie odprawiona uroczysta msza św., po niej odbędzie się koncert Filharmonii Śląskiej oraz czuwanie modlitewne. W dniu beatyfikacji w centrum Katowic planowane jest ustawienie telebimu, umożliwiającego oglądanie transmisji. W parafiach archidiecezji o godz. 15 jako dziękczynienie odprawione będą msze święte.

Radom W niedzielę o godz. 19 w katedrze specjalny koncert w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej, chóru Campanella z II LO im. Konopnickiej oraz Moniki Świostek (sopranistki) i Agnieszki Makówki (mezzosopranistki). W programie twórczość Antonio Vivaldiego. O godz. 20 odbędzie się msza święta, zaś o 21 apel papieski młodych.

Częstochowa W dniu beatyfikacji na placu pod Jasną Górą wystąpi wybitny niemiecki kontratenor Andreas Scholl.

Toruń W niedzielę o godz. 9 na Rynku Staromiejskim odbędzie się inauguracja wystawy upamiętniającej wizytę Jana Pawła II w Toruniu oraz wyłożenie księgi pamiątkowej. O 10 będzie można obejrzeć transmisję z Rzymu na ustawionym tam telebimie. O 20 na Rynku rozpocznie się koncert pieśni religijnych w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Eljazz Big Band. Na godz. 20.45 zaplanowany jest przemarsz ze świecami pod pomnik papieski na Jordankach. Czuwanie pod pomnikiem zakończy się odśpiewaniem Barki o godz. 21.37

Kielce Wierni w Kielcach będą mogli oglądać transmisję z rzymskich uroczystości na telebimie, ustawionym na placu Jana Pawła II przy katedrze. Biskup kielecki Kazimierz Ryczan odprawi w niedzielę wieczorem, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, mszę św. dziękczynną.

Płock Wierni diecezji płockiej noc poprzedzającą beatyfikację Jana Pawła II spędzą w kościołach na nabożeństwach i czuwaniach modlitewnych. Odbędzie się "Noc Konfesjonałów", w czasie której wierni będą mogli przystąpić do spowiedzi. W dniu beatyfikacji o 15.00, zgodnie z zarządzeniem biskupa Piotra Libery w całej diecezji zabiją kościelne dzwony.

O 21.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku rozpocznie się "Noc z Janem Pawłem II" - o północy zostanie oprawiona msza św. Wierni uczestniczyć będą w adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważaniach na temat nauczania Jana Pawła II.

Przemyśl W archidiecezji przemyskiej nocne czuwania modlitewne z soboty na niedziele odbędą się m. in. w Dukli, Krośnie i Przemyślu - miastach, które odwiedził Jan Paweł II.

DOSTĘP PREMIUM