Tusk o Stadionie Narodowym: Będzie gotowy 30 listopada

- Nie wszystko idzie, jak planowaliśmy, będą wpadki i opóźnienia. Po to jesteśmy, żeby na nie reagować - powiedział premier po wizytacji przez UEFA placu budowy Stadionu Narodowego. - Stadion będzie gotowy 30 listopada, czyli z odpowiednim wyprzedzeniem - zapewnił Tusk. Premier wyraził również nadzieję, droga łącząca Łódź z Warszawą powstanie w 2012 roku.
Premier poinformował, że budowę Stadionu Narodowego przejmie Hydrobudowa, wchodząca w skład obecnie stawiającego go konsorcjum, a inwestycja będzie gotowa 30 listopada. Wcześniej zgodnie z umową z konsorcjum wszystkie najważniejsze prace miały być zakończone 30 czerwca. Donald Tusk, występując na budowie stadionu, wyjaśnił że konsorcjum pozostanie w takim kształcie, w jakim było, czyli będzie się składać również z austriackiej firmy Alpine Bau i PBG.

Nowa firma, ta sama data i ten sam budżet

- Zajęliśmy się sprawą stadionu w ciągu ostatnich dni i mogę powiedzieć - Polak potrafi, jak trzeba - i nie mówię tu o urzędnikach. Rozmawiałem z prezesem Hydrobudowy. On przejmuje pełną kontrolę i monitoring nad tym, żeby budowa stadionu była zakończona w terminie. Nie będziemy tu już niczego przyspieszać. Wyznaczona data zakończenia prac (30 listopada 2011 - red.) jest wiarygodna i nie będą przekroczone kwoty kontraktowe - zadeklarował Donald Tusk.

- Zmiana liderowania bieże się stąd, że udział Polaków w bezpośrednim nadzorze i komunikacji ma pomóc poprawić efektywność. Konsorcjum będzie reprezentowane wspólnie. Jest tylko zmiana lidera - powiedział Jerzy Wiśniewski, prezes PBG Hydrobudowa.

A2 w 2012? Trudna, ale realna szansa

Premier wyraził również nadzieję, że mimo problemów z chińskim wykonawcą dwóch odcinków autostrady A2, droga łącząca Łódź z Warszawą powstanie do 2012 roku. Na razie trwają rozmowy przedstawicieli rządu z firmą Covec, która wypowiedziała polskiej stronie umowę i zalega z płatnościami podwykonawcom budującym autostradę. Premier zapewnił, że polscy podwykonawcy kontynuują prace, a rząd podjął działania na wypadek negatywnego zakończenia rozmów z Chińczykami.

Niezależnie od przebiegu rozmów z chińskim konsorcjum, prace przy budowie autostrady mają ruszyć pełną parą w lipcu. Zdaniem premiera, daje to "trudną, ale realną szansę" że odcinek A2 zostanie zbudowany w 2012.

"Media są po to, żeby przesadzać"

- Ocena UEFA jest zdecydowanie lepsza niż komentatorów krajowych. Media są po to, żeby przesadzać, podejść z krytycyzmem - podsumował premier kolejną wizytę organizacji w Polsce przez Euro 2012.

- Mogę powiedzieć na swoją odpowiedzialność stadion będzie gotowy z wyprzedzeniem na Euro. Każdy, kto twierdzi inaczej - mija się z prawdą - dodał Tusk równo na rok przed planowanym otwarciem stadionu. - Były punkty krytyczne, ale nie ma co przesadzać - stwierdził premier.

Premier wyjaśnił też, że w Stadion Narodowy i okolice zainwestowano około 2 miliardy złotych, natomiast koszt naprawy wadliwie wykonanych schodów to około 8 milionów złotych.

DOSTĘP PREMIUM