Białoruscy opozycjoniści wyproszeni z meczu w Bydgoszczy

Podczas sobotniego spotkania reprezentacji Białorusi i Litwy rozgrywek żeńskiego EuroBasketu ochroniarze wyprowadzili z hali sportowej ?Łuczniczka? trzech mężczyzn, którzy na trybunie wywiesili białą flagę z czerwonym napisem - dawną flagę Białorusi.
Świadkiem incydentu był dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Tyczyno. - Nawet nie skandowali, po prostu stanęli z tymi flagami i ochroniarze od razu do nich podeszli i poprosili o ich zwinięcie. Wszystko odbyło się w pokojowej atmosferze, ochrona była zdecydowana, ale jednak taktowna, trzeba to przyznać. Opozycjoniści zwinęli flagi i w przerwie meczu wyszli. Jeden tam przez chwilę się opierał, ale nie doszło do rękoczynów - powiedział dziennikarz.

Ochrona: To normalna procedura

- To były trzy kulturalne osoby i wystarczyło im powiedzieć, że są proszeni o opuszczenie hali - potwierdził prezes firmy ochroniarskiej Fosa Cezary Plender. - To normalna procedura. Mieliśmy mecz z Chinami parę lat temu, ktoś tam miał na sobie te napisy - "krzaczki" i jakieś tam "Uwolnić Tybet". Nie znam chińskiego, nie byłem w stanie określić, co tam jest napisane, ale organizator odpowiada za wszystko. Na każdym turnieju kibice są proszeni, żeby nie wnosić flag innych niż te reprezentacji. Gdyby ktoś przyniósł flagę jakiegoś innego klubu, byłby poproszony o to, żeby złożyć ją w depozycie, albo żeby opuścił halę - tłumaczył reporterce TOK FM Cezary Plender.

Według Tyczyno białoruscy opozycjoniści zostali wyproszeni z meczu dlatego, że siedzieli na trybunie, która była pokazywana w transmisjach telewizyjnych. Biała flaga z czerwonym pasem do 1995 roku była narodową flagą Białorusi. Prezydent Łukaszenka zniósł te barwy i wprowadził nowe: zielono - czerwone. Zmian jednak nie zaakceptowały środowiska opozycyjne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Białoruscy opozycjoniści wyproszeni z meczu w Bydgoszczy
Zaloguj się
 • humanoidboy

  Oceniono 1 raz 1

  "..wywiesili białą flagę z czerwonym napisem..."

  Z jakim napisem ???

 • fudalejw.1

  0

  POpierana opozycja białoruska w Bydgoszczy POddana represji
  za rządów PO i D.Tuska.Gęba pełna frazesów a rzeczywistość
  okazała się inna - Donald ma Tole.

 • paw73

  0

  Gęby pełne frazesów a rzeczywistości , robią to co zechce dyrektor kołchozu czyli Łukaszenka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX