"Podnieś papierek". Monitoring karci i nagrywa rozmowy przechodniów

Mława założyła wyjątkowy monitoring. Warty pół miliona system rejestruje nie tylko obraz, ale i dźwięk, umożliwiając nagrywanie rozmów przechodniów. Dodatkowo zamontowane przy kamerach megafony pozwalają na skarcenie mieszkańca np. rzucenie papierka na chodnik. - To niebezpieczny precedens - mówi o pomyśle Mławy, były szef ABW.
Historię opisała dzisiejsza "Rzeczpospolita. Miasto w lipcu uruchomiło osiem nowoczesnych kamer. "Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ich dodatkowe wyposażenie - w głośniki i czułe mikrofony. Urządzenia będą mogły nie tylko nagrywać obraz, ale też rejestrować rozmowy spacerowiczów." - czytamy w "Rz". Mikrofony nowego monitoringu zbierają dźwięk z odległości 15 - 20 metrów. A nagrania mają być przechowywane przez 60 dni. Cały system kosztował ponad pół miliona złotych.

"Podnieś papierek, przestaw auto"

"Dyżurni, którzy śledzą sytuację na monitorach, megafonom zainstalowanym przy kamerach mogą też zwrócić uwagę mieszkańcom, którzy np. zaśmiecają ulicę lub źle zaparkowali auto", czytamy w dzienniku.

- Dzięki nim dyspozytor wychwyci odgłos wyjącego alarmu, czy tłuczonej szyby albo np. wołanie o pomoc. Tego sam obraz nam nie przekaże - chwali komendant policji Stanisław Szcześniak, cytowany przez lokalny portal naszamlawa.pl.

Przeciwko takim opcjom monitoringu protestuje mławski radny PiS. - To ogranicza wolności obywatelskie i może być wykorzystane w innych celach niż kwestie bezpieczeństwa mieszkańców - przestrzega radny Michał Nowakowski.

"Protestują środowiska sprzyjające przestępcom"

Ale urzędnicy mławskiego ratusza nie zamierzają rezygnować z systemu. - Przeciwko tym rozwiązaniom najgłośniej protestują środowiska sprzyjające przestępcom - wytyka burmistrz cytowany przez lokalny portal .

- To przesada i niebezpieczny precedens. Idąc w tym kierunku, za chwilę znajdziemy się w państwie opisanym przez Orwella - grzmi Andrzej Barcikowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego cytowany przez "Rz".

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny