Kościół idzie do sądu - parafia z Poznania chce 7 mln zł za odebrane działki

Poznańska parafia domaga się w sądzie 7 mln zł odszkodowania za odebrane w PRL działki, na których powstało osiedle - pisze ?Gazeta Wyborcza?. Po rozwiązaniu Komisji Majątkowej w całym kraju może być ponad 200 takich pozwów.
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej na poznańskich Naramowicach domaga się zwrotu czterech działek o łącznej powierzchni 7,5 tys. m kw. Gdyby sąd uznał, że to niemożliwe, proponuje w zamian przyznanie innych nieruchomości w podobnej lokalizacji o zbliżonej wartości. Gdyby i takich działek nie znaleziono, parafia zadowoli się odszkodowaniem, które wyliczyła wstępnie na 6,9 mln zł.

Gdy w połowie lat 80. wywłaszczano parafię, na jej działkach były gospodarstwa rolne. Po stanie wojennym PRL-owskie władze zaplanowały tam budowę osiedla mieszkaniowego. Z zachowanych dokumentów wynika, że chciały nawet ziemię odkupić, ale proboszcz zażądał w zamian ziemi na powiększenie cmentarza parafialnego, na co władze się nie godziły. W styczniu 1985 r. odebrały działki, nie przyznając parafii odszkodowania. W decyzji zachował się zapis, że odszkodowanie zostanie przyznane w późniejszym terminie, bo nie zdążono dokonać wyceny, a "interes społeczny wymagał niezwłocznie podjęcia budowy osiedla". Parafia pieniędzy nigdy się nie doczekała.

W1991 r. sprawę otrzymała Komisja Majątkowa, w której byli przedstawiciele rządu i Kościoła. Gdy na początku marca tego roku po serii afer związanych z jej działalnością Komisję likwidowano, do rozpatrzenia pozostawało jeszcze 216 spraw. To podobno sprawy najtrudniejsze. I właśnie w takich przypadkach instytucje kościelne mogą dochodzić roszczeń przed sądem.

Pozew poznańskiej parafii, który sąd otrzymał kilka dni temu, jest pierwszą z takich spraw. W pozwie jest tylko pismo z końca lutego, w którym Komisja Majątkowa lakonicznie informuje parafię, że nie rozpatrzyła jej wniosku sprzed 20 lat.

Działki parafii zostały zabudowane - jest tam część osiedla Łokietka. Chodniki i drogi należą do miasta. A ziemia, na której są bloki i osiedlowe uliczki, do Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dlatego sam prawnik parafii przyznaje w pozwie, że zwrot nieruchomości jest niemożliwy. I chce, by w zamian inne ziemie zaproponowały Agencja Nieruchomości Rolnych, Lasy Państwowe lub władze Poznania. Zdaniem prawnika parafii ewentualne odszkodowanie powinno zaś zapłacić miasto.

Ale to nie jedyny pozew, który jest w poznańskim sądzie. O rekompensatę za 2,7 ha ziemi odebranej przez władze w1950 r. chce walczyć parafia Jana Chrzciciela z Owińsk (gmina Czerwonak pod Poznaniem). Ich wartość parafia szacuje na 2 mln zł.

Cały tekst w serwisie internetowym ''Gazety Wyborczej''

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Kościół idzie do sądu - parafia z Poznania chce 7 mln zł za odebrane działki
Zaloguj się
 • anna12-3

  Oceniono 9 razy 9

  Przez jedną chwilę była szansa na rozliczenie kościoła z zagrabionego przez Komisję Majątkową mienia . Na inwentaryzację wszystkich,a więc i tych decyzji,które zapadły z naruszeniem prawa. Stało by się to gdyby Trybunał Konstytucyjny nie został zastopowany przez Schetynę w wydaniu orzeczenia o niekonstytucyjności działania Komisji i gdyby Platforma zamiatając pod dywan tych wszystkich nieprawości,nie rozwiązała w pospiechu tej Komisji. Robiąc te dwa kroki,dzięki Platformie nigdy mafijna działalność poprzez Marka P. i wielu księży,nie zostanie do końca rozliczona.Nigdy Polska nie rozliczy największego przekrętu w 20 leciu wolnego istnienia. Zresetowanie tych poczynań i wyciąganie poszczególnych spraw jeszcze wiele będzie nas kosztować,bo pazerność Kościoła nie zna miary. Tylko całościowa inwentaryzacja czego domagało się SLD, od początku do końca mogła by dać prawdziwy obraz,przecież to dotyczy jednego podmiotu jakim jest Kościół Katolicki w Polsce. Ta deklaracja Tuska o nie klękaniu przed księdzem jest po prostu groteskowa,bo nie można jednocześnie leżeć plackiem i klęczeć.

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 8

  Czas najwyższy opodatkować kościół.

 • duokwak

  Oceniono 7 razy 7

  Domagam się wprowadzenia podatku religijnego.Niech płacą tylko naprawdę wierzący,wtedy kk zdechnie z głodu.

 • lob1

  Oceniono 7 razy 7

  A po co kościołowi te działki? Niech zajmują się więcej religią a nie tylko kasą!

 • limanowa2009

  Oceniono 6 razy 6

  A ja jestem spokojny, po ostatnich zapewnieniach pana premiera że koniec z klękaniem- wreszcie zrobią porządek.
  Wszystkie działki wrócą do państwa, opodatkuje się kler itd.
  pan premier ze swoim rządem jest konsekwentny a teraz szczególnie przed wyborami.

 • alexoi77

  Oceniono 6 razy 6

  Ziemie zabrać ,bloki rozebrać ,wiernych wysiedlić a na to miejsce jakiś nowy super wypasiony,1125 pomniczek pana papieża A i do mieszkańców owych latyfundiów kościelnych Więcej na tace dawać !!!!sądy kosztują

 • marian1501

  Oceniono 6 razy 6

  Na tych polach zasieją ziarna science ficktion to potrafią perfekcyjnie aby dalej ogłupiać owce i barany;

 • ahab_1

  Oceniono 5 razy 5

  Kasa, kasa, kasa..........amen.

 • duokwak

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśliś Polak,nie idiota,poprzyj partię Palikota,mąż ów prawy tak nam prawi -kler od koryt wnet odstawi,zlikwiduje dotowania,koniec będzie tacobrania,kler zaś skończy bardzo marnie,zakonnice pod latarnie,kler się weźmie do roboty zamiast bredzić nam głupoty, miast kościołów dyskoteki,głos Rydzyka -stop na wieki,dość już będzie bicia dzwonów, TVtrwam i zabobonów. Jeszcze trochę tego pędu,a już w Polsce referendum, czy Konkordat Ci potrzebny,czy tez lubisz chodzić biedny? Społeczeństwo wnet glosuje, łańcuch kajdan ustępuje. Znów jesteśmy wolni,śmiali,odbieramy co zabrali. Szybka sekularyzacja, w świecie rośnie polska nacja ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX