Mniej gospodarstw, więcej rolników. Przez UE

PRZEGLĄD PRASY. Liczba gospodarstw rolnych spada, przybywa za to ludzi utrzymujących się z ziemi - czytamy w "Rzeczpospolitej". To efekt dotacji z Unii Europejskiej, drogiego życia w miastach oraz trudności z pracą.
Dziennik powołuje się na wstępne wyniki spisu rolnego przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich ośmiu lat, liczba osób utrzymujących się z rolnictwa wzrosła o 249 tysięcy. Tymczasem w zeszłym roku, w Polsce było 2,3 miliona gospodarstw, w 2002 roku naliczono ich 2,9 miliona.

"Rzeczpospolita" pisze, że dane te zaskoczyły ekonomistów i socjologów. Eksperci tłumaczą, że jest kilka przyczyn tego zjawiska. Przede wszystkim płynące na wieś pieniądze z Unii. Od czasu wejścia Polski do UE w 2004 roku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na dopłaty do ziemi oraz inwestycje na wsi 112 miliardów złotych. To tyle - wyjaśnia "Rzeczpospolita" - ile wynosi czteroletni dochód wszystkich polskich rolników.

Prócz dopłat, młodzi rolnicy mogą liczyć na dodatkowe premie na start. To zachęca do zatrudniania się w rolnictwie i szukania dodatkowego zajęcia. Spis pokazał bowiem, że liczba osób, dla których praca na roli jest głównym, ale nie jedynym zajęciem wzrosła od 2002 roku czterokrotnie - z 68 tysięcy do 271 tysięcy osób.

Eksperci zaznaczają też, że wysoki koszt utrzymania w miastach oraz trudności ze znalezieniem pracy zniechęcają wielu młodych ludzi do porzucenia życia na wsi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Mniej gospodarstw, więcej rolników. Przez UE
Zaloguj się
  • j4s4

    Oceniono 1 raz 1

    Dla mnie ROLNIKIM jest ten kto prowadzi działalność gospodarczą jako "Gospodarstwo Rolne" i w związku z tym prowadzi dokumentację ekonomiczną, księgowość oraz płaci podatki tak jak każdy przedsiębiorca! Wszyscy inni podszywający się pod rolników to zwykli działkowcy! Nie dajmy sie zwariować! Dopłaty należy zlikwidować!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX