Szkoła jak nowoczesne muzeum? "Placówka na miarę XXII wieku"

Klimatyzacja, winda, ulice ze skwerami i patio - tak może wyglądać polska szkoła. W Solcu Kujawskim uczniowie z zabytkowego budynku przenieśli się do nowej siedziby, której inni uczniowie mogą im tylko pozazdrościć.
Klimatyzowane pomieszczenia, profesjonalna aula konferencyjna, winda, żadnych barier architektonicznych. Tak wygląda Zespół Szkół nr 1 w Solcu Kujawskim pod Bydgoszczą. Ponad pół tysiąca uczniów przeniosło się ze 137-letniej szkoły do nowoczesnego budynku.

- Szkołę traktujemy jako swój drugi dom - chwali się dyrektor placówki Małgorzata Niedźwiedzka. - Środek zrobiliśmy jak miasteczko, nazwaliśmy ulicami, mamy segment nauczania zintegrowanego czy wczesnoszkolnego - jest to Plac Jana Brzechwy i dochodzimy do Placu Korczaka ulicą Mikołaja Reja. Dzieci się szybko przystosowały, nauczyły się tych ulic i operują nazwami lepiej nawet niż my - śmieje się Niedźwiedzka.

Kościuszko, Małysz...

Główny hol to jest Plac Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły. Jest segment sportowy Adama Małysza. W części dla maluchów jest plac apelowy z nawierzchnią ze specjalnej gumy, tak, żeby dzieci się nie przewróciły i wyhamowały, bo w holu są filary. Dalej jest aula, ma 140 miejsc, jest klimatyzowana z zapleczem, mogą ją też wypożyczać inne instytucje, które chciałyby przeprowadzić np. konferencję. Łazienki osobno dla maluchów, starszych dzieci i dzieci niepełnosprawnych, dla dziewczynek w kolorze czerwono - żółtym, dla chłopców zielono - beżowym. W każdej sali są tablice interaktywne, w sali językowej każde dziecko ma stanowisko, słuchawki i za pomocą specjalnego pulpitu nauczyciel pracuje z każdym indywidualnie. Każde dziecko ma swoją szafkę z kluczem.

Chlubą szkoły jest też kuchnia. Osobno zmywalnia z szafą na czyste naczynia. Pracownicy, którzy wydają posiłki nie mają styczności z brudnymi naczyniami. Osobne pomieszczenie do przygotowywania posiłków, banery do podgrzewania, osobno magazyn. Dostawcy towaru są odizolowani do kuchni.

- To szkoła na miarę XXII wieku - cieszy się Niedźwiedzka. - Kiedy przyjechały panie z sanepidu, żeby zrobić odbiór kuchni to mówiły, że tak pięknej kuchni w całym województwie nigdzie nie ma.

Szkołę zwiedzają jak muzeum

Do szkoły przyjeżdżają wycieczki, umawiają się na zwiedzanie jak w muzeum: - Przyjeżdżają ludzie z Bydgoszczy, Torunia, ostatnio nawet dzwoniło małżeństwo z Holandii, że chcieliby pokazać szkołę znajomym z zagranicy - opowiada dyrektor placówki. - Przyjechała pani, która uczy w Holandii zawodu kucharza i była w szoku, że taka kuchnia może być, że ona uczy w Holandii, ale takiej kuchni jeszcze nie widziała. Jedna pani spod Warszawy, mówiła, że była na otwarciu szkoły natowskiej pod Warszawą i tamta szkoła nie jest taka ładna jak nasza. To o czymś świadczy - cieszy się Niedźwiedzka.

Przy Zespole Szkół znajduje się orlik. Stanowi integralną część placówki. Z każdej sali gimnastycznej, a jest tu kilka małych i jedna duża, jest przejście na Orlika, także w każdej chwili nauczyciel może się z dziećmi przenieść na boiska i ćwiczyć na świeżym powietrzu. W hali jest klimatyzacja, kotara umożliwia podzielenie hali na dwie mniejsze, są trybuny, tablica na wyniki:

- Możemy przeprowadzać profesjonalne imprezy sportowe - chwali się Niedźwiedzka. - Już odbyła się jedna. Przyjechała do nas Irena Santor, bo pochodzi z Solca i kiedyś uczyła się w naszej starej szkole. Była zaskoczona wyglądem naszej szkoły, kiedy zadzwoniła do męża mówiła: "Wiesz, ja myślałam, że przyjechałam do szkoły, a jestem w Instytucie, wiesz, że tu podstawówka ma profesjonalną aulę?!"- wspomina Niedźwiedzka.

To była jedna czwarta całego budżetu gminy, ale warto było

Na budowę szkoły gmina wydała 20 mln zł: - To jedna czwarta całego naszego budżetu - wylicza rzecznik gminy Zbigniew Stefański. - Ale staramy się o dotacje, dostaliśmy decyzję z Urzędu Marszałkowskiego, że dostaniemy dotację w wysokości około 4 mln zł. Ale nie ma chyba nikogo, kto by żałował wydanych pieniędzy. Szkołę trzeba było wybudować, takiej inwestycji nie robi się na kilka lat, ona ma służyć długie lata i musimy patrzeć w przyszłość, ta szkoła nie mogła być inna - podkreśla Stefański.

Od września naukę w Szkole przy Tartacznej 25 w Solcu Kujawskim rozpocznie 600 dzieci. Już wiadomo, że uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego z udziałem władz województwa kujawsko - pomorskiego odbędzie się właśnie w Zespole Szkół nr 1 w Solcu Kujawskim.

DOSTĘP PREMIUM