Film o złych urzędnikach? PISF za to nie zapłaci

PRZEGLĄD PRASY. Polski Instytutu Sztuki Filmowej odmówił przyznania środków na film o patologiach urzędów państwowych - informuje "Rzeczpospolita". Zdaniem twórców tego obrazu, decyzja ta ma charakter polityczny.
Scenarzysta filmu "Zamknięty układ" Michał Pruski podkreśla, że miał on pokazać mechanizmy funkcjonowania instytucji państwowych takich jak urzędy skarbowe, czy prokuratura. Film jest dziełem autorów "Czarnego czwartku" i ma opowiadać o patologii w urzędach państwowych, wszechwładzy skarbówki i prokuratury niszczącej nawet najmocniejszych przedsiębiorców. W filmie główne role mieli zagrać Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor i Adam Woronowicz. Wyreżyserowania obrazu podjął się Ryszard Bugajski, autor m.in filmów "Przesłuchanie" i "Generał Nil".

Film miał być zrealizowany ze środków sponsorów, jednak do jego powstania brakuje 3 milionów złotych, o które autorzy wystąpili do Polskiego Instytut Sztuki Filmowej.

Wniosek został odrzucony przez PISF, mimo rekomendacji czterech z pięciu ekspertów. Instytut tłumaczy, że na wsparcie produkcji filmu nie ma pieniędzy.

- Instytut jest rządzony w sposób dyktatorski. Decyzje są podejmowane jednoosobowo, w sposób autorytarny bez uwzględnienia opinii komisji eksperckich - twierdzi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ryszard Bugajski, który wcześniej sam współpracował z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej jako ekspert.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Film o złych urzędnikach? PISF za to nie zapłaci
Zaloguj się
 • heterofob2

  Oceniono 1 raz 1

  A szkoda, niektóre wątki mogłyby być zabawne...

  homofobiczny CYRK Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie

  docs.google.com/View?id=dgx92rmp_67gcr5skgv

 • workz

  Oceniono 1 raz 1

  genialny temat ! , choć pewnie bardzo trudny do ilustracji. Szkoda, że zabrakło kasy na taki film, sądzę, że twórcy powinni zrobić społeczną zbiórkę (zwykli obywatele i przedsiębiorcy) żeby te 3 MPLN się znalazło. / RSB

 • pete2906

  0

  Trzeba poczekac jak dojdziemy do sytuacji Grecji to wtedy bedziemy miec reality show na żywo.

 • ahab_1

  0

  Urzędnicy mają zgodzić się na finansowanie filmu o złych urzędnikach? - dobre sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX