Odliczanie do Jarmarku św. Dominika. Pierwsze utrudnienia już w czwartek

751 edycja Jarmarku św. Dominika rozpocznie się 30 lipca. Ale już w najbliższy czwartek organiatorzy zamkną pierwsze ulice. Rozpocznie się budowa straganów.
Gdański jarmark to największa miejska impreza w Europie. Impreza będzie królowała w mieście przez trzy tygodnie. - Zobaczymy 40 koncertów, dwa pokazy fajerwerków i jeden Zaułek Pocałunków. Ale przede wszystkim cztery strefy handlowe i około tysiąca wystawców - wylicza Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Wiceprezydenta Gdańska, Andrzeja Bojanowskiego, cieszy to, że 80 proc. stoisk będzie zajętych przez artystów, rzemieślników i kolekcjonerów. - O to tak naprawdę chodzi w tym projekcie, by był zarówno coś dla ciała jak i duszy. Chcemy, by jarmark był nie tylko największą miejską, plenerową imprezą Europy, ale także najatrakcyjniejszą - mówi.

Uwaga na kieszonkowców

- Co roku największym problemem imprezy są kieszonkowcy - przyznaje rzeczniczka gdańskiej policji Aleksandra Siewert. - Będziemy na miejscu 24 godziny na dobę, zarówno policjanci z prewencji, drogówki jak i kryminalni - zapowiada.

Impreza nie mogłaby istnieć bez Dominikanów, którzy pierwszy jarmark zorganizowali w 1260 roku. A teraz organizują festiwal Dusza Jarmarku. - Liczymy na to, że każdy kto będzie szukał czegoś więcej niż kolorowe świecidełka, trafi do nas i znajdzie to - uśmiecha się ojciec Michał Mitka. - Proponujemy m.in. nocne Kino Pod Niebem o różnych obliczach przyjaźni - dodaje.

Zupełnie inne oblicze jarmarku widzą zmotoryzowani mieszkańcy Gdańska. - Już jutro zamykamy pierwsze ulice: Tkacką, Kołodziejską i Pańską - wylicza Łukasz Podsiadłowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Później przyjdzie czas na kolejne. Informacji najlepiej szukać na stronie internetowej Gdańska - www.gdansk.pl. - Wszystkich zapraszamy, ale lepiej by zostawili swoje samochody poza terenem głównego miasta - mówi urzędnik.

Szczegółowy plan imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkswdominika.pl

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny