Pląsał w stroju motyla na procesji Bożego Ciała. Sprawa w prokuraturze

Mężczyzna w przebraniu motyla dołączył do procesji Bożego Ciała. To miał być protest przeciwko wszechobecności Kościoła w życiu publicznym. Sprawa performera trafi do prokuratury. Bo poskarżył się ksiądz - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Paweł Hajncel ma 44 lata. Maluje, rysuje, kręci filmy. W Boże Ciało przebrał się za motyla i stanął w bramie, kilkaset metrów od łódzkiej katedry. Gdy procesja przechodziła obok bramy, dołączył do wiernych. Wspinał się na palce, kucał, podskakiwał, pląsał między ludźmi. - Dzieci myślały, że jestem częścią procesji. Niespodzianką. Śmiały się. Tylko księża mieli zacięte miny. Kilku próbowało mnie schwytać - mówi Hajncel.

"Przestrzeń publiczna została zaanektowana przez księży"

Zapewnia, że nie chciał nikomu przeszkadzać. A miał zwrócić uwagę na poważny problem. - Wkurza mnie wszechobecność Kościoła - mówi. - Konkordat, religia w przedszkolu, święcenie karetek. Przestrzeń publiczna została zaanektowana przez księży i polityków. Próbowałem odzyskać chociaż jej część.

Po kilku minutach "odleciał" do bramy. Ktoś jednak zdążył wezwać policję do "półnagiego mężczyzny siejącego zgorszenie wśród uczestników procesji". - Policjant zapytał, czy to moje skrzydła i czy już skończyłem. Spisał mnie i poradził, bym więcej tak nie robił. Wyjaśnił, że mnie poucza i na tym sprawa się kończy.

Księdzu się nie podoba

Ale sprawa ma dalszy ciąg. Na stronie łódzkiej katedry ks. proboszcz Ireneusz Kulesza zamieścił oświadczenie. Napisał, że incydent - prawdopodobnie zaplanowany - "zaburzył przebieg procesji Bożego Ciała. Zaś reakcja wiernych oraz kapłanów każe sądzić, że doszło do obrazy uczuć religijnych".

Kilka dni później ksiądz po mszy wymienił Pawła z nazwiska. Powiedział, że poczuł się przez niego urażony i chce zawiadomić prokuraturę. I jeśli ktoś także poczuł się urażony, może się podpisać.

Więcej o motylowym proteście w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (67)
Pląsał w stroju motyla na procesji Bożego Ciała. Sprawa w prokuraturze
Zaloguj się
 • jasiekltd

  Oceniono 17 razy 15

  Pan Paweł,,Motylek" naruszył terytorium innych przebierańców,czym naruszył konkordat i Czwartą Konwencję Haską oraz przestrzeń powietrzną.Co na to NATO?

 • duokwak

  Oceniono 18 razy 14

  To mamy tę wolność i demokrację czy nie?Niedługo nie będzie można przejść koło księżula inaczej niż na klęczkach,bo zaraz urazimy jego uczucia religijne.Farsa.Szkoda,że F.Kawka nie żyje,bo powstało by dzieło pewnie lepsze niż "Proces".

 • uszatek_1

  Oceniono 18 razy 14

  "Motylka" chwalę i popieram.To bardzo dobrze,że co jakiś czas ktoś odważny próbuje pokazać rzuconemu na kolana narodowi,że człowiek jest istotą wolną i ma jakieś swoje poglądy. Ja także nie zgadzam się na ekspansję kościoła katolickiego w każdej dziedzinie naszego życia.Winą jednak za ten stan rzeczy obarczam kolejne rządy,które dla zdobycia elektoratu katolickiego w wyborach wkręcają się kościołowi wiadomo gdzie a "święta krowa" co rusz porykuje na grzeszny naród i próbuje uczyć go moralności ,patriotyzmu ,uczciwości itd. sama nie dając takiego przykładu.... bo i żyje ponad stan i ciągle boryka się z pedofilią i innymi "plagami"......(oczywiście nie egipskimi)....

 • tegepe

  Oceniono 18 razy 14

  Brawo "motylek"!!!

 • kap_jeden

  Oceniono 18 razy 12

  nastepne doniesienia beda na krzywo patrzacych sie na ulicy.

  zdecydowanie proponuje wywiesic plakat odradzajacy jedzenia kremowek

  prokurator na pewno wdrozy postepowanie. ....

 • paw73

  Oceniono 13 razy 11

  re ilpadrino666
  Pan "Motyl" nie był nagi, więc nie ma mowy o tzw.obrazie moralności! !

  Bar micwa- Pierwszego dnia po 13 urodzinach chłopców uznaje się za dorosłych.
  Podczas takiej uroczystości chłopiec żydowski staje się pełnoletni wobec prawa.
  Więc takie imprezy, odbywają się na wesoło, w domach lub klubach.

  Pielgrzymki do grobu cadyka , odbywa się pod koniec marca w Polsce miasto Leżajsk - więc na strój za zimno!

 • piter-81

  Oceniono 17 razy 11

  Obraza uczuć religijnych? Co to w ogóle ma być? Znaleźli sobie bat na normalnych ludzi...

 • marpa1506

  Oceniono 12 razy 10

  Brawo pan motylek za dużo tego kościoła wszędzie.

 • kuchel

  Oceniono 18 razy 10

  Popieram odwaznego motyla!
  A zaciekly proboszcz bedzie dalej walczyl o aneksje calego swiata.
  Nie bojkotujmy kremowek, cukiernik to pozyteczny zawod.
  Bojkotujmy ksiezy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX