Zmarł Andrzej Zalewski - legenda Polskiego Radia

W Warszawie zmarł Andrzej Zalewski, dziennikarz, legenda Polskiego Radia. Od kilkudziesięciu lat związany z radiem, w którym tworzył i prowadził wiele audycji, ostatnio - Ekoradio. Ogromną popularnością cieszyły się jego rozszerzone prognozy pogody, które prezentował na antenie radia i na stronie internetowej.
Andrzej Zalewski był pomysłodawcą Święta Polskiej Niezapominajki, obchodzonego od 2002 roku. Jego inicjatywą było też zaproponowanie w audycji Polskiego Radia w 1955 roku organizowania "wczasów pod gruszą". Wówczas to pierwsze 600 gospodarstw na wsi podjęło ten pomysł, który współcześnie nosi nazwę agroturystyki.

Z wykształcenia inżynier rolnik, od lat 50. XX wieku tworzył w radiu i telewizji programy o tematyce ekologicznej, meteorologicznej i wiejskiej. Andrzej Zalewski był laureatem wielu wyróżnień, w tym Złotego Ekranu za indywidualność i nagrody Benemerenti - "Dobrze zasłużonym". (więcej)

Urodził się 14 kwietnia 1924 roku w Warszawie. Podczas drugiej wojny światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną, najpierw jako harcerz, a potem - żołnierz Armii Krajowej. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W 1964 roku został stypendystą Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych oraz rządu austriackiego, w 1978 - Departamentu Stanu USA. Po powrocie z zagranicy został odsunięty od pracy w telewizji.

W 1985 roku przeszedł na emeryturę. Trzy lata później rozpoczął współpracę z Programem Czwartym Polskiego Radia, a w 1990 roku rozpoczął swoje felietony w Ekoradiu, które były jego autorskim pomysłem.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny