Dodajoszusta.pl łamie prawo, ale uważa, że w słusznej sprawie

Od marca w internecie działa strona dodajoszusta.pl, na której można umieścić zdaniem użytkownika osoby nieuczciwe lub nierzetelne. Jest ich już kilkaset. Zdaniem ekspertów to łamanie prawa.
- Stronę założyłem, gdyż sam zostałem oszukany przez pewną firmę. Szukałem miejsca w internecie, gdzie mógłbym to opisać. Nie znalazłem, więc sam stworzyłem takie miejsce, gdzie można wpisywać oszustów - mówi pan Michał. Strona dodajoszusta.pl jest podzielona na kilka działów: budowlanka, internet, motoryzacja, pieniądze, usługi. Zarejestrowana w Wielkiej Brytanii.

Samych historii jest ponad osiemset

- Dla własnego bezpieczeństwa. Jestem osobą prywatną, portal nie jest moim źródłem dochodu - mówi twórca strony. - Zarejestrowanych mamy ponad dwa tysiące użytkowników, samych historii jest ponad osiemset. Ludzie piszą do nas, że dzięki temu odzyskali swoje pieniądze. Internet okazuje się silniejszy niż dochodzenie swoich praw w sądach - dodaje.

Jednak zgłaszają się także te osoby, które zostały pomówione, których pełne dane trafiły na stronę, mimo tego, że osoba je wpisująca historię zmyśliła. - Gdy ktoś się do nas zgłosi, takie informacje blokujemy jak najszybciej się da - mówi pan Michał.

Tak się łamie prawo

Eksperci uważają, że działanie dodajoszusta.pl to naruszenie prawa. - Ta strona narusza dobre imię wielu osób - mówi dr Łukasz Chojniak z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. - Jest tak skonstruowana, że jej twórcy wręcz zachęcają do dokonywania wpisów. Osoby, które dokonują wpisów pomawiają i bez zgody ujawniają dane osobowe. Niedługo wszyscy na tej stronie możemy się znaleźć, bo konflikty społeczne to rzecz naturalna.

Strona może stać się "tubą do prowadzenia konfliktów i wzajemnego oczerniania". Osoby, które tam się znalazły mogą ubiegać się o odszkodowanie, o ile poniosły z tego tytułu jakieś straty.

Trudny powrót do codzienności

- Rozumiem, że można czuć się pokrzywdzonym, bo standard usług, które świadczą kontrahenci bywa zaskakująco niski, ale nie tędy droga. Ta strona to anarchia, bo jej autorzy próbują wyręczać organy państwa, sądy, policję, prokuratury - dodaje dr Chojniak. - Jeżeli dostanę informację od prokuratury, że łamię prawo to zamknę stronę i wrócę do codzienności - kwituje twórca serwisu dodajoszusta.pl.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie nie przypomina sobie, by do prokuratury zgłosiły się jakieś osoby poszkodowane przez działanie strony. - W tej sprawie pokrzywdzony może wytoczyć proces cywilny o odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych, gdyż doznał na przykład komplikacji w zawodzie. To bardziej sprawa cywilna niż karna - mówi prokurator Monika Lewandowska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (48)
Dodajoszusta.pl łamie prawo, ale uważa, że w słusznej sprawie
Zaloguj się
 • wieslaw.5

  Oceniono 12 razy 12

  gratuluję pomysłu jest to obywatelska samoobrona przy leniwej policji nie douczonych prokuratorach i sądach w których sprawy ciągną się latami,.proponuję poszerzyć o tych
  którzy ponieśli straty wskutek błędnych decyzji urzędników państwowych.BRAWO!!!!

 • markus5814

  Oceniono 12 razy 12

  tak trzymaj ,popieram cię obiema rękami.jestem na tak.

 • yerry46

  Oceniono 11 razy 11

  Nareszcie prawdziwy bat na zlodziei, kretaczy i oszustow - szczegolnnie tych "nietykalnych"! Inicjatywa na skali spolecznego zapotrzebowania na ukrocenie cywilizacyjnego zdziczenia 10/10 pkt. Najprostrze srodki sa zawsze najskuteczniejsze. W tej materii nie ma miejsca na scieme, moze byc tylko biel lub czern. Jeszcze raz BRAWO!

 • akson1

  Oceniono 10 razy 10

  Łamanie prawa?
  Jak ja mogę łamać prawo, skoro ono w Polsce nie działa, albo działa wtedy, kiedy już przez oszusta czy nieuczciwego kontrahenta padnie moja firma?
  Eksperci drodzy!
  Może zamiast narzekać na takie strony, zacznijcie używać swej eksperckiej wiedzy, żebym nie musiał miesiąc rejestrować firmy, 5 lat czekać na wyrok w sprawie, rok na decyzję o wybudowaniu swojego domu na swoim polu za swoje pieniądze...
  Gdzie jesteście, o szanowni eksperci, gdy rozprawy odbywają się raz na pół roku, gdy złodziej złapany z towarem za mniej niż 200 zł od razu jest wypuszczany, a sądy są czynne do 15ej, gdy sprawy w nich czekają latami na rozpatrzenie?
  Tacy mądrzy jesteście? To ja Wam z całego serca życzę, żeby Was oszukał ktoś przy remoncie, żeby Wam ktoś nie zapłacił faktur, (ale podatki od nich żebyście musieli odprowadzić), a potem chętnie posłucham Waszego eksperckiego pierdzielenia...
  Eksperci od siedmiu boleści!
  Kiedy ktoś stanie w końcu w obronie oszukanego, a nie oszukujących? Kiedy moje prawa będą ważniejsze od praw oszusta? Kiedy? No kiedy?

  Ease of Doing Business Index (Wskaźnik Łatwości Prowadzenia Interesów) jest wskaźnikiem opracowanym przez Bank Światowy. Wyższa pozycja w rankingu wskazuje lepsze, zazwyczaj prostsze, przepisy regulujące sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz silniejszą ochronę własności przez prawo. Badania empiryczne, zlecone przez Bank Światowy, wykazały, że poprawienie tych regulacji ma bardzo silny efekt na wzrost gospodarczy[1].

  Polska znalazła się na 75 miejscu na 175 ocenianych państw, co oznacza spadek o 1 miejsce w stosunku do poprzedniego raportu.

  Polska jest wciąż jednym z najgorzej ocenianych krajów w Europie (112 miejsce w rankingu cząstkowym), jeśli chodzi o czas potrzebny na egzekwowanie należności z umów (980 dni). Na Litwie, która w tej kategorii zajęła bardzo wysokie, 6 miejsce, trwa to 166 dni.

  Bardzo niekorzystnie zostały ocenione procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń budowlanych. Wg autorów raportu są one bardzo czasochłonne (322 dni), sformalizowane(doliczono się 25 formalności) i kosztowne (85,6% dochodu per capita). Pod tym względem zajmujemy niechlubne, 146 miejsce. Spośród państw UE najlepsza okazała się w tej kategorii Estonia (13 pozycja).

  Słabo wypada też Polska, jeśli chodzi o rozpoczynanie działalności gospodarczej(114 miejsce). Na niską ocenę złożyły się: wysoki koszt rozpoczęcia działalności (21,4% dochodu per capita), wysoki poziom wymaganego kapitału (204,4% dochodu per capita) oraz duża liczba formalności (10). Z państw UE, najlepiej pod tym względem wygląda sytuacja w Irlandii (6 miejsce) i w Rumunii (7 miejsce).

  Na 86 miejscu sklasyfikowano Polskę pod względem łatwości rejestracji nieruchomości. Przyczyną tak niskiej oceny jest bardzo czasochłonny proces rejestracji (197 dni). Na Litwie, która zajęła w tej kategorii najwyższą (3) pozycję spośród państw UE-27, wypełnienie wszystkich procedur z tym związanych trwa 3 dni.

  Pod względem łatwości płacenia podatków Polska zajęła 71 miejsce. Przedsiębiorca, który chciałby spełnić wymagania polskich przepisów podatkowych, musiałby dokonać 43 płatności składających się w sumie na 38,4% zysku brutto i poświęcić na to 175 godzin w roku. Najwyższą pozycję w grupie państw Europy Środkowo-Wschodniej zajęła w tej kategorii Estonia (29 miejsce).

  Na podkreślenie zasługuje najwyższa pozycja Polski, wśród państw UE, w zakresie ochrony inwestorów (33 miejsce – ex aequo z Estonią). Podobnie jak w poprzednich latach najwyżej oceniono takie elementy ładu korporacyjnego, jak łatwość dochodzenia roszczeń przez udziałowców i zakres jawności.

  W pozostałych kategoriach Polska zajęła następujące miejsca: zatrudnianie pracowników(49), uzyskiwanie kredytu (65), likwidacja przedsiębiorstwa (85), wymiana międzynarodowa(102).

 • rbik53

  Oceniono 10 razy 10

  ..... gdyby te, za przeproszeniem, "organa" działały, to by ta strona nie powstała.... "organa" w d-u-p-i-e mają obywatela, to i obywatel ma "organa" w tym samym miejscu....

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 10

  księży też tam można wpisywać ?

 • biorytmix

  Oceniono 9 razy 9

  próbowałem odzyskać przez komornika 3 zaległe pensje. Śmiech na sali, pani komornik nie odzyskała mimo prawomocnego wyroku sądu. Ludzie, to państwo praktycznie nie działa.

 • losmackos

  Oceniono 9 razy 9

  Taka strona powstaje bo sądownictwo nie funkcjonuje...

 • thezydor

  Oceniono 9 razy 9

  świetna spawa ta strona... jaka anarchia ? organy państwowe ? chodzi o te sądy w których na termin sprawy trzeba czekać kilka miesięcy wcześniej płacąc za to nie mało ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX