Radny SLD apeluje: Jasna Góro, módl się ciszej

"Proszę o zaprzestanie puszczania katolickich modlitw przez radiowęzeł przy al. Najświętszej Maryi Panny. Jest to indoktrynacja, która nie powinna mieć miejsca w tak dużym mieście". O interpelacji częstochowskiego radnego Łukasza Wabnica z SLD pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Trochę był przy tym nieprecyzyjny, bo modlitwy nie są emitowane przez głośniki w alei. Megafony pracują, ale przy okazji Bożego Ciała czy procesji z katedry pod jasnogórski szczyt - w sumie kilka razy do roku. Do alei dochodzą dźwięki z nagłośnienia błoń jasnogórskich oraz kościołów w centrum Częstochowy. W każdą niedzielę i przy każdej pielgrzymce.

Radny właśnie dostał odpowiedź od wiceprezydenta miasta. Jarosław Marszałek informuje, że ustawy dotyczące ochrony środowiska zabraniają, owszem, używania instalacji nagłaśniających na terenach dostępnych publicznie, zabudowanych lub rekreacyjnych, ale zakaz nie dotyczy "imprez związanych z kultem religijnym" (także sportowych, handlowych, rozrywkowych itp. legalnych zgromadzeń). Nie da się więc zmienić tego uchwałą gminy.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Radny SLD apeluje: Jasna Góro, módl się ciszej
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 14 razy 12

  Pan prezydent Częstochowy wspomina o imprezach związanych z kultem religijnym.
  Ciekawe czy do tego można zaliczyć bicie dzwonów od 6 rano do późnego wieczora, czy włączania megafonów na wieży kościelnej.

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 9

  "Dlaczego dzwon głośny? Bo w środku jest pusty!" Jak cały ten katolicyzm oparty na forsie.

 • 22hanna

  Oceniono 11 razy 9

  Czy polityczne wiece organizowane na Jasnej Górze są "imprezami kultu religijnego" ?

 • adalbert.13

  Oceniono 11 razy 9

  motyli, trzeba duuuuużo kolorowych motyli, tak żeby dzieci się śmiały

 • ostatni_kosmita

  Oceniono 10 razy 8

  Jak mogą zakazać puszczania modlitw. Toż to sam Bronisław "Msza" Komorowski daje narodowi przykład jak postępować mamy. A recepta jest prosta, najpierw zastrzelić jakiegoś zwierzaka, a zaraz później na kolankach całować czarną mafię w tyłek. A i obowiązkowo dofinansowywać, zwalniać z podatków i nie reagować na przekręty tych świętych miłośników nieletnich.

 • duokwak

  Oceniono 10 razy 8

  wildenergy tylko,że parada tzw."homosiów" maszeruje raz w roku i to tylko w obronie swoich praw,a wasze "święte" wrzaski słychać na okrągło .Kolejny przykład obowiązywania w świecie prawicowych katoli tzw.prawa Kalego...

 • mecenasa

  Oceniono 7 razy 7

  Nie ma sposobu na kler.

  Doczekamy sie koscielnych terrorystow juz niedlugo.

  To sa koscielne swieta i powinny byc ograniczone do ich terenow.

  Nawet rzad tego nie robi.

 • chri-s48

  Oceniono 9 razy 7

  @wildenergy
  - jak ludzie w kościele się modlą to niech się modlą - tylko co to daje - chyba tylko im samym poprawia humory - ale po co to jeszcze nagłaśniać ? Może są za mało widoczni ze swoim celebrowaniem obrzędów.. taka moda nastała - jak chcesz do kogoś dotrzeć weź megafon-,po prostu sam głos nie dociera....potrzebna-technika.

 • yerry46

  Oceniono 8 razy 6

  Nie jest to problem tylko Czestochowy. Kk rozpychajac agresywnie sie w przestrzeni publicznej strzela sobie w stope. Budzi tym coraz wieksza niechec duzej czesci spoleczenstwa. Agresja budzi agresje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX