Polska już nie ma 38 mln mieszkańców. Milion wyjechało

PRZEGLĄD PRASY. Polska straciła milion obywateli - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta szacuje, że właśnie tyle osób, które wyjechało po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej za pracą, nie ma zamiaru wracać z powrotem do kraju. Na emigracji radzą sobie bowiem lepiej niż w Polsce.
"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że z oficjalnych statystyk wynika, że w 2009 roku za granicą przebywało blisko 2 miliony Polaków. Zdaniem profesor Krystyny Iglickiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych dane GUS są jednak niedoszacowane, na co wskazują między innymi statystyki irlandzkie i brytyjskie.

Profesor Iglicka uważa, że można przyjąć, iż za granicą przebywa 2 miliony 400 tysięcy naszych rodaków. Jej zdaniem co najmniej połowa z nich nie wróci. Bo nawet według GUS około 75 procent Polaków przebywających za granicą jest tam ponad rok.

Z tego też powodu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - zgodnie z definicją ustaloną przez ONZ, powinni być wliczani do ludności kraju przebywania. Przyznaje to także sam GUS. - Ludność Polski liczy obecnie nie 38 milionów 200 tysięcy, ale 36 milionów osiemset tysięcy, a może nawet mniej - podkreśla profesor Iglicka.

DOSTĘP PREMIUM