Polska już nie ma 38 mln mieszkańców. Milion wyjechało

PRZEGLĄD PRASY. Polska straciła milion obywateli - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta szacuje, że właśnie tyle osób, które wyjechało po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej za pracą, nie ma zamiaru wracać z powrotem do kraju. Na emigracji radzą sobie bowiem lepiej niż w Polsce.
"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że z oficjalnych statystyk wynika, że w 2009 roku za granicą przebywało blisko 2 miliony Polaków. Zdaniem profesor Krystyny Iglickiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych dane GUS są jednak niedoszacowane, na co wskazują między innymi statystyki irlandzkie i brytyjskie.

Profesor Iglicka uważa, że można przyjąć, iż za granicą przebywa 2 miliony 400 tysięcy naszych rodaków. Jej zdaniem co najmniej połowa z nich nie wróci. Bo nawet według GUS około 75 procent Polaków przebywających za granicą jest tam ponad rok.

Z tego też powodu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - zgodnie z definicją ustaloną przez ONZ, powinni być wliczani do ludności kraju przebywania. Przyznaje to także sam GUS. - Ludność Polski liczy obecnie nie 38 milionów 200 tysięcy, ale 36 milionów osiemset tysięcy, a może nawet mniej - podkreśla profesor Iglicka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Polska już nie ma 38 mln mieszkańców. Milion wyjechało
Zaloguj się
 • ta_facetka

  Oceniono 4 razy 2

  Dwa lata temu spotkalam starego kumpla, zyjacego w Krakowie, i mowie mu, ze rozwazm powrot do Polski po kilkunastu latach pobytu za granica. Odpowiedz przyjaciela byla krotka i bardzo wymowna: "Czlowieku, chyba cie Bog opuscil!"

 • mireczekb

  Oceniono 4 razy 2

  Taką to drugą Irlandię stworzyły nam Tuski. POpaprańcy, bo nie będzie miał na was kto pracować, rządźcie lepiej.

 • tryzmina

  Oceniono 6 razy 2

  36 milionów osiemset tysięcy to i tak za dużo. Wielu Polaków nie może znaleźć pracy w kraju a jeśli już znajdzie, zarabia grosze. Niech wyjedzie jeszcze z 6 milionów. Niech Polki przestaną rodzić, to może coś dotrze do wieprzy z parlamentu.

 • gsb

  Oceniono 4 razy 2

  czy Ci wszyscy co wyjechali byliby w Polsce bezrobotni ? takie jest chyba trochę założenie UE, ze wszystkie nacje się trochę wymieszają i przez to nabiorą do siebie wzajemnie szacunku

 • hanishl

  Oceniono 4 razy 2

  To wszystko jest do doopy !

 • mmmsik

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko gdzie wyjechać jeśli i gdzie indziej wielu patriotów?

 • limanowa2009

  Oceniono 6 razy 0

  I właśnie to jest największy sukces tego rządu.
  Ale za to mamy zatrudnionych na budowach obcych fachowców i rozbrajający uśmiech ministra chwalącego się o ile taniej zapłacimy za autostrady. Bo koszty społeczne on najwidoczniej ma gdzieś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX