IMiGW: Deszcz, ale bez powodzi i trąb powietrznych

W najbliższych dniach czeka nas deszczowa pogoda, jednak nie ma zagrożenia powodziowego, nie grożą nam też w najbliższych dniach trąby powietrzne - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna jest na rzece Miedzianka w Bogatyni - tam woda o metr przekracza stan alarmowy.
Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska poinformowała na konferencji prasowej, że dziś największych opadów możemy się spodziewać na Dolnym Śląsku - do 30 milimetrów deszczu. W nocy padać ma w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. W kolejnych dniach też ma być pochmurno, jednak jutro opady będą mniej intensywne, a w centralnej Polsce rozpogodzi się. Z soboty na niedzielę w Karpatach spadnie około 40 milimetrów wody.

Deszcz nie oszczędzi też południowej Polski - województwa opolskiego, małopolskiego i śląskiego. W niedzielę będzie padać na południu i wschodzie kraju, jednak opady będą mniej intensywne. Przyszły tydzień również zacznie się deszczowo. W poniedziałek ma padać na południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Na razie nie wracają upały - w najbliższych dniach temperatura wyniesie od 18 stopni na zachodzie do 25 na południowym-wschodzie.

Mimo ciągłych opadów na razie nie grożą nam powodzie. Hydrolog IMGW Marianna Sasim dodaje, że możemy raczej mówić o stabilizacji poziomu rzek. Wyjątkiem jest Miedzianka w Bogatyni, gdzie stan alarmowy jest przekroczony o metr. Mimo tego IMGW nie prognozuje podtopień. W niemal całym kraju pada, ale nie są to długie opady, lecz kilka krótszych w ciągu dnia. Dlatego nawet gdy poziom rzek okresowo wzrasta, w ciągu doby jest on stabilny. Fale wezbraniowe pojawią się na Wiśle i Odrze. Na Wiśle ma ona osiągnąć maksymalnie poziom ostrzegawczy, na Odrze miejscami będą to stany alarmowe.

W najbliższych dniach nie grożą nam trąby powietrzne, jakie przeszły nad krajem w ubiegłym tygodniu. Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska mówiła, że wtedy doszło do zderzenia krańcowo różnych mas powietrza. IMGW nie spodziewa się, by tak różne masy powietrza znów starły się nad Polską.

DOSTĘP PREMIUM