Kara suspensy dla ks. Natanka za "ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo"

Niepokorny ks. Piotr Natanek został ukarany suspensą m.in. za "niepodporządkowanie się zaleceniom dyscyplinarnym, kontynuowanie szkodliwych wystąpień i publiczne podważanie autorytetu pasterzy Kościoła". Pod dekretem podpisał się kardynał Stanisław Dziwisz.
Dekret w sprawie suspensy dla ks. Natanka został zamieszczony na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej.

Dziwisz: Polecam księdza miłosierdziu bożemu

"Przekazuję Księdzu do wiadomości, że niniejszym dekretem, zgodnie z kanonem kan. 1371, 2o Kodeksu Prawa Kanonicznego wymierzam Księdzu karę suspensy za ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo, mimo decyzji i upomnień, jakie były do Księdza kierowane" - pisze kard. Dziwisz.

Ks. Natanek został ukarany, ponieważ nie podporządkował się zaleceniom dyscyplinarnym zawartym w poprzednich dekretach i upomnieniach kanonicznych.

Archidiecezja wyliczyła też inne grzechy ks. Natanka: "nie zareagował na wielokrotne wezwania do rozmowy z przełożonymi, kontynuuje szkodliwe wystąpienia, które zostały Księdzu zakazane, szerzy nieaprobowane przez Kościół poglądy, publicznie podważa autorytet pasterzy Kościoła, mimo zakazu w dalszym ciągu prowadzi działalność duszpasterską w Grzechyni, bezprawnie próbuje organizować nowe struktury kościelne, a ostatnio dopuścił się nieważnego asystowania przy zawarciu małżeństwa mimo braku stosownych uprawnień" - uzasadniono.

"Niech Ksiądz ma też na uwadze szkody, jakie swoim działaniem wyrządza gromadzonym wokół siebie wiernym i całej wspólnocie Kościoła. (...) Polecam księdza miłosierdziu bożemu" - zakończył kard. Dziwisz.

Co oznacza kara suspensy?

Suspensa to kara kościelna stosowana wyłącznie wobec osób duchownych. Oznacza ona zakaz lub ograniczenie suspendowanym kapłanom możliwości pełnienia przynależnych im czynności: wykonywania jurysdykcji, nauczania, podejmowania aktów władzy, pobierania dochodów.

Kara ma charakter poprawczy - zaznaczono w dekrecie. "Jeśli Ksiądz podporządkuje się decyzjom przełożonych kościelnych, podejmie drogę pokuty i naprawy wyrządzonego zła, może prosić o zwolnienie z kary" - napisano do ks. Natanka.

Niepokorny kapłan

Ksiądz Natanek wielokrotnie w przeszłości zwracał uwagę swoimi kontrowersyjnymi wystąpieniami. Hitem internetu stało się nagranie, na którym wskazuje rodzicom oznaki praktykowania satanizmu przez ich dzieci: kolorowe paznokcie, irokezy, czarne ubrania, uprawianie karate i aromaterapii i in.Kapłan rzucił także klątwę na chcącą porozmawiać z nim ekipę telewizji TVN24. - Niech przekleństwo Boga zstąpi na was teraz i na wieki wieków - powiedział dziennikarzom.

Ostatnio powiedział w kazaniu, że zmarły metropolita lubelski abp. Józef Życiński "wyje z piekła".

Krakowska kuria walczy z ks. Natankiem

Krakowska kuria w przeszłości wielokrotnie ostrzegała przed działalnością księdza Natanka. Biskupi twierdzili, że jego działalność jest pozbawiona kościelnej aprobaty, a głoszone przez niego treści sa teologicznie błędne".

Kuria karała już ks. Natanka - zawiesiła mu zgodę na prowadzenie pracy naukowej na uczelniach, ograniczyła działalność duszpasterską do parafii zamieszkania, nie zezwoliła na publiczne wystąpienia, w tym rozprowadzanie nagrań audio i wideo oraz wezwała na rozmowę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Kara suspensy dla ks. Natanka za "ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo"
Zaloguj się
 • bezspokoju

  Oceniono 15 razy 9

  A co z Rydzykiem ? Jak na dzień dzisiejszy, to Natanek i Rydzyk mocno trzęsą sukienkami ze strachu przed gniewem Dziwisza. Kardynale Dziwisz, oni mają Cię gdzieś, tam rządzi mamona i nie chcą następnych chętnych nad sobą. Interes to interes.

 • hanishl

  Oceniono 10 razy 8

  Szkoda że suspensa nie nakłada płacenia podatków.

 • be-rtil

  Oceniono 9 razy 7

  nodens_pn- wiem że pora taka ze można się napić ale nie pij tyle bo tracisz kontakt z rzeczywistością

 • be-rtil

  Oceniono 9 razy 7

  Obaj nawzajem robią se jaja z siebie i z wiernych.Tylko Don Grzybek jest w stanie sobie z tym poradzić.Wstydż się Grzechynio!!

 • tegepe

  Oceniono 9 razy 7

  Kto temu prymitywowi dał doktorat i habilitację???

 • anakonda22

  Oceniono 8 razy 6

  ..suspensa..śmiechu warte...księżulkowie pedofile też karani suspensą...Q-rna wy-je-bać z czarnoksiężnej mafii patologicznych osobników..ciekawe ilu by się ich ostało z ponad 30 tys. rzeszy obłudników?...5% ?...

 • limanowa2009

  Oceniono 8 razy 6

  A gość się tak przestraszy że potnie sobie żyły.
  Kościół musi powoli się przyzwyczajać że skończyła się jedność i dyscyplina jak to było przez 2000 lat

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  ten ksiądz z Torunia też był kiedyś objęty półroczną karą suspensy a dalej pobiera dochody...
  widocznie bardzo skutecznie skoro leje na porządek prawny kraju gdzie pobiera dochody

 • mothra.to.ja

  Oceniono 5 razy 5

  Już to widzę - Natanek szykuje włosienicę, posypuje głowę popiołem, oparty na kosturze rusza pieszo na Kraków, by stanąć u bram katedry wawelskiej,modlić się, błagać i czekać na przebaczenie. A poważnie - jak wyegzekwować tę "surową" karę? My grzeszni, słabi ludzie jesteśmy straszeni grzechami śmiertelnymi i straszliwymi mękami piekielnymi, a taki belzebub suspensą? Fałsz, obłuda, zaklamanie i cyrk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX