Jak agent Tomek wciskał łapówkę: "Nie leć w ch***, bierz"

Agent Tomek wraz z innym agentem usiłowali skorumpować szefa państwowych Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Mężczyznę całkowicie oczyszczono z zarzutów. A prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie złamania prawa przez agenta Tomka - pisze "Gazeta Wyborcza".
Sprawa ma swój początek w 2009 r. W lutym agenci CBA zgłosili się do prezesa Bogusława Seredyńskiego udając "biznesmenów" zainteresowanych prywatyzacją wydawnictwa. - Mówili, że "znają polską rzeczywistość", że "jak się nie posmaruje, to się nie pojedzie", że "mogą dać, komu trzeba" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Wciskali Seredyńskiemu paczkę z 10 tysiącami euro w gotówce. Prezes pieniędzy i propozycji nie przyjął. Powtarzał, że przetarg będzie jawny, a jawnej aukcji nie da się "ustawić". Wygrywa ten, kto daje najlepszą cenę.

Później były kolejne podobne rozmowy z Seredyńskim (w niektórych brała też udział Weronika Marczuk). Agenci starają zaprzyjaźnić się z prezesem. Piją razem alkohol, namawiają do zwierzeń, wyjeżdżają na wycieczkę z nim, jego partnerką i swoimi "dziewczynami".

''Nie leć w ch**** i bierz kasę"

Najważniejsze spotkanie ma miejsce w nocy z 8 na 9 września. Mężczyźni są pijani, wypili we trzech trzy butelki whisky. Agenci powracają do koncepcji łapówki: "Nie leć w ch...", "Zapłacisz k... te zusy-srusy i inne takie tam" - mówią. Wreszcie wychodzą, ale na stole zostawiają pieniądze zawinięte w papier. Seredyński próbuje zwrócić gotówkę, ale agenci przekonują, że to "przyjacielska pożyczka". W końcu mężczyzna ulega, ale zaznacza, że chce podpisać umowę i zgłosić pożyczkę fiskusowi. Za późno. 23 września zostaje zatrzymany przez CBA.

Sprawę przeciwko Seredyńskiemu umorzono 27 czerwca 2011 r. Prokuratura uznała, że prezes nie żądał pieniędzy i nie powoływał się na wpływy w Ministerstwie Skarbu. Postępował zgodnie z prawem, podobnie zresztą jak Weronika Marczuk.

Z kolei 20 stycznia 2011 warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez agentów CBA "podczas wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych". Śledztwo jest tajne, gdyż występują w nim dowody w postaci stenogramów z podsłuchów i nagrań. - Jest to postępowanie w sprawie, a nie przeciwko komuś. Wciąż przesłuchiwani są świadkowie i gromadzone dokumenty - mówi ''Gazecie Wyborczej'' Renata Mazur z prokuratury Warszawa-Praga badającej ten wątek.

Cały tekst czytaj internetowym serwisie ''Gazety Wyborczej''

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
Jak agent Tomek wciskał łapówkę: "Nie leć w ch***, bierz"
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 13 razy 11

  Pasuje do reszty towarzystwa, powinien mieć "jedynkę" I PIS ma pewne zwycięstwo

 • chri-s48

  Oceniono 12 razy 10

  @mocz-nick
  -państwo po raz kolejny nie zdało egzaminu, bo takich agentów jak Tomek razem z ferajną wypijającą trzy butelki whiski aby udowodnić korupcję trzeba było wsadzić do pierdla - bo metody pracy tych panów spod skrzydeł M.Kamińskiego obrażają nie tylko ludzką inteligencję ale i status urzędnika CBA.

 • chris2010

  Oceniono 12 razy 10

  Nie wiem czy śmiać się czy płakać ?

 • forumowasciema

  Oceniono 12 razy 10

  no i tyle z akcji ch... kamińskiego. mam nadzieję że razem ze swoim żigolo trafią do pierdla za próbę skorumpowania urzędnika państwowego.

 • marianna_k

  Oceniono 8 razy 8

  przypominam że prowincjonalny amat Tomek to juz dostojny emeryt

  na naszym utrzymaniu......

 • lehoo

  Oceniono 8 razy 8

  Miejsce zdemoralizowanego łajdaka o mentalności alfonsa jest w pierdlu, a nie w parlamencie.

 • koniepobetonie

  Oceniono 8 razy 8

  Agent Tomek, dla mnie to ZERO. A jak Zero, pasuje jak ulał do partii Kaczyńskiego, tam więcej takich miernot ... PIS to partia ZER.

 • nintom

  Oceniono 8 razy 8

  to jakaś paranoja - czy ci ludzie chcieli wykryć korupcję CZY DO NIEJ NAMAWIALI ???
  kto to wymyślił - powinien swoje odsiedzieć pracując fizycznie

 • birdy22

  Oceniono 8 razy 8

  jeżeli wyjdzie na to, że Tomasz K, popełnił przestępstwo w związku ze służbą w CBA to powinien utracić uprawnienia do emerytury policyjnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX