Rosyjskie komentarze po Norwegii: Ofiary Breivika to stado mięczaków i tchórzy

Europa oberwała po swojej tolerancyjnej mordzie - tak komentator Wadim Reczkałow tłumaczy w wielkonakładowym ?Moskiewskim Komsomolcu? norweską tragedię.
Publicysta przekonuje, że Anders Breivik wystąpił nie przeciwko władzom kraju ani nie przeciwko przybyszom, lecz demoralizującemu zachodniemu stylowi życia. "Zbuntował się przeciw samobójczej idei wielokulturowości, tolerancji, sytości" - pisał rosyjski publicysta, podkreślając, że Norweg dowiódł ostatecznie, że w takich warunkach żadne szczęśliwe życie nie jest możliwe.

"Jeśli człowieka otoczyć gwarancjami socjalnymi i pozwolić mu pracować tylko przez dwie godziny w tygodniu, to szybko zwariuje. I po miesiącu albo się powiesi, albo wyrżnie stu ludzi" - dowodził Reczkałow. Jego zdaniem dramat na wyspie Utoya potwierdza tezę obowiązującą w ZSRR, że Zachód zgnił i stoi w obliczu ostatecznej katastrofy.

Według Reczkałowa ofiary Breivika to stado mięczaków i tchórzy: "Zamiast rzucić się na wroga i obrzucić go plastikowymi krzesłami i kamieniami, dzwonili na policję i pisali na Facebooku: »zabijają nas «. To u nas, w Czeczenii, 13-letni chłopczyk zastrzelił bandytę Cagarajewa, który zabił jego ojca. A w Europie każdy zdecydowany zbój uzbrojony w broń palną bez problemu może sobie poradzić z tłumem liczącym sobie tylu ludzi co pułk strzelców zmotoryzowanych" - przekonuje Reczkałow.

Więcej o reakcji rosyjskich mediów pisze Wacław Radziwinowicz w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Rosyjskie komentarze po Norwegii: Ofiary Breivika to stado mięczaków i tchórzy
Zaloguj się
 • stasek12

  Oceniono 4 razy 4

  Koleś ma rację. najlepiej sprzyjają szczęściu głód gułagi i zamordyzm.

 • duokwak

  Oceniono 8 razy 4

  Tak się zastanawiam jak ja bym się zachował,gdybym stanął oko w oko z uzbrojonym po zęby bezlitosnym mordercą?Rosyjski pajacu,a jak ty byś się zachował?

 • druz_2

  Oceniono 3 razy 3

  Rosjanin w oczywisty sposób przesadza, więcej niż przesadza - lecz tak dobrze nie będzie - są fragmenty gdzie ma rację...
  Europa co jakiś czas faktycznie bierze po swojej "tolerancyjnej gębie"...
  W europie narasta "problem" imigrantów( nam Polakom łatwo się dziwić i obruszać, ponieważ nie mamy tego problemu ale proponuję pogadać z mieszkańcami Marsylii, południowych Włoch, Hiszpanami czy Niemcami - tak nieoficjalnie - można się wielu "ciekawych rzeczy " na temat tolerancji i ukochanej "multi - kulti" dowiedzieć) - imigrantów nie integrujących się ze społecznością, która ich przyjmuje " pod swój dach", mało tego - imigrantów, którzy z czasem żądają swoistej "autonomii" dla ich inności - to jest więcej niż bezczelność , to jest więcej niż słabość ze strony gospodarzy - to jest powód ( może nie tak drastycznych jak ten norweski akt) incydentów ... i nie ma co zaczarowywać rzeczywistości, trzeba stanąć twarzą w twarz z problemem bo inaczej będzie się dalej tak działo.
  Ciekawe, czy ktoś dysponuje danymi jaki to procent "imigrantów" w europie znalazł się tutaj z czysto "socjalnych" powodów ? -to by wiele wyjaśniało- szczególnie w kwestii prospołecznej polityki konkretnych rządów wobec własnych obywateli ..

 • widz.i.czytelnik

  Oceniono 9 razy 3

  jaki silny gebie, siedzac sobie na doopie na redakcyjnym krzeselku. co za debilne komentarze redktorzyny z kraju gdzie ludzkie zycie nie wartosci, gdzie zabija sie wlasnych obywateli w celach propagandowych w wojnie Czeczni. Szmata pisze w szmatlawcu.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  ....ruscy by go sierpem i motem.... na sznycle....

 • the_rapist

  Oceniono 4 razy 2

  W jednym panu ruskiemu musze przyznac racje - Europa oberwala po tolerancyjnej gebie i od siebie dodam, ze szybko nadstawi drugi policzek.
  To tyle mojej zgody. Pan ruski komentator za naturalny stan rzeczy uwaza trzynastolatkow biegajacych z pistoletami. dodatkowo zgnila i syta Norwegia to nie ten raj co do cna skorumpowana, Rosja. Niech do pelni szczescia dodam alkoholizm orozmiarach epidemii, glodowe pensje wiekszosci spoleczenstwa oraz jako wisienka na torcie najwyzszy w europie odsetek nosicieli HIV. nie daj boze Norwegowie przeczytaja wypociny pana ruskiego komentatora i wszyscy uciekna do mlekiem i miodem plynacej Rosji. Poza tym ciekawe ile razy pan komentator stanal oko w oko z uzbrojonym morderca i co temu mordercy zrobil.

 • ashnazgdurbatuluk

  Oceniono 1 raz 1

  "Tak się zastanawiam jak ja bym się zachował,gdybym stanął oko w oko z uzbrojonym po zęby bezlitosnym mordercą?Rosyjski pajacu,a jak ty byś się zachował? "
  Jak to jak? Chwyciłby flaszkę wódki, obalił na raz z gwinta, zrobił "tulipana" i rzucił się na wroga! O Matrosowie Pan nie słyszał?

 • druz_2

  Oceniono 1 raz 1

  mepislover :

  Nasze dzieci są i będą wychowywane w warunkach stosownych do wieku i rozwoju psychicznego. W naszej tradycji nie kształcimy" nastoletnich komandosów " gotowych umrzeć za ojczyznę...
  --------------------------------
  Pozwolę sobie zauważyć, że ... już nie kształcimy, już nie kształcimy...
  A co do zabawek... no cóż za moich czasów chłopcy biegali po podwórkach z pistoletami i jakoś mnie podobni wojen nie wszczynają.
  Ktoś powie, że tak się bawiliśmy bo takie mieliśmy wzorce - być może ale krzywdy nam nie wyrządzono ponieważ posiadać jakąś umiejętność a wykorzystywać ją to wielka różnica, natomiast brak umiejętności może się okazać decydującym - prawda ?
  W dzisiejszych społecznościach z premedytacją ( biorę pełną odpowiedzialność za słowo)
  tępi się wszelkie próby "samostanowienia o sobie", instynkt samozachowawczy nakazujący czynną obronę wartości najwyższej ponoć, czyli życia traktuje się jak godny wyśmiania atawizm, promuje się za to wszelkie formy pacyfizmu zapominając ,że świat to nie jest bezpieczne miejsce i że Europa to nie pępek świata ogrodzony murem nie do przebycia dla innych.
  Narody miast bycia suwerenem są podmiotami - wszystko staje na głowie albo już stoi i idzie ku katastrofie, której winnych oczywiście ( jak to w socjalizmie ) nie będzie bo odpowiedzialność jest zbiorowa, czyli niczyja....
  Pozdrawiam :0)

 • mepislover

  Oceniono 1 raz 1

  Nasze dzieci są i będą wychowywane w warunkach stosownych do wieku i rozwoju psychicznego. W naszej tradycji nie kształcimy
  " nastoletnich komandosów " gotowych umrzeć za ojczyznę, za partię itp. może panu publicyście wydaje się to dziwne, ale tak właśnie jest- że dzieci bawią się zabawkami, nie butelkami z benzyną.
  Pamiętamy także przerażone twarze obywateli UA po tym, jak stawali się ofiarami zamachów terrorystycznych- więc także na gruncie , bliskim panu publicyście sprawa ma się inaczej, niż wynikało by to z opisu.
  Miałem jeszcze napisać- żeby dziennikarzyna zamknęła mordę o obliczu tej tragedii- ale pewnie nie było by to z mojej strony grzeczne ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX