''Integracja tak, ale nie za wszelką cenę. Radykalnych imamów trzeba deportować'' [PUBLICYŚCI]

- Europa staje się ksenofobiczna, populistyczna, antymuzułmańska - mówił w Poranku Radia TOK FM Roman Imielski komentując okoliczności zamachu w Norwegii. Przyznał jednak, że wielokulturowe społeczeństwa Europy nie powinny dążyć do intergacji za wszelką cenę: - Radykalnych duchownych, którzy budują tutaj propagandę na rzecz utworzenia emiratów europejskich, należy odesłać - ocenił.
O tym, co grozi Europie i jak tych zagrożeń uniknąć w Poranku Radia Tok FM z Janiną Paradowską rozmawiali Roman Imielski, Bogusław Chrabota i Marek Ostrowski. Odnosząc się do norweskiej tragedii, publicyści próbowali wskazać największe punkty zapalne współczesnej Europy. Imielski przypomniał, że w ostatnich czasach Europą wstrząsały zamachy organizowane przez terrorystów lewackich.

Sprzeciwił temu się Bogusław Chrabota: - Niestety, ale prawicowy terroryzm jest dość aktywny w Europie. Niedawno doszło do serii zabójstw Romów w Słowacji (...). Problemem jest też brunatny terroryzm w Rosji i na Ukrainie.

Choć przyznali, że wszelki terroryzm jest moralnie niedopuszczalny, to Chrabota zaznaczył, że podział na ekstremizm prawicowy i lewicowy jest ważny. - Z perspektywy operacyjnej to ma znaczenie, czy się ustawia całą wrażliwość służb specjalnych w Europie na terroryzm islamski (...), czy też jesteśmy dość uważni wobec wszystkich, którzy głoszą hasła ekstremistyczne, ekstremalne, bandyckie. Uważam, że w Europie jest za dużo tolerancji dla ludzi takich, jak organizacja Blood and Honour. To są organizacje, które powinny być infiltrowane. (...) Powinniśmy próbować złapać moment, w którym tacy ludzie przystępują do czynu, bo inaczej będziemy bezbronni.

Imielski: Partie populistyczne są coraz silniejsze

Zdaniem publicystów zgromadzonych w studiu, źródeł ekstremalnych poglądów i zachowań należy szukać w nastrojach wśród Europejczyków. Widać je np. po sile, jaką mają ostatnio partie populistyczne. - Spójrzmy na scenę polityczną. Szczególnie w krajach nordyckich, gdzie do mainstreamu weszły partie populistyczne - mówił Roman Imielski. - Oczywiście one nie głoszą takich haseł jak Breivik. Ale to jest środowisko, które jest zaczynem dla takich ekstremistów. Europa staje się ksenofobiczna, populistyczna, antymuzułmańska i to dotyczy krajów bardzo bogatych, które muzułmanów i w ogóle imigrantów do siebie zapraszały.

Ostrowski porównał obecny klimat do sytuacji w Polsce przed zamachem na Gabriela Narutowicza: - Niby mówiono: "Zaraz, przecież nam nie chodziło o strzelanie do prezydenta". Ale jednak wytworzono klimat taki, że rzecz była możliwa. Znalazł się szaleniec, który ten klimat wyczuł.

Zdaniem Imielskiego sposobem na zmianę tej sytuacji powinno być podjęcie ogólnoeuropejskiej debaty na temat porażki idei społeczeństwa multikulturalnego i wiary w "automatyczną integrację". - Europa na pewno potrzebuje debaty na temat integracji, choćby po to, żeby dać odpór partiom populistycznym, które dzisiaj bardzo łatwo zyskują na tym kapitał polityczny i to w tych najważniejszych krajach

Deportacja? Genralnie nie, radykalnych imamów - tak

Janina Paradowska zapytała, czy pod hasłem "toczenia debaty o multikulturalizmie" nie kryje się wezwanie do zaostrzenia przepisów imigracyjnych. Marek Ostrowski zaproponował, by w tej debacie wysłuchano tego, jakich "praktycznych rozwiązań domagają się partie [prawicowe] i oceniono, czy są możliwe: - Myślę, że trzeba przyjrzeć się mechanizmom integracyjnym i je zmienić lub zaprojektować nowe.

Imielski zgodził się z Ostrowskim, że zadaniem Europy jest dążenie do integracji społeczeństw. Dodał jednak, że nie można jednak do niej dążyć za wszelką cenę: - Nie da się odesłać kilkunasto milionów ludzi, natomiast tych radykalnych duchownych, którzy budują tutaj propagandę na rzecz utworzenia emiratów europejskich, należy odesłać.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
''Integracja tak, ale nie za wszelką cenę. Radykalnych imamów trzeba deportować'' [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 2 razy 2

  Moim zdaniem to trzeba odesłać na leczenie wszystkich fundamentalistów religijnych: islamskich katolickich,żydowskich i innych.
  Religia to zło ukierunkowane na indoktrynację ludzi,wyzysk i władzę.

 • pit-zeolit

  Oceniono 3 razy 1

  Oczywiście że deportować, ale deportować także Paradowską i podobne jej lewactwo.

 • obywatelone

  0

  Moim zdaniem to trzeba odesłać na leczenie wszystkich fundamentalistów religijnych: islamskich katolickich,żydowskich i innych.
  Religia to zło ukierunkowane na indoktrynację ludzi,wyzysk i władzę.
  xxxxx zdanie masz słuszne, ale jednak wyegzekwować tego się nie da. Ostatnio jeden odważny sędzia wysłal na badanie psychiatryczne takiego ekstermiste , i co? Sędzia został odsunięty od sprawy.

 • druz_2

  0

  "Zdaniem publicystów zgromadzonych w studiu, źródeł ekstremalnych poglądów i zachowań należy szukać w nastrojach wśród Europejczyków. Widać je np. po sile, jaką mają ostatnio partie populistyczne."
  No więc właśnie - może pora zastanowić się nad tymi nastrojami i czy aby nie mają one rzetelnych podstawa nie ciągle bredzić w tej swojej "mydlanej bańce" i wzajemnie się dopieszczać pięknymi słowami i ideami ?
  Co to za argument o partiach populistycznych - a gdzie to w Europie rządzi, czy choćby współrządzi partia, której nie nie sposób ( z definicji) nazwać populistyczną ? - pudło szanowni intelektualiści i to duże pudło...a poza tym każda partia jest źródłem extremy, każda.

  "Nie da się odesłać kilkunastu milionów ludzi..." - owszem da się, da się... trzeba tylko chcieć ...nie twierdzę, że trzeba to zrobić, lecz, że jest to możliwe więc znowu słabo słabo z argumentami...
  Generalnie panowie intelektualiści próbowali coś powiedzieć ale tak by nic nie powiedzieć - same ogólniki - takie bezpieczne bajanie by nie popaść w niełaskę - tyle, że szanowni panowie - ludzie ( społeczności, czy wręcz społeczeństwa) tak nie rozumują tu "w realu" rzeczy nazywa się po imieniu i jakby - nie daj Bóg - przyszło co do czego to pójdziecie z tymi swoimi "mądrościami" na śmietnik i działo będzie się już bez was ...
  Kończy się czas na dyskusje przyszedł czas na działania -i żebym był dobrze zrozumiany - na działania zmierzające na postawieniu spraw z głowy na nogi co niekoniecznie oznacza jakichkolwiek form pogromu... to nie jest problem - to jest sprawa do załatwienia i to "na już" a tu ciągle "bla, bla bla "...

 • maryjan_pazdzioch

  0

  @bayadera
  Ozyl w Europie duch Adolfa!!!!!

  Faktycznie najbardziej faszystowska ideologia ma sie coraz lepiej, chodzi oczywiscie o chory patologiczny islam.

 • bayadera

  0

  Ozyl w Europie duch Adolfa!!!!!

 • j4s4

  0

  Owi radykalni Immamowie ( i nie tylko immamowie ) bedą bronić się przed deportacją tak samo jak nasi Ludowi Komisarze Zet Kwadrat i Czarno Biały bronią swoich chorych racji. Ale zabawne, mieszkający w RP muzułmanie proponowali mi stanowisko Immama pod warunkeim że opanuję ich "robaczki". Propozycja padła tylko na podstawie zarostu!

 • wildenergy

  0

  Co trzeb będzie zrobić jeśli większość uzna, że jednak przyjezdnych którzy się nie zintegrowali i pasożytują na socjalnym systemie europy trzeb odesłać do swoich ojczystych stron? Wydaje mi się że lewica uzna że w takim wypadku demokracja nie obowiązuje.

  Co będzie jak i lewica dostrzeże jednak problem? Odrodzą się partie socjalistyczno narodowe które postanowią wprowadzić w życie jakiegoś rodzaju "ostateczne rozwiązanie".

 • marudna.menda

  0

  tc2: "Trzeba odsyłać, ale to moralnie wadliwe, gdy odesłanie równa się wyrokowi śmierci" Czyli co? Pozwolic im na propagande nienawisci i nawoilywanie do zbrodni? Wysylac nawet jesli grozi im smierc. Poki wiedza, ze im to nie grozi, robia co chca. A swoich wlasnych izolowac i nie pozwalac na kontakt z labilnymi wiezniami, ktorych oni masowo konwertuja na te zbrodnicza "religie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX