''Dyskurs antyimigrancki zrobił z niego terrorystę''

- To nie państwo dobrobytu czy norweska otwartość zrobiły z niego terrorystę, tylko obecny w całej Europie dyskurs antymuzułmański i antyimigrancki - pisał Jacek Pawlicki w dzisiejszej ''Gazecie Wyborczej''. - Imigranci są kozłami ofiarnymi - dodał Maciej Duszczyk w Komentarzach Radia Tok FM.
- Manifest Breivika "2083. Europejska Deklaracja Niepodległości" powinien być dostępny jako swoiste memento. Powinien być ostrzeżeniem dla skrajnie prawicowych partii i organizacji, z których ideologii Breivik czerpał garściami - takich jak Angielska Liga Obrony, holenderska Partia Wolności Geerta Wildersa, Szwedzcy Demokraci czy Partia Prawdziwych Finów. (...) To nie państwo dobrobytu czy norweska otwartość zrobiły z niego terrorystę, tylko obecny w całej Europie dyskurs antymuzułmański i antyimigrancki - napisał dziś w Gazecie Wyborczej Jacek Pawlicki.

- Zgadzam się z Jackiem Pawlickim. Ten zamach to kolejne ostrzeżenie dla Europy - powiedział dr Maciej Duszczyk w Komentarzach radia Tok FM.

Imigrant narzędziem politycznym

- Europa odwraca się od swoich wartości. (...) Dzisiaj wybory wygrywa się raczej na retoryce antyimigracyjnej niż proimigracyjnej - mówił politolog. - Nie znam wyborów, w których polityk powiedziałby, że imigracja jest dobra i musimy sobie z nią radzić, a następnie wygrał wybory. Ostatni był Zapatero.

Duszczyk przekonywał, że odpowiedzialność za odwrócenie tego trendu powinna spoczywać na politykach. - Retoryka liderów Europy, np. Silvio Berlusconiego, była bardzo mocno antyimigracyjna, ona bardzo podgrzewała nastroje. Autorytety powinny tłumaczyć: "słuchajcie, mamy problem z emigracją, ale gdybyście przyjrzeli się zyskom z pracy, zobaczylibyście, że zysków jest więcej niż zagrożeń."

W polskiej debacie politycznej natomiast temat imigracji prawie w ogóle się nie pojawia: - Boleję nad tym, że politycy z górnej półki tym się nie interesują. Śledziłem ostatnich pięć wyborów. Słowo imigracja padło trzy-cztery razy - zauważył Duszczyk.

Imigrant - kozioł ofiarny

Imigranci we współczesnych społeczeństwach pełną funkcję kozła ofiarnego - uważa Duszczyk. - Kiedyś [kozłami ofiarnymi] byli przedstawiciele innych narodowości, Żydzi, chrześcijanie lub różne odłamy chrześcijaństwa. Kogo dziś Europejczycy winią za kryzys, za bezrobocie? "To nie my - mówią - to ten imigrant. Przecież my jesteśmy mądrzy fajni, przygotowani na wszystko. Popełniliśmy tylko jeden błąd - wpuściliśmy emigrantów. Teraz musimy zamknąć granice albo najlepiej wyrzucić tych, którzy tutaj są."

Jacek Pawlicki napisał, że aby zmienić mentalność Europejczyków "publicyści i elity polityczne powinni podjąć dyskusję na temat imigracji i polityki wielokulturowości i tłumaczyć ludziom, dlaczego w globalnym świecie nie da się wrócić do etnicznych społeczeństw wyznających jednego Boga i próbujących pozbyć się tych, którzy myślą inaczej."

Duszczyk zgodził się z tą receptą, ale dodał, że edukacja nie może być jedynym sposobem radzenia sobie z problemami imigracji. - Imigranci powinni podpisać z państwem umowę społeczną. A jeśli złamią przyjęte zasady, to państwo musi mieć instrumenty nacisku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
''Dyskurs antyimigrancki zrobił z niego terrorystę''
Zaloguj się
 • von_seydlitz

  0

  Oby Zapatero był ostatnim komuszym populistą wybranym do rządzenia Państwem, zresztą pięknie je położył na łopatki....

  Teraz dostanie się Prawicy od lewicujących dziennikarzy.

  Tu nie chodzi o imigrantów, tylko o to czy zwycięży ideologia, czy zdrowy rozsądek.

  Lewica ma media, więc lewacki ekstremizm wyżywa się w manifestacjach i opluwaniu prawicy, ale wykluczenie pewnych poglądów właśnie prowadzi do aktywacji takiej ekstremy jak Breivik......

 • sledziu_70

  0

  Zupelnie nei rozumiem jak ktos moze twierdzic ze "Imigranci są kozłami ofiarnymi" w czasie gdy wiekszosc z przywodcow bogatych krajow europejskich twierdzi ze multikulti w Europie to fikcja.
  Wlasnie przeczytalem naglowek w norweskiej prasie mowiacy mniej wiecej ze w Oslo na 100 gwaltow na Norwezkach atakujacymi sa w 100% mezczyzni spoza Europy.
  Jak mozna ciagle wierzyc i przekonywac nas ze jest ok???

 • bachczysaraj

  0

  country_boner
  "3 na 4 gwałcicieli w Norwegii to muzułmańscy imigranci. To oficjalne dane tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości. To najlepiej pokazuje ile warte są wypociny Pawlickiego i Duszczyka."

  Dla zakutych, fantatycznych łbów nabitych bzdurami o "tolerancji" i multikulturowości fakty nie mają żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie ideologia. A, że efekty mogą być tragiczne? Cóż, dla kawiarnianych komunistów z Paryża też to nie miało znaczenia. A nauki pobierał u nich Pol Pot.

 • country_boner

  0

  3 na 4 gwałcicieli w Norwegii to muzułmańscy imigranci. To oficjalne dane tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości. To najlepiej pokazuje ile warte są wypociny Pawlickiego i Duszczyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX