Zamach w Norwegii. Włoski eurodeputowany podziela idee Breivika

Powszechne oburzenie wywołała we Włoszech wypowiedź eurodeputowanego Ligi Północnej Mario Borghezio, który oświadczył, że podziela idee Andersa Behringa Breivika i uważa je za "znakomite?.
Opozycja domaga się natychmiastowego wykluczenia polityka ze swej partii, członkowie jej kierownictwa poprzestają na określeniu jego stanowiska jako "majaczenia".

W wywiadzie na temat przekonań norweskiego terrorysty dla włoskiego Radia 24 Mario Borghezio powiedział, że "niektóre z jego idei, pomijając przemoc, są dobre, a w paru przypadkach rzekłbym znakomite".

Włoski europoseł zauważył, że w kwestii obrony przed islamem Europy i jej tradycji podobne zdanie miała na przykład Oriana Fallaci, a partie, które głoszą takie poglądy, zdobywają dziś w całej Europie poparcie 20 procent wyborców.

Na apele opozycji, by Liga Północna, którą Borghezio reprezentuje w Strasburgu, natychmiast odcięła się od jego słów i wykluczyła go ze swych szeregów, minister do spraw uproszczenia legislacji Roberto Calderoli oświadczył, że chodzi o jego prywatne "majaczenie". Podobne stanowisko zajął zaraz potem minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni, uchodzący za faktycznego przywódcę Ligi Północnej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Zamach w Norwegii. Włoski eurodeputowany podziela idee Breivika
Zaloguj się
 • zwiros

  Oceniono 2 razy 2

  Zaczyna się powszechna histeria. Tylko patrzeć jak manifest Breivika będzie palony na stosie.

 • adrian2288pl

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też popieram jego idee.Nie podzielam jego metod działania.Zabić karabinem ludzi potrafi każdy głupi.W europie poza kilkoma wyjątkami jest demokracja i jak sie chce wprowadzić jakieś idee to trzeba iść do polityki jak Borghezio.

 • jozef.ok

  0

  Europa jednak gnije

 • bayadera

  0

  To kolejny ochlap rzucony gawiedzi.
  Facet, ktory nienawidzi emigrantiow raczej strzelalby do emigrantow, a nie do rodakow. Najpierw prasa podala, ze to jihadista. Potem, ze z Al Kaidy; zamieniono Al Kaide na chrzescijanina jak sie okazalo, ze ma niebieskie oczeta.
  No wiec przestal byc terrorysta. Wiadomo. Bialy i Nordyk nie moze byc terrorysta chocby podkladal bomby i popelnial masowe morderstwa.
  Teraz sie okazuje, ze mial przyjaciol na calym swiecie, a wiec juz nie samotnik, ale za to przeciwny emigracji, mimo, ze bardzo 'miedzynarodowy'.
  Tak znienawidzil emigrantow, ze poszedl mordowac norweskie dzieci.
  Ta cala prasa do konca oglupia narody. Tylko po to, zeby wprowadzic faszyzacje Europy.

 • ashnazgdurbatuluk

  0

  Jego idee były w większości całkiem normalne. Zabić można w imię najszczytniejszych idei. Np. miłośnik muzyki klasycznej może dokonać rzezi miłośników muzyki rockowej. Istnieją ludzie, którzy dla ochrony środowiska postulują wybicie prawie całej ludzkości (100 000 czy milion ma pozostać) itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX