Al-Dżazira wypromuje Polskę. Powstanie cykl programów o naszym kraju

Al-Dżazira, najpopularniejsza w świecie arabskim telewizja informacyjna uważa, że Polska może być przykładem dla krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Nasz kraj jest jednym z czterech, które będą bohaterami cyklu programów na temat transformacji, bo przechodzi przez nią teraz wiele krajów tamtego regionu - dowiedziało się Radio TOK FM.
Oprócz Polski, Al-Dżazira wybrała Turcję, Brazylię i RPA.

- To duże przedsięwzięcie. To będzie cykl dokumentów, rozmów, paneli dyskusyjnych, różnych programów - zapowiada wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski. - Trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów wizyt i przykładów - dodaje.

MSZ przygotował listę miejsc i osób, których odwiedzenie i spotkanie rekomenduje. - Są tam oczywiście Wałęsa, Ochojska, Mazowiecki, ale też wielu ludzi, których nie znamy z pierwszych stron gazet - zdradza Stanowski. Programy mają być nadawane zarówno po angielsku, jak i po arabsku.

Kolejna polska misja w Tunezji

MSZ chce też wysłać do Tunezji kolejną misją doradczą. W poprzednich brali udział m.in. Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz oraz inni opozycjoniści i eksperci od m.in. od samorządu czy konstytucji. Dzielili się zarówno dobrymi, jak i złymi polskimi doświadczeniami. Tunezyjczyków interesowały m.in. lustracja, samorządność i kwestia rozdziału religii od państwa.

Tym razem polskimi doświadczeniami będą się z Tunezyjczykami dzielić .... parlamentarzyści. Posłowie różnych partii, jako wolontariusze zgłosili już chęć wzięcia udziału w tej inicjatywie.

- Pamiętamy z 1989 r., że towarzyszyli nam ludzie, którzy mogli powiedzieć coś mądrego w tych pierwszych ważnych wyborach. Nie zawsze i nie do nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego, co uchwaliliśmy - tłumaczy Stanowski. Zapewnia, że nie chodzi o poparcie konkretnych partii.

A tych w Tunezji, po obaleniu jednopartyjnych, autorytarnych rządów Ben Alego jest już ponad sto. W Europie, czy wśród liderów rewolucji największą obawę budzi islamska Partia Odrodzenie, której siła, ale i program jest dla wielu niejasny. W październiku odbędą się wybory do konstytuanty, która ma opracować nową konstytucję.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (40)
Al-Dżazira wypromuje Polskę. Powstanie cykl programów o naszym kraju
Zaloguj się
 • mawapo

  Oceniono 10 razy 8

  Rozdział kościoła od państwa w Polsce ? to chyba wolne żarty. Tego Tunezja musi się nauczyć od niemców albo czechów.

 • dyfly

  Oceniono 9 razy 7

  Niech Allah ma ich w swojej opiece jesli wzorem transformacji ustrojowej bedzie dla nich Polska.

 • rosek1990

  Oceniono 7 razy 5

  Boże chroń te kraje...

 • ka-mi-la789

  Oceniono 11 razy 5

  @ qhomam

  "Mam pytanie dlaczego w krajach arabskich maja dobra opinie o Polsce i polakach a wszedzie w Europie nie????"

  Może dlatego, że w krajach arabskich ludzie niewiele wiedzą o Polsce i Polakach.

 • qhomam

  Oceniono 11 razy 5

  Swietna informacja i szansa zeby pokazywac dobra strone Polski i polakow niekoniecznie obecnych tu w forum typu menda i inni. Mam pytanie dlaczego w krajach arabskich maja dobra opinie o Polsce i polakach a wszedzie w Europie nie????

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 11 razy 5

  Albo klip z pielgrzymki RM- tytuł: też mamy swoich talibów.

 • quinc

  Oceniono 8 razy 4

  Arabska demokracja na polskich wzorach. To jak francuski mechanik, angielski kucharz i niemiecki opowiadacz dowcipów w jednym

 • lewica_sk

  Oceniono 6 razy 4

  Kwestia rozdzialu wladzy od kosciola. To fest. Tu mamy dużo do powiedzenia ...

 • stary.gniewny

  Oceniono 14 razy 4

  Hasło akcji:
  Nigdzie się tak nie rozerwiesz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX