Wyjątkowy wywiad z Bushem. "Gdy dowiedziałem się o ataku na WTC..." [WIDEO]

George W. Bush udzielił bardzo osobistego wywiadu kanałowi National Georgaphic. W rozmowie wspomina najbardziej dramatyczną chwilę prezydentury - moment, w którym dowiedział się, że drugi samolot uderzył w wieżę WTC. - Poczułem czyjąś obecność za plecami. I Andrew Card, z tym swoim akcentem z Massachusetts, szepnął mi do ucha: "Drugi samolot uderzył w drugą wieżę. Ameryka została zaatakowana" - opowiada Bush.
Wyjątkowy wywiad został nagrany z okazji zbliżającej się 10. rocznicy ataków z 11 września. Bush bardzo szczegółowo opowiada w nim o swoich odczuciach i reakcjach z pierwszych minut i godzin po zamachu na WTC. 11 września 2001 r. ówczesny prezydent USA odwiedzał szkołę podstawową na Florydzie. Gdy powiedziano mu, że pierwszy samolot uderzył w wieżę...:

- Moja pierwsza myśl: "to jakaś awionetka". Myślałem, że albo była zła pogoda, albo coś przytrafiło się pilotowi. Poprosiłem moich urzędników, by zapewnili Nowemu Jorkowi każdą niezbędną pomoc, by zajęli się tym wypadkiem i wszedłem do klasy - opowiada w filmie Bush.

"Pierwszą reakcją była wściekłość"

Chwilę później, już w trakcie lekcji z dziećmi, prezydent dowiaduje się o drugim ataku. - Słuchałem lekcji i poczułem czyjąś obecność za plecami. I Andrew Card, z tym swoim akcentem z Massachusetts, szepnął mi do ucha: "Drugi samolot uderzył w drugą wieżę. Ameryka została zaatakowana - mówi w nagraniu.

Uchwycona przez kamery reakcja Busha na szokującą wiadomość była wielokrotnie krytykowana przez jego przeciwników jako "brak reakcji". Teraz były prezydent tłumaczy: "Chciałem zachować spokój. To była świadoma decyzja, żeby nie wstrząsnąć dzieciakami. Widziałem wiele kryzysowych sytuacji i wiem, że pierwsze, co musi zrobić lider, to emanować spokojem".

- Moją pierwszą reakcją była wściekłość. Kto, do diabła, zrobiłby coś takiego Ameryce? Potem natychmiast skoncentrowałem się na dzieciach i kontraście między atakiem i niewinnością tych dzieci - mówi Bush we fragmencie wywiadu udostępnionym przez National Geographic. Były prezydent dodaje też, że patrzył na dziennikarzy stojących z tyłu sali i dostających informację o ataku na telefony komórkowe. - To było jak niemy film - mówi.

"Słuchanie opowieści Busha to niezwykle silne przeżycie"

Udostępniony we fragmentach wywiad nagrano w ciągu dwóch dni w maju. National Geographic zapewnia, że przed nagraniem Bush nie znał pytań. Nie przyniósł też ze sobą do studia żadnych notatek. - To, co usłyszeliśmy, jest osobistą historią człowieka, który był naszym prezydentem. Słuchanie jego opowieści o tym, jak zmagał się z wściekłością i frustracją oraz świadomością, że to on stoi na czele kraju, było niesamowicie silnym przeżyciem - podsumowuje reżyser Peter Schnall.

National Geographic wyemituje cały wywiad pod koniec sierpnia, w ramach cyklu "Pamięć o 9/11". Zobacz fragment:Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (65)
Wyjątkowy wywiad z Bushem. "Gdy dowiedziałem się o ataku na WTC..." [WIDEO]
Zaloguj się
 • zonzonel

  Oceniono 16 razy 10

  Cały świat przez dziesięciolecia będzie naprawiać szkody które ten goryl wyrządził:
  - zdyskredytował Zachód i ideę demokracji
  - zniszczył Irak
  - pogrążył USA w kryzysie z którego Obama, przy najlepszych chęciach, nie wygramoli się
  - nie rzucił wystarczających sił do Afganistanu i w rezultacie spartaczył robotę
  - zantagonizował Europejczyków, zapomniał o Europie Wschodniej (przypomniał sobię kiedy potrzebował naszych żołnierzy, potem - Instant Alzheimer)
  - zaprzepaścił rolę przywódczą USA, być może na zawsze
  - hamował wszystkie ustawy sprzyjające środowisku na które mógł postawić swoje małpie łapska
  - zpsił język angielski. Na Boga - ten kretyn, z taką żałosną gadką, jest następcą Jeffersona, Lincolna??? On mówi po angielsku po prostu fatalnie. Nuclear, nie "nucular" debilu.

 • chrisraf

  Oceniono 6 razy 6

  @blue911

  "chrisraf - od zarania dziejow prawo zawsze ustanawiali silniejsi. Jak sie uklad sil na swiecie zmieni ( a zmienia sie!) to ludzkosc ma szanse zeby takich zbrodniarzy zobaczyc przed wlasciwym Trybunalem!"

  Niech Twoim slowom stanie sie zadosc!

 • tomasz_lippoman

  Oceniono 12 razy 6

  Kto poza właścicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego odniósł korzyść z ataku na WTC?

 • onlyobserver

  Oceniono 10 razy 6

  Niestety bardzo kiepski prezydent w sensie wiedzy i intelektu. Cofnal cywilizacje i demokracje zachodnia na dobrych pare dziesiatek lat. Pograzyl swiat w kryzysie finansowym a USA w coraz bardziej niekontrolowanym dlugu. Fenomenem pozostanie dla mnie fakt, ze czlowiek taki zostaje wybrany na 2 kadencje. Mozna zrobic blad raz ale drugi raz?????

 • zonzonel

  Oceniono 10 razy 6

  Cytując moją znajomą z Manhattanu (która pracowała prawie miesiąc przy odgruzowaniu):
  "Oh my God, we're under attack, and our president is an idiot."
  Nic dodać, nic ująć.
  Zamachowcy z Jemenu i Arabii Saudyjskiej, mocodawcy w Afganistanie.
  Iran buduje bombę atomową. Koreea buduje bombę atomową.
  A on atakuje Irak bo kumpel ma tam interesik.

  Acha, i jeszcze jedno, ciekawe czy George W. pamięta.
  Po tej informacji wpadł w stupor trwający 5 minut.
  Trąba, nie prezydent.

 • boni.m

  Oceniono 12 razy 6

  To mu CIA nic wczesniej na ten temat nie powiedziala?

 • zonzonel

  Oceniono 9 razy 5

  @kibel_po:
  Co tak bidaku stękasz, usiadła na ciebię jakaś gruba?
  @maksimum:
  Bush wprowadził demokrację do Iraku? Do Afganistanu? Do Libii?
  Libia była okupowana przez Syrię?
  I "zlikwidował terroryzm"?
  A nie rozwiązał przypadkiem też problem trądziku?
  Skocz do lustra, sprawdź.

 • alex240

  Oceniono 11 razy 5

  nie lubię hooya

 • chrisraf

  Oceniono 6 razy 4

  Facet nalezy przed Miedzynarodowy Trybunal za zbrodnie przeciwko ludzkosci. Uzyl ataku jako pretekstu do rozpetania wojny przeciwko innym panstwom. W Norymberdze za taki numer wieszano ludzi, aczkolwiek procesy nie byly legalne (prawo nie dziala wstecz). Zbrodnie popelnione przez niego i jego klike z przemyslu naftowego (Chaney -Halliburton, Rice-Chevron) nie doczekaly sie jurysdykcyjnego zakonczenia, chociaz czytajac akt oskarzenia z przytaczanych procesow pasowalby on jak ulal dla tej bandy.
  Inna ciekawostka jest, ze zolnierze USA, podobnie jak Iranu, Kuby, Korei Pln., Chin i Rosji, nie podlegaja pod Miedzynarodowy Trybunal sprawiedliwosci w Hadze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX