Apel socjolożki: Zezwólmy na handel organami

Pozwólmy na legalną sprzedaż organów, np. nerek. Uratujemy wiele ludzkich istnień! - zaapelowała znana w Wielkiej Brytanii socjolożka. O sprawie pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Urodzona w USA, ale wykładająca od lat na uniwersytecie w szkockim Dundee Sue Rabbitt Roff zamieściła apel w portalu prestiżowego "British Medical Journal". Jej komentarz uznano w Wielkiej Brytanii za kolejny ważny głos w debacie o komercjalizacji ludzkich organów.

"Co najmniej trzy osoby zmarły dziś w Zjednoczonym Królestwie, dlatego że zabrakło dla nich nerki do przeszczepu. Wiele tysięcy innych pójdzie na dializy. Zwiększa się liczba pacjentów, najczęściej młodych, którym lekarze przeszczepiliby nerki, zamiast zaczynać dializy, które są przykre dla pacjenta i drogie dla służby zdrowia - pisze Sue Rabbitt Roff. - Przeszczepiona nerka zwróci się wciągu 18 miesięcy".

Nerek w Wielkiej Brytanii brakuje. W 2009 r. na liście oczekujących na przeszczep różnych organów było 8 tys. osób, a dokonano ledwie 3,5 tys. przeszczepów. Choć zgodę na pobranie narządów po śmierci podpisało ponad 16 mln Brytyjczyków, to zmarłych w wypadkach dawców nerek i dawców rodzinnych jest dużo mniej niż oczekujących na przeszczep nerki (ok. 2 tys.). A sprzedaż czy nawet oferowanie organów do przeszczepu za pieniądze jest na Wyspach karalne.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Apel socjolożki: Zezwólmy na handel organami
Zaloguj się
 • boleknoket

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest! otwórzymy nową puszkę Pandory - i za kilka lat będziemy się dziwić, że powstaną specjalne gangi porywające ludzi w celu zabrania od nich "części zamiennych".Już tak się dzieje np. w Indiach, gdzie można za odpowiednie wynagrodzenie dokonoć przeszczepu niemal o każdej porze.

 • kwak123

  0

  boleknoket
  Gangi już są. Gdy zalegalizuje się handel organami siła rzeczy przestana one funkcjonować, bo i po co? Skoro nerkę będzie można kupić w sklepie. To zakazy generują przestępczość.

 • makaronnitki

  0

  No pewnie w Chinach to jest wielki przemysł ogromna część PKB, o tym pani zapomniała, zresztą tam to można kupić nie tylko jakieś tam organy, ale całego człowieka a nawet cały obóz koncentracyjny, Nie ma co się rozdrabniać w hurcie zawsze taniej.
  Składa się zamówienie wpłaca zaliczkę i wybór jak w hipermarkecie.
  Takie jest przeludnienie, A tu taka pożyteczna utylizacja nadwyżek.

  Trzeba pomyśleć może jakąś wyspecjalizowaną rzeźnię otworzyć.
  Tok fm zawsze miało głowę do interesu, zawsze wyczuje coś na fali a jak nie ma fali to zamiesza i można się pobujać, aż do skutku. Biznes is biznes.

 • kwak123

  0

  Dokładnie tak, legalny powinien być handel organami. Ile ludzi rocznie umiera bi nie wolno im kopić np. nerki. Z takiej transakcji zadowolone byłyby obie strony. Kupujący bo uratował sobie życie, i sprzedający bo dzięki pieniądzą ze sprzedaży poprawił sobie jego jakość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX