Szef londyńskiego radia: Miasto płonie

- Mamy złe nastroje i złe przeczucia. Ludzie czekają, aż armia wejdzie na ulice, bo Londyn w wielu miejscach po prostu płonie! - tak redaktor naczelny londyńskiego radia "Heynow" relacjonował wydarzenia w Londynie. Od soboty w stolicy Wielkiej Brytanii trwają zamieszki uliczne.
- Nie widzimy, żeby ktoś zapewniał nam bezpieczeństwo. Widzimy bezradność policji i przywództwa - mer Londynu, premier i minister spraw wewnętrznych na urlopie. Widać, że nikt nie podejmuje żadnych akcji, a miasto przypomina ten Londyn z czasów nalotów bombowych podczas II wojny światowej - powiedział polonijny dziennikarz na antenie Radia TOK FM.

"Londyn po prostu płonie!"

Według Krzysztofa Ruszczyńskiego ludzie godzinami próbują się dodzwonić na policję, a gdy już zostaną połączeni z jakimś funkcjonariuszem, dowiadują się, że nie ma szans na ingerencję. - Moja córka była świadkiem wczoraj takiego wydarzenia: młodzi ludzie podjeżdżają samochodem, wysiada ich czterech z kijami bejsbolowymi i zaczynają rozwalać sklep i rabować - opowiadał polonijny dziennikarz. - Ludzie czekają, aż armia wejdzie na ulice, bo Londyn w wielu miejscach po prostu płonie! - mówił.

- To żałosne, że rząd angielski nie potrafi sobie poradzić z rozruchami młodych ludzi - powiedział Ruszczyński, który porównał obecną bezradność władz Londynu z czasami, gdy stolicę Wlk. Brytanii atakowała armia irlandzka. - Wtedy Brytyjczycy doskonale umieli się obronić, a z gangami nastolatków policja sobie nie radzi. To śmieszne.

"To nie są ludzie z margincesu"

Za wybuch rozruchów polonijny dziennikarz wini brak dobrej polityki społeczno-socjalnej dla młodych, która miałaby ich zaangażować, jeśli nie w prace to w naukę czy inne działalności społeczne. - Nie powiedziałbym, że to są ludzie z marginesu. To młodzi sfrustrowani, którzy nie widzą swojej przyszłości. Państwo nie zapewniło im zajęcia, więc zaczęli się organizować sami, tzn. organizowała ich ulica. A policja nie reagowała. Były przecież szkoły, gdzie bito nauczycieli. Tych tematów nie podnoszono wystarczająco głośno - mówił Ruszczyński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Szef londyńskiego radia: Miasto płonie
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 2 razy 2

  Młodzi bandyci na ulicach brytyjskich miast robią dokładnie to samo, co ich nieco bardziej wykształceni i obrotni koledzy w bankach i na państwowych posadach - skoro bogaci i silni mogą rabować całe kraje i ekonomie i nie spotyka ich za to kara, wręcz przeciwnie, rządy dokładają im jeszcze wielomiliardowe dotacje w nagrodę za destrukcję państwa i nie spotyka ich żadne potępienie moralne, to dlaczego ci biedni i zdeprawowani na ulicach nie mogliby liczyć na to samo? W kulturze, w której ilość posiadanych dóbr wyznacza twój status jest to zachowanie zupełnie naturalne i poniekąd zrozumiałe. Biedni po prostu zaczynają zjadać bogatych, nihil novi sub sole. W Polsce po Euro wydarzy się to samo.

 • reiter1

  Oceniono 1 raz 1

  A moim zdaniem mamy pierwsze widoczne efekty bezstresowych metod wychowawczych, filmów akcji oraz kretyńskich gier komputerowych...... Jest takie słowo: WP...RDOL. Może niech chłopcy ze słynnego SAS pokażą młodym co słowo to oznacza... Albo niech wrzucą kilku do domów, które podpalili - zobaczą to to znaczy że coś płonie....

 • misia.19

  Oceniono 3 razy -3

  Nabrali hołoty do roboty, to teraz mają. Niewolników zawsze trzeba trzymać za pysk i mało płacić. to będą spokojni. A Anglicy odwrotnie - płacą pełno różnych zasiłków, pozwalają na wszystko, bo demokracja.... No to i mają.

 • bezspokoju

  Oceniono 3 razy -3

  To bydło ie ma żadnych przekonań, idą na "rozróbę" i przy okazji wyniosą trochę dobra. Pojawia się myśl : Za dobrze im jest, w dupach im się poprzewracało.

 • samo_dobro

  Oceniono 3 razy -3

  A gdzie podziali sie lewacy, przeciez to ich elektorat - "skrzywdzeni przez los", wieczni biorcy zasilkow, nieroby, zlodzieje i bandyci z dwiema lewymi lapami do roboty. Przeciez to prawdziwa rewolucja ludu pracuja... ups pobierajacego zasilki :-PPP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX