Pierwsze "chipy mózgowe". Przełomowy wynalazek IBM

- Stworzyliśmy prototypy komputerów, które będą funkcjonowały analogicznie do ludzkiego mózgu - poinformowali naukowcy z laboratoriów IBM. Przekonywali, że te chipy w przyszłości posłużą do stworzenia maszyn, które mogły postrzegać rzeczywistość, przetwarzać informacje i błyskawicznie oceniać sytuacje.
- Wyobraźmy sobie system świateł drogowych, który będzie przetwarzać obrazy, dźwięki i zapachy i będzie w stanie analizować sytuację na tyle szybko, żeby zapobiegać tragediom - mówi Dharmendra Modha, prowadzący projekt centrum badawczgo IBM. Do tej pory IBM przeprowadzić proste testy chipów polegające na nawigacji, rozpoznawaniu schematów i sortowaniu informacji.

IBM, który bada sztuczną inteligencją od 1956 roku, przekonuje chipy będą mogły odbierać rzeczywistość przy pomocy różnorodnych sensorów, przetwarzać informacje i podejmować decyzje o określonych działaniach. Takie komputery będą mogły w przyszłości m.in. monitorować zbiorniki wodne i informować o zagrożeniu tsunami dzięki wykorzystaniu sieci sensorycznej kontrolującej temperaturę, ciśnienie i poziom wody.

- To kolejny ważny krok na drodze przekształcania komputerów od systemów liczących do systemów uczących się. To początek komputerów nowej generacji - powiedział Modha. Pracownicy IBM przekonują, że nowe komputery będą mogły wyciągać wnioski ze swoich doświadczeń, kojarzyć informacje, tworzyć hipotezy i zapamiętywać sytuacje i wyciągać wnioski z rezultatów swoich działań.- To co teraz robimy możemy porównać do czasów, kiedy próbowano skonstruować pierwsze maszyny latające - tłumaczy dr Horst Simon Lawrence Berkeley National Laboratory. - Jedne z pierwszych prób skonstruowania takich maszyn polegały na odwzorowaniu konstrukcji ptasich skrzydeł, dlatego miały mieć ruchome skrzydła. Dopiero po jakimś czasie zrozumiano, że nieruchome skrzydła są znacznie bardziej efektywne. - Jesteśmy właśnie w tym miejscu, przyglądamy się różnym rodzajom skrzydeł. Dlatego musimy zadać sobie pytanie co chcemy osiągnąć. Nie chcemy zbudować ptaka, chcemy zbudować maszynę, która pozwoli nam latać. Nie próbujemy stworzyć ludzkiego mózgu, chcemy skonstruować urządzenie, które ułatwi nam wykonywanie zadań wykonywanych przez ludzki mózg, których obecne komputery nie są w stanie zrobić.

21 milionów dolarów od Pentagonu

Chipy są stworzone na wzór synaps, neuronów i aksonów ludzkiego mózgu dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów i obwodów silikonowych. IBM prowadzi swoje badania we współpracy z naukowcami z Columbia University, Cornell University, the University of California (Merced) i University of Wisconsin (Madison). IBM otrzymał właśnie nowe dofinansowanie w wysokości 21 milionów dolarów od Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych przy Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych

DOSTĘP PREMIUM