Rebelianci w twierdzy Kaddafiego. Gdzie ukrył się dyktator? [ZDJĘCIA]

Libijscy rebelianci dostali się do środka twierdzy Muammara Kaddafiego Bab al-Azizija, którą atakowali od kilku godzin. - Tam trwa wściekła bitwa - mówił w czasie szturmu rebeliancki pułkownik Ahmed Omar Bani. W telewizyjnych relacjach na żywo z Trypolisu słychać było palbę karabinową. Sam Kaddafi jeszcze dziś zapewniał przez telefon, że ?jest zdrów i cały w Trypolisie i zostanie do końca?, a zachodnim telewizjom nie wolno wierzyć.


Z pogrążonej w chaosie twierdzy Kaddafiego Bab al-Azizija nadchodziły sprzeczne komunikaty. Ze środka twierdzy dochodziły odgłosy strzałów. Rebelianci strzelają w powietrze na wiwat - informowała na Twitterze agencja Reuters. Według tej agencji siły lojalne wobec dyktatora broniły fortecy, ale ich opór ustał. Agencja AFP cytowała pułkownika rebeliantów, Ahmeda Omara Baniego, który oświadczył, że w twierdzy "trwa wściekła bitwa". W telewizyjnych relacjach na żywo z Trypolisu słychać było palbę karabinową.Sytuacja zmieniała się co chwilę - według najnowszych doniesień opór obrońców twierdzy ustał. Agencja dpa cytuje źródła, według których większość obrońców Bab al-Azizija zbiegła, a tylko nieliczni poddali się powstańcom. Szturm kosztował życie 12 rebeliantów, jest też wielu rannych.Setki cywilnych mieszkańców libijskiej stolicy dostały się już do twierdzy Kaddafiego. Ludzie strzelali w powietrze, przed słynnym pomnikiem przedstawiającym pięść zaciśniętą na wojskowym samolocie kłębił się tłum. Popierający powstańców ambasador Libii przy ONZ Ibrahim Dabbaszi oświadczył, że kompleks al-Azizija "znalazł się całkowicie w rękach rewolucjonistów" libijskich.

Jak podaje Guardian, wciąż jednak trwają walki w różnych rejonach miasta.Gdzie jest Kaddafi? Rebelianci w domu dyktatora

Szturm na twierdzę Kaddafiego w Bab al-Azizija nasilał się od rana. Powstańców w walkach wokół fortecy wsparły z powietrza siły NATO, które ostrzelały rezydencję, niszcząc jej bramę. Wtedy walczące z wojskami lojalnymi wobec dyktatora rebelianckie siły przełamały pierwszą linię umocnień twierdzy - informował Reuters, powołując się na telewizję Al-Arabija. Niedługo później powstańcy dostali się do domu Kaddafiego. Forteca Bab al-Azizija to kompleks w południowej części Trypolisu. Znajdują się w nim prywatne kwatery libijskiego dyktatora, a także koszary wojskowe. Nie wiadomo, czy sam pułkownik znajdował się w swojej twierdzy w momencie szturmu. Obecnie trwa gorączkowe poszukiwanie kryjówki Kaddafiego. "No chodź, gdzie jesteś? Szukamy cię! Wyłaź!" - wołali do kamery rebelianccy bojownicy.Zachód: większość Trypolisu w rękach rebeliantów

80 proc. Trypolisu jest w rękach rebeliantów - poinformowała szefowa dyplomacji UE, Catherine Ashton, powołując się na szefa powstańczego rządu, Tymczasowej Rady Narodowej (TNC), Abdela Dżalila. Podobne informacje dochodzą z Pentagonu. Według amerykańskiego dowództwa większość miasta jest w rękach rebeliantów. Rzecznik Pentagonu płk. Dave Lapan powiedział też, że możliwości dowódcze wojsk Kaddafiego zostały poważnie ograniczone, jednak siły te wciąż pozostają niebezpieczne, a sam dyktator jeszcze nie opuścił kraju."Nie odejdę, zostanę do końca"

Muammar Kaddafi zapowiadał jeszcze dziś przez telefon, że nie wyjedzie z Libii. Jak powiedział szef rosyjskiej federacji szachowej, prezydent rosyjskiej Republiki Kałmucji Kirsan Ilumżynow, Kaddafi przez telefon powiedział mu, że wciąż jest w Trypolisie, cały i zdrowy, i nie ma zamiaru wyjeżdżać z miasta. Ilumżynow oświadczył, że zadzwonił do niego najstarszy syn dyktatora - Muhammad - i podał telefon ojcu. - Powiedział, że jest gotów walczyć do końca - relacjonował Ilumżynow.

W czerwcu, w czasie NATO-wskich bombardowań, libijska telewizja pokazała Ilumżynowa grającego w szachy z Kaddafim. Libijski lider był ubrany na czarno i nosił ciemne okulary. Agencja Associated Press pisała wówczas, że libijski przywódca sprawiał wrażenie, jakby niezbyt znał się na szachach. I wówczas Ilumżynow relacjonował, że Kaddafi nie zamierza opuszczać Libii. Ilumżynow, który zna się z Kadafim od 2004 roku, gdy Międzynarodowa Federacja Szachowa po raz pierwszy zorganizowała swe mistrzostwa w Trypolisie.

Prawie cały Trypolis w rękach rebeliantów, opozycja idzie po władzę

Wczoraj na ulicach Trypolisu toczyły się zacięte walki między rebeliantami a oddziałami wiernymi Muammarowi Kaddafiemu. Już wieczorejm, według telewizji Al-Dżazira, oddziały zwolenników Kaddafiego broniły się już tylko w nielicznych silnie umocnionych punktach oporu w rejonie rezydencji dyktatora. Twierdzy w Bab Azizija broniły setki afrykańskich najemników. Wieczorem i w nocy powstańcy ulica po ulicy przejmowali miasto, zdobyli m.in. budynek stacji telewizyjnej. Do niewoli dostała się przy tym prezenterka telewizyjna Hala Misrati, która poprzedniego wymachiwała przed kamerami pistoletem.

Rebelianci zdobywają TrypolisPowstańcy zdobyli też w ciągu ostatnich kilku dni ważne miasta na wschodzie i zachodzie kraju, które jeszcze pozostawały w rękach reżimu. Tymczasowy rząd w Bengazi szykuje się do objęcia władzy, zamierza wkrótce przenieść swoją siedzibę z Bengazi do Trypolisu. Przywódca libijskich rebeliantów Mustafa Dżalil, niegdyś jeden z najbliższych współpracowników libijskiego dyktatora, oświadczył, że trwająca ponad cztery dekady era rządów Muammara Kaddafiego dobiegła końca.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM