Dziennikarz z USA o ucieczce z libijskiego więzienia: "Przyszli inni więźniowie, wyłamali kłódkę"

Matthew VanDyke został zatrzymany przez żołnierzy Kaddafiego w Bredze w marcu. Amerykański dziennikarz i podróżnik przesiedział w więzieniu w Trypolisie pięć miesięcy. Uciekł w środę. - Do ostatniej chwili nie wiedziałem, że powstańcy zdobyli stolicę - opowiada.
- Byłem pewien, że umrę. Jacyś więźniowie przyszli do mojej celi i wyłamali kłódkę. Myślałem, że była jakaś ucieczka, że chcą mnie zlinczować. Albo, że to jakaś prowokacja, pułapka. Bałem się, że zaraz mnie zabiją. Myślałem, że to już koniec. Byłem przekonany, że wyprowadzą mnie na zewnątrz, założą opony na głowę i podpalą - wspomina Amerykanin.

- Potem zobaczyłem więcej ludzi ubranych tak jak ja. Kiedy jeden z nich powiedział, że Kaddafi jest skończony, z początku nie uwierzyłem - dodaje.

Mężczyzna spędził pięć miesięcy w mikroskopijnej, pojedynczej celi. Od 12 marca nie miał żadnego kontaktu z rodziną, dyplomatami czy organizacją pozarządową. W wywiadzie dla CNN opowiada, że on sam nie był bity, ale słyszał jak torturowano innych więźniów. - Szczerze mówiąc, wolałbym bicie od siedzenia w tej samotni. Byłem pewien, że tam właśnie umrę - mówi.Kilka dni temu wolność odzyskała także czwórka włoskich dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani przez lojalistów na drodze z Zawiji do Trypolisu. Powstańcy informują, że łącznie wypuszczono 10 tysięcy więźniów politycznych reżimu Kaddafiego. Nadal nie wiadomo, co stało się z kolejnymi 50 tysiącami. W okolicach więzień i aresztów odnajdowane są masowe mogiły. - Jeśli okaże się, że ci ludzie nie żyją, to będzie katastrofa - powiedział przedstawiciel powstańców, pułkownik Ahmed Bani. CZYTAJ WIĘCEJ >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Dziennikarz z USA o ucieczce z libijskiego więzienia: "Przyszli inni więźniowie, wyłamali kłódkę"
Zaloguj się
  • ben-oni

    0

    Szmondaki z G*wnianej znowu zmienili link, żeby wykasować poprzednie komentarze. Kiedys się udławicie tą cenzurą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX