Bocian-nazista na plakatach w Niemczech. Narodowcy są wściekli

Bocian Heinar ma charakterystyczny wąsik i grzywkę przypominającą fryzurę Hitlera. Plakaty i komiksy z ptakiem to pomysł młodych socjaldemokratów z Meklemburgii na ośmieszenie brunatnych. Działacze neonazistowskiej NPD bezskutecznie próbują walczyć z bocianem - pisze dziś ?Gazeta Wyborcza?.
Heinar, bocian sympatyzujący z Hitlerem narodził się w 2008 r. Wymyślili go członkowie socjaldemokratycznej młodzieżówki z Meklemburgii. Jego imię Storch (bocian) Heinar to przekręcona nazwa Thor Steinar - ulubionej marki odzieży neonazistów. Ptak jest bohaterem antynazistowskich plakatów, komiksów i nalepek. Ma prawie 35 tys. fanów na Facebooku, a na stronie internetowej www.storchheinar.de można kupić koszulki i kubki z jego podobizną.

Bocian ma ośmieszać neonazistowską partię NPD, która znana jest m.in. z kampanii przeciw obcokrajowcom pracujących w Niemczech. Neonaziści w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zdobyli cztery lata temu rekordowe 7,5 proc. głosów. Partia liczy na powtórzenie tego sukcesu w wyborach, które odbędą się w najbliższą niedzielę, ale traci zwolenników. Według sondaży ma zaledwie 4 proc. poparcia, a plakaty wyborcze polityków NPD sąsiadują teraz z satyrycznymi obrazami z bocianem Heinarem.

Walka neonazistów z bocianem

Grupy neonazistów masowo zrywają plakaty z ptakiem i zalewają farbą billboardy. NPD napisało też ponad czterysta skarg do gmin, że plakaty z antynazistowskim ptakiem łamią niemieckie prawo. Żadna nie została rozpatrzona pozytywnie.

Do batalii z Heinarem przyłączyli się właściciele marki Thor Steinar, którzy pozwali twórców bociana do sądu. Twierdzili, że satyryczna kampania ośmiesza ich firmę, ale sąd przypomniał im, że w Niemczech obowiązuje wolność słowa.DOSTĘP PREMIUM