Indie: porucznik popełniła samobójstwo. Wcześniej ją zwolnili, gdy ujawniła molestowanie

Porucznik Anjali Gupta popełniła samobójstwo w Bhopal w środkowych Indiach. Kilka lat temu wywołała zamieszanie w Indyjskich Siłach Powietrznych (IAF), gdy oskarżyła przełożonych o molestowanie seksualne. Jednak to ją usunięto ze służby.
Anjali Gupta była pierwszą kobietą porucznik postawioną przed sąd wojenny. W 2006 roku została usunięta z IAF za niesubordynacje, niestawienie się na służbę i nieodpowiednie wykorzystanie funduszy wojskowych. Sąd pojął również decyzje o degradacji porucznik, ale ostatecznie ograniczono wynik do wydalenia z wojska.

Gupta nie przyznała się do winy. Stwierdzała, że została wrobiona, po tym jak oskarżyła trzech przełożonych o molestowanie seksualne. Sąd oddalił jej oskarżenia.

Zaszczuta?

- Próbowano mnie zaszczuć, od dnia w którym wystąpiłam z oskarżeniami - powiedziała BBC po wyroku pięć lat temu. Stwierdziła wtedy, że "nie zamierza się poddać i będzie walczyć, żeby prawda wyszła na jaw".

Jej proces przed sądem wojennym trwał dziewięć miesięcy i był pierwszym, w którym zezwolono na obecność mediów. Była jedną z pół tysiąca kobiet służących w Indyjskich Siłach Powietrznych.

Jak podaje "Times of India" Anjali Gupta powiesiła się w domu rodzinnym w Bhopal. W niedzielę policja wyważyła drzwi do domu i znalazła ją martwą. Rozpoczęto już dochodzenie w tej sprawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM