Pół miliarda euro za wyciek czerwonego szlamu. Do zapłaty w 15 dni

Grzywnę w wysokości 135 miliardów forintów, czyli pół miliarda euro ma zapłacić konsorcjum MAL - właściciel huty aluminium w Ajce, w której w ubiegłym roku pękł zbiornik z toksycznymi odpadami. Spowodowało to największą katastrofę ekologiczną w historii Węgier. Zginęło 10 osób, rannych była ponad setka.
Huta zobowiązała się już wcześniej do wypłacenia odszkodowań mieszkańców zniszczonych miejscowości w wysokości 5,5 miliona euro. Grzywnę, którą wymierzył Inspektorat Ochrony Środowiska, właściciele huty muszą zapłacić w ciągu 15 dni.

Ustalając wysokość grzywny brano pod uwagę zakres katastrofy ekologicznej i zniszczeń jakie powstały wskutek wycieku toksycznych substancji. Węgierscy eksperci już w latach 80. ostrzegali przed grożącym niebezpieczeństwem twierdząc, że wały zbiorników zostały wypełnione ziemią, piaskiem i iłem co może spowodować ich przerwanie.

Właściciele huty uważają jednak, że nikt nie mógł przypuszczać, iż ulewne deszcze rozmyją konstrukcje umocnień i tłumaczą się, że wcześniejsze kontrole techniczne nie wykazały uszkodzeń wałów.

W katastrofie zginęło 10 osób a rannych zostało dalszych 120. Trująca substancja zawierająca żrący ług i metale nieżelazne, w tym rakotwórczy ołów, zniszczyła 400 domów w miejscowościach Kolontar i Devecser pustosząc obszar o powierzchni 40 kilometrów kwadratowych i zatruwając pobliskie rzeki.Usuwanie szkód na terenie katastrofy trwało ponad rok. Żołnierze, ochotnicy i właściciele domów wywieźli ciężarówkami dziesiątki ton toksycznych odpadów. W obawie przed kolejnym pęknięciem zbiornika, zbudowano nowe 1,5 kilometrowe umocnienia. Ponad 1000 ewakuowanych mieszkańców wróciło do odbudowanych domów.

DOSTĘP PREMIUM