Tarcza antyrakietowa zaklepana, będzie działać od 2018 r.

Umowa dotycząca rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej weszła w życie - poinformował TOK FM Marcin Bosacki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- W Polsce powstanie amerykańska baza w Redzikowie, która będzie miała za zadanie przechwytywanie rakiet balistycznych, z państw, które mogły by takie rakiety na Europę lub USA wystrzelić - wyjaśnia Bosacki.

Ma to być polsko-amerykański wkład w system obrony antyrakietowej NATO, który powstanie w ciągu najbliższych kilku lat. W Polsce będą zainstalowane rakiety przechwytujące rakiety dalekiego zasięgu. Stacjonować będzie u nas także około setka amerykańskich żołnierzy jako obsługa bazy. W Polsce ma też zostać ulokowany radar naprowadzający.

- Budowa bazy ruszy w 2015 roku. Gotowa do obrony antyrakietowej ma być w 2018 roku - wylicza Bosacki.

Polska instalacja to dopiero trzeci etap budowy całej tarczy nad Europą. Projekt od początku nie budzi zaufania Rosjan, ale polski MSZ zapewnia, że rosjanie mogą wysyłać do bazy swoich obserwatorów czy bez problemu monitorować jej pracę.

Umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 r. w Warszawie. Koncepcja forsowana przez administrację George'a W. Busha zakładała umieszczenie w Polsce wyrzutni 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu, radar naprowadzający miał zostać umieszczony w Czechach. We wrześniu 2009 demokratyczny prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM