Polski baby boom w Wielkiej Brytanii. Polki rodzą 50 dzieci dziennie

Prawie 20 tys. polskich dzieci przyszło na świat w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii - poinformował brytyjski urząd statystyczny. - Przeciętnie Polki rodziły ponad 50 niemowląt dziennie - wylicza brytyjska prasa.
Z danych opublikowanych przez Office for National Statistics, wynika że w Wielkiej Brytanii Polki wydały na świat aż 19 762 niemowlęta, co stanowi 2,7 proc. wszystkich noworodków, które urodziły się na Wyspach w 2010 roku.

Polki rodzą najwięcej dzieci ze wszystkich mniejszości

Po raz pierwszy od dziewięciu lat na pierwszym miejscu w statystykach nie znalazły się Pakistanki. Polki wyprzedziły je o prawie 2 tys. urodzeń. Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej liczba porodów wśród polskich obywatelek w Wielkiej Brytanii wzrosła aż sześciokrotnie. W 2005 roku Polki urodziły 3 403 niemowlęta i zajmowały 9 pozycję w rankingu. W 2006 już czwartą, rok później trzecią, a następnie przez dwa lata drugą.

Według najnowszych danych z krajów europejskich w pierwszej dziesiątce, oprócz Polek, znalazły się jedynie Niemki (siódma pozycja). Pozostałe kobiety to kolejno Pakistanki, Hinduski, Banglijki, Nigeryjki, Somalijki, Połodniowowafrykanki, Ghanijki i Lankijki. 

Prasa o polskim "baby boomie"

Jak wylicza brytyjska prasa, w 2010 roku jedno na 37 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii zostało wydane na świat przez Polkę. Nieprzyjazny polskim emigrantom dziennik "Daily Mail" przy tej okazji odwołuje się też do nietrafnych przewidywań Partii Pracy, która zapewniała, że po otwarciu rynku pracy dla krajów A8, na Wyspach osiedli się tylko 13 tys. imigrantów.

- Tymczasem, gdy inne kraje UE ograniczyły dostęp do swoich rynków pracy, Wielka Brytania stała się celem podróży - czytamy na łamach tabloidu. Autor dodaje, że napływ ludności wywarł ogromną presję na szkolnictwie, mieszkalnictwie socjalnym i służbie zdrowia - zwłaszcza oddziałach położniczych.

14 tys. paszportów dla polskich dzieci

Tak duża liczba narodzin w polskich rodzinach wymaga wzmożonej opieki konsularnej. - Aż 65 proc. wszystkich paszportów (wydawanych przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie) to dokumenty dla dzieci poniżej 5 roku życia - informuje Robert Szaniawski, rzecznik ambasady.

- W 2010 roku przekazaliśmy 14 tys. takich dokumentów - dodaje. Porównuje też ubiegły rok z obecnym: - Od stycznia do września 2011 oddaliśmy już o 15 proc. więcej paszportów dla dzieci niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM