Gdzie spadnie satelita? Symulacja i amatorskie nagranie [FOTO] [WIDEO]

Do Ziemi zbliża się ważący 6 ton stary amerykański satelita badawczy. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego, ale wciąż nie wiadomo, gdzie dokładnie nastąpi upadek. Tymczasem astronom-amator nagrał spadającego satelitę.


Błyszczący kawał bezużytecznego już żelastwa wiruje, spadając w kierunku Ziemi. Sześciotonowa konstrukcja UARS (skrót od Upper Atmosphere Research Sattelite) wypadła z orbity. Ma uderzyć w naszą planetę w okolicach 24 września. Kilka dni temu 20-letniego satelitę nagrał inżynier z Paryża, Thierry Legault. Używając specjalnie zaprojektowanej kamery nagrał wirujący kawał żelastwa, widoczny w obiektywie wycelowanego nań 14-calowego teleskopu - pisze BBC.

NASA: Zagrożenie dla ludzi niewielkie, ale nie wiemy, gdzie spadnie

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewnia, że zagrożenia dla życia ludzkiego w związku z nieznanym miejscem upadku kosmicznego złomu wynosi 1 do 3200. To wyższe prawdopodobieństwo niż 1 do 10 000 - granica, którą chce osiągnąć NASA. Agencja podkreśla jednak, że nikt nigdy nie został ranny od upadku na ziemię kosmicznych śmieci.

- Zamieszkane obszary to drobna część powierzchni Ziemi. Wierzymy, że ryzyko jest ograniczone - mówi BBC Mark Matney, naukowiec z zarządzanego przez NASA Programu Szczątków Orbitalnych.UARS może spaść w każdym miejscu obszaru ograniczonego 57 stopniem szerokości geograficznej północnej i 57 stopniem szerokości geograficznej południowej. NASA podkreśla, że większość satelity spłonie w atmosferze. Naukowcy podkreślają jednak, że 26 części maszyny może dolecieć do Ziemi. Chmura szczątków może mieć zasięg 400-500 km. Dokładne miejsce upadku szczątków NASA będzie w stanie wyznaczyć dopiero wówczas, gdy będą one o 2 godziny od ziemskiej atmosfery - pisze BBC.

Spadały już większe pojazdy i nic się nie stało...

Jak pisze Associated Press, wyniesiony na orbitę w 1991 r. przez prom kosmiczny "Discovery" satelita będzie największym od 32 lat pojazdem NASA, który spadnie w sposób niekontrolowany. Jednak, jak przypomina BBC, stacja orbitalna Skylab, która spadła na Ziemię w 1979 r., była cięższa od niego 15 razy.

Według cytowanych przez BBC ekspertów do wcześniejszego upadku badającego ziemską atmosferę (m.in. warstwę ozonową) satelity przyczyniły się...właśnie zmiany w atmosferze, związane z promieniowaniem ultrafioletowym i wzrostem temperatury.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Gdzie spadnie satelita? Symulacja i amatorskie nagranie [FOTO] [WIDEO]
Zaloguj się
 • ab1-950

  Oceniono 2 razy 2

  oby jebnal w WATYKANi kawalek na Wiejskiej

 • passtorian

  0

  NASA nie chce stwarzac paniki ale juz teraz wiadomo ze to zelastwo walnie w warszawska siedzibe PISu.
  Z tego tez powodu prezes Kaczynskii pozostanie w terenie przez najblizsze kilka dni. Wysokosc geograficzna polnocna podawana przez NASA jest jak widac rowniez zanizona pod wplywem Anglosasow ktorzy obawiaja sie nowej fali Polakow tzw. uciekinierow satelitarnych na wyspach brytyjskich..

 • mepislover

  0

  Jakoś tak mi się skojarzyło :D
  www.youtube.com/watch?v=EwhVTbTOuQw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX